Robert Polak

bhp jako silna strona organizacji a nie hamulec, pracodawca, który mi zaufa spi spokojnie

Wypowiedzi

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB; w temacie COVID 2019 a aktualizacja ORZ
    13.05.2020, 15:43

    tez sie za to zabraliśmy.
    Aktualizujemy tylko biologię, Przemiłe panie z SANEPID polecają traktować to szajstwo na równi z SARS czyli 3 gr.

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB; w temacie Powierzanie doraźnego wykorzystywania pojazdów służbowych
    15.11.2019, 15:50

    Witna
    jak rozwiązujecie temat pod kątem bhp w swoich firmach.

    Czy osoba , która po jakimś czasie ( np po 5 latach od zatrudnienia) uzyska uprawnienie na doraźne korzystnie z pojazdów służbowych w zakresie posiadanego prawa jazdy i posiadanych przez pracodawcę pojazdów odbywa dodatkowy instruktaż stanowiskowy?

    Jakie uwagi wpływają do was po ciężkich i śmiertelnych wypadkach, gdzie do takiego zdarzenia doszło w wyniku wypadku samochodowego

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB; w temacie szczepienia dla personelu sprzątającego
    21.06.2019, 16:14

    Ireneusz K.:
    Robert

    Prezentujesz tutaj bardzo szeroką interpretacje nieprecyzyjnego zapisu....

    ------------
    1 . Czynnosci w trakcie ktorych dochodzi do konaktu z materiałem bioogiczny pochodzenia ludzkiego krew i inne płyny ustrojowe oraz wydaliny i wydzieliny) lub sprzet skarzony tym materiałem biologicznym.
    ---------------

    IMO - generalnie chodzi o słuzbę zdrowia, lekarzy, ratownikow, pielegniarki - nie o pochodne......... i rozciagając je tak jak Ty proponujesz - również np. Ty udzielajac I-pomocy lub bedąc osobą wyznaczoną do tego (mam takich kilkadziesiąt..... ) - miałbym tu obowiazkowe szczepienia ... bo nie można wykluczyć kontaktu z krwią, wydalinami a czynnosci i sprzęt... mogą być skażone.

    Otóż nie i z Głównym PSI nie będe się kłócił funkcjonariusze SG, PSP, Policji też, osoby sprzątajcie PDOZ te z, łacznie z nakazami zawarcia umów na procedury poekspozycyjne i opieranie o wyżej wymieniony etap

    4.
    Czynnosci przy usuwaniu odpadow komunanych u konserwacji urządzen słuących temu celowi

    5 Czynnosci przy usuwaniu odpadow komunalnych i nieczyosci ciekłych i konserwacji urządzeń słuących temu celowi

    --------------
    IMO - naprawdę nie chodzi o wybieranie worków z odpadkami ze śmietników biur przez Panie Sprzątające w rękawiczach, zawiązywanie ich na supełek i wyrzucanie ich do kontenerów zbiorczych. Tylko o służby miejskie/gminne, sortownie odpadków, wysypiska odpadów, przepompownie ścieków etc. etc.

    Też tak to do tej pory rozumiałem. Tylko jakoś dookoła łącznie z kolegami po fachu idą o krok wyżej ( czy sensownie jeśli by pojawiły się przypadki wzrotu zachorowań wymagjące takich działań może wtedy)

    Oczywiscie to moje zdanie, we wszystkim jednak potrzebujemy zdrowiego rozsądku i podejscia bo nie da się każdego kroku opisać w przepisach.

    Sąd nie nie zan przepisu, który by określał co to jest zdrowy rzsądek.
    Masz racje patrząc logicznie wyznaczenie granicy zawsze powinno być precyzyjne.
    ps.
    O borleliozie nie pisze- nie wiem po co to pisales, Autor Wątku konkretnie pisze o innej branży i zawodzie
    a takie ubolewanie w nawale pracy:))

    pozdr.
    IKAR

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB; w temacie szczepienia dla personelu sprzątającego
    18.06.2019, 13:28

    Magdalena J.:
    Robert P.:
    Oświadczenie jest jakimś wybrnięciem z tematu, ale raczej karkołomnym w razie zachorowania jestem przekonany, że będzie chory twierdził, że został zmuszony pod groźbą do złożenia takiego oświadczenia. Żaden przepis nie mówi, że pracownik może odmówić szczepienia.
    Zalecane to dla pracodawcy, dla pracownika obowiązkowe i tak zawsze działaliśmy.

    A w razie powikłań po szczepieniu co zrobicie? Kto odpowiada?
    To są tak czy siak dorośli ludzie i sami muszą podejmować tego typu decyzje.
    Ja z kolei nie spotkałam się z naciskami ze strony Sanepidu i PIP.
    Oświadczenie wystarcza. Kto chce, ten się szczepi, pracodawca to umożliwia.

