Praca na pół etatu: zasady, jak liczyć?

Osoby, które nie mogą poświęcić się pracy w pełnym wymiarze godzin, często decydują się na zatrudnienie na pół etatu. Jakie są zasady i warunki wykonywania obowiązków zawodowych w takiej formie? Tłumaczymy obowiązujące przepisy

Praca na pół etatu to dobra opcja dla tych, którzy oprócz spraw zawodowych poświęcają się nauce lub innym obowiązkom. Pracodawcy cenią sobie współpracę w tej formie i chętnie oferują zatrudnienie w niepełnym wymiarze. O czym należy pamiętać, decydując się na pracę na pół etatu?

Praca w niepełnym wymiarze godzin

Jak pogodzić pracę z innymi ważnymi obowiązkami, gdy doba jest za krótka? Dobrym rozwiązaniem jest zawarcie umowy o pracę na pół etatu. Takie zatrudnienie jest korzystne dla tych, którzy oprócz kariery zawodowej realizują szereg innych zadań i nie mogą poświęcić 8h dziennie przez 5 dni w tygodniu na wykonywanie obowiązków służbowych. Świadczenie pracy w niepełnym wymiarze godzin jest powszechnie realizowane, a organizacje cenią sobie współpracę w takiej formie.

Jakie są zasady pracy na pół etatu?

Pracownik decydujący się na świadczenie pracy na pół etatu powinien zawrzeć z pracodawcą umowę o pracę. Zasady określające obowiązki i prawa osób zatrudnionych określa Kodeks pracy. Osoba pracująca na część etatu na podstawie umowy o pracę jest pełnoprawnych pracownikiem i przysługują jej takie same prawa jak pełnoetatowym pracownikom. Warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym prawem pełnowymiarowy czas pracy to 40 godzin tygodniowo. W związku z czym pracując na pół etatu, pracownik jest zobowiązany do wykonania połowy tego czasu w ciągu tygodnia.

Zatrudnienie na pół etatu – ile pracy godzin miesięcznie?

Zawierając umowę o pracę na pół etatu, pracownik jest zobowiązany do przepracowania 20 godzin tygodniowo. Natomiast, aby określić miesięczną liczbę godzin pracy na pół etatu, należy wykonać odpowiednie obliczenia. Na początku trzeba sprawdzić, ile tygodni w danym miesiącu jest do przepracowania i pomnożyć tę liczbę przez 40 godzin (czyli tyle, ile wynosi czas pracy na pełny etat). Do otrzymanego wyniku należy dodać liczbę pozostałych dni w miesiącu, które nie mieszczą się w całym tygodniu i sumę pomnożyć przez 8 (czyli liczbę godzin pracy każdego dnia). Jeżeli w danym miesiącu pracy (w dniu innym niż niedziela) występują jakieś święta kalendarzowe to należy odjąć 8h z uzyskanego wyniku za każde ze świąt.

W tym momencie obliczeń uzyskaliśmy liczbę godzin do przepracowania na pełen etat. Jak wyliczyć z tego czas pracy w danym miesiącu na pół etatu? Otrzymany wynik należy podzielić na pół 😊

Pół etatu – pół urlopu?

Będąc zatrudnionym na pół etatu na podstawie umowy o pracę, mamy do wykorzystania urlop wypoczynkowy. W tym wypadku liczba dni urlopowych wynosi połowę puli dostępnej podczas pracy na pełen etat. Co to oznacza w praktyce? Pełnoetatowy pracownik może wykorzystać 20 dni urlopowych w ciągu roku lub 26 dni, jeżeli jego staż pracy przekroczył 10 lat. Pracując na pół etatu, mamy do wykorzystania połowę tej puli, co oznacza 10 lub 13 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od stażu pracy.

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!