Gdzie młodzi mogą zarobić w wakacje?

Lato oznacza zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Okres wakacyjny pozwala rozkwitnąć turystyce, a przez to wzrasta liczba miejsc pracy. Pracodawcy oferują zatrudnienie głównie młodym ludziom i studentom. W jakich zawodach najłatwiej znaleźć zatrudnienie?

Eksperci Personnel Service przygotowali zestawienie zawodów, w których najłatwiej znaleźć sezonowe zatrudnienie oraz oszacowali średnie zarobki, na które można liczyć w każdym z nich.

Praca wakacyjna może zapewnić benefity

Praca na festiwalach muzycznych to dla wielu młodych ludzi spełnienie marzeń. Oprócz okazji zarobku mogą dobrze się bawić i mieć możliwość zobaczenia za darmo ulubionych artystów. To najatrakcyjniejszy finansowo zawód wśród prac sezonowych, a stawka godzinowa wynosi o 20 do 24 zł netto.  

Na podobną stawkę mogą liczyć nianie opiekujące się dziećmi w czasie rodzinnego urlopu. Jeżeli rodzice szukają niani na miejscu, to jej zarobki wynoszą ok. 20 zł za godzinę netto. Zdarza się jednak, że rodzice zabierają opiekunkę ze sobą, pokrywając jej koszty i dodatkowo płacąc za każde 60 minut pracy.

Dobra stawka = konkretne predyspozycje

Na dobre zarobki mogą liczyć również ratownicy na basenach i instruktorzy kitesurfingu. Ich stawka godzinowa „na rękę” to od 18 do 20 zł. Nie jest to praca dla każdego, ponieważ wymaga przygotowania i certyfikatów uprawniających do wykonywania tych zawodów. Tyle samo mogą zarobić hostessy, gdyż w wakacje nie brakuje akcji promocyjnych. Takich ofert pracy warto szukać w grupach tematycznych na Facebooku lub rekrutacje do agencji hostess.

Młodzi ludzie, którzy chcą sobie dorobić w sezonie wakacyjnym nie będą mieli problemu ze znalezieniem pracy. Ofert ciągle przybywa i bardzo często nie wymagają one żadnego doświadczenia. Pracodawcy oferują szkolenia dla nowych pracowników, choć oczywiście są wyjątki i na niektórych stanowiskach liczą się ukończone kursy czy certyfikaty. Jednak w przypadku takich zawodów jak sprzedawca lodów, kelner czy hostessa największe znaczenie ma osobowość i przyjazne nastawienie do ludzi. W związku z tym, że sezon wakacyjny trwa w najlepsze, osoby, które nie znalazły jeszcze pracy powinny zacząć się za nią rozglądać jak najszybciej – mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service SA.

Gdzie szukać pracy w kurortach?

Praca wakacyjna oferuje różne rozwiązania. Jednym z nich jest wyjazd do kurortów turystycznych, w których ciekawą pracę można znaleźć m.in. jako:

  • Wychowawca kolonijny – 15,5 zł/h netto
  • Recepcjonista/Recepcjonistka w hotelu – 15 zł/h netto
  • Sprzedawca lodów, gofrów itp. – od 14,5 do 16 zł/h netto
  • Pomoc kuchenna, sprzedawca pamiątek – ok. 13,5 zł/h netto
  • Kelner – 14 zł/h netto + napiwki

Możliwości pracy jest wiele

Praca sezonowa to również zbiory owoców, gdzie młodzi mogą zarobić od 15 do 16 zł za godzinę netto. Natomiast w call center lub kinie można liczyć na stawkę 14,5 zł/h „na rękę”.

To na jaką pracę sezonową się zdecydujemy zależy od naszych predyspozycji. Wydaje się jednak, że połączenie pracy wakacyjnej z pobytem w jakimś turystycznym miejscu może być atrakcyjne dla młodych. Oczywiście pracę znajdą też w dużych miastach, m.in. w sektorze magazynowym czy w sklepach, ale możliwości jest znacznie więcej – mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service SA.

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!