    Zacznijmy od podstaw. Póki co to mamy 4 grupy zagrożeń. Schodki zaczynają się od 3 kategorii. Tam kończy się zabawa zaszczepię się nie zaszczepię, pozwolę pracować nie zaszczepionemu. Przy niższych kategoriach wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej, i obwarować kiedy pożna podać szczepionkę i na ile ta szczepionka uodparnia..
    Od razu powikłania.
    Przy procedurze poekspozycyjnej i lądowaniem w szpitalu po podaniu leków antyretrowirusowych nikt się nie ciąga sądach każdy grzecznie się leczy i płaci grube pieniądze po gra idzie o HIV ( tam żółtaczki to tak przy okazji, nikt nie chce AIDS)
    PRzy grypie jestem przekonany, że chętnych na kase i ciąganie się była by masa

    I na koniec bolerioza. 2 gr, szczepionki brak, przy klasycznym przebiegu zwykle już bość skutecznie leczona. Ale strach przed nią, a zwłasza przen nie standardowymi przebiegiem i przewlkłymi procedurami leczenia i uciazliwością jest czsem na granicy iracjonalności, gdzie każdy przypadek ukąszenia przez kleszcza zaczyna być zgłaszany jako wypadkek przy pracy. Czesto zmusznie wewnętrznymi procedurami do sytuacji, gdzie pokąsany zamiast szybki usnąc kleszcza odpowiednim sprzętem odwleka to, aby mieć świadka pokąsania (hej Lidka patrz na tyłu mam kleszcza) , potem udaje się do lekarza i tam czeka nawet kilka godzin w opasłej kolejce aby został usunięty ( zwykle tym samym instrumentem jaki może być na jego podstawowym wyposażeniu) bo w tedy jest szansa dostania dokumentu, że pokąsanie jest urazem.
    I sprawa irracjonalna w drugą stronę
    Gościu pełniący prze x lat służbę łażąc po chaszczach lasach itp z boreliozą staje na komisje lekarską MSWiA celem ustalenia związku choroby z warunkami służby i komisja żąda od pracodawcy udowodnienia, że był narażony i pokąsany w trakcie pełnienia służby, bo mógł nabawić choroby po za warunkami służby..
    Oburzenia i wizyty w sądzie jak to wyleczeni lub leczący się na boreliozę nie dostają ani 1%. a sąd ciąga biednego bhpowca jak on by tu namieszał. Gdzie żaden pracodawca nie ma jaj i wymusić, aby pracownik po wizycie w lesie pozostawił odzież w robocie i się umył, przejeżdżał itp itd. Natomiast jak zagrożenie się ujawni to pracodawca jest sprawcą wszystkich plag egipskich, a bhpowiec tym, który opracował piękną instrukcję z rysunkiem klescza i poematem jak to można się rozchorować, którego przeczyta co najwyżej sanepidka i skseruje, żeby można było czymś na swoich szkoleniach błysnąć.
    Oświadczenia o odmowie poddania się szczepieniom są i zawsze będą wg mnie porażką zarówno pracownika jak i pracodawcy. Kolejny twór na kształt oświadczenia o możliwości zatrudnienia na umowę o pracę.
    Usypiajmy czujność i sterujmy ryzykiem za pomocą papierów życzę powodzenia. (odpadówka już pokazała).

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB; w temacie szczepienia dla personelu sprzątającego
    15.04.2019, 11:31

    Oświadczenie jest jakimś wybrnięciem z tematu, ale raczej karkołomnym w razie zachorowania jestem przekonany, że będzie chory twierdził, że został zmuszony pod groźbą do złożenia takiego oświadczenia. Żaden przepis nie mówi, że pracownik może odmówić szczepienia.
    Zalecane to dla pracodawcy, dla pracownika obowiązkowe i tak zawsze działaliśmy.

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP wymiana wiedzy i doświadczeń w temacie pytanie o projekt ustawy ?
    22.01.2019, 14:37

    Zepsuty rynek szkoleń bhp wydał swój piermszy naprawdę zgniły owoc. Tyle w tym temacie, bo szkoda strzępić język. Jeśli wkońcu nik nie zrobi porządku ze szkoleniami będzie więcej robaczywek.

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB; w temacie ST. ISNPEKTOR DS. BHP- WYKONYWANIE PRACY
    13.11.2018, 14:18

    Zbigniew M.:
    Anno NIESTETY. Jako Inspektor bhp możesz pracować tylko w wieloosobowej komórce bhp. Sama nie możesz wiele. Wszystko jest w rozporządzeniu.

    najwięcej prawdy w tym sformułowaniu. Reszta trochę zamętu. Nie skupiajmy się na nazewnictwie a na kwalifikacjach i wykonywanych obowiązkach.

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB; w temacie Pomiary środowiska pracy - stanowisko obsługi spawarki...
    5.11.2018, 12:20

    Wejdź na stronę http://www.pca.gov.pl i na podstawie dokumentacji technicznej możesz znaleźć jakie jednostki maja akredytację na te badania.
    Skontaktuj się ze swoim sanepidem w sprawie pyłów, zwykle pomagają ustalić zakres pomiarów.

    Z promieniowaniem można spróbować przeliczyć, bez badań.Ten post został edytowany przez Autora dnia 05.11.18 o godzinie 12:21

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB; w temacie Witam proszę o pomoc
    26.10.2018, 13:36

    Zbigniew M.:
    Rozumiem, że kolega Ikar poleca lub polecał pracownikom zgłaszać każde ukąszenie komara jako wypadek w pracy.
    Jeśli do tego dołączy na to dowód to czemu nie? Nie zgłaszając też się naraża na odpowiedzialność dyscyplinarną:)
    Bół, krostka, swędznie nie są żadnym dowodem tylko subiektywnym odczuciem.

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB; w temacie Substancje rakotwórcze- zgłoszenie do Sanepidu
    26.10.2018, 13:29

    Katarzyna P.:
    Zaczęłam pracę w firmie posiadającej dużą anodownię (stężone kwasy, zasady, trucizny..). W tym znalazłam 6 substancji i mieszanin sklasyfikowanych jako rakotwórcze kat. 1a lub 1b w karcie charakterystyki. I teraz mam problem. Czy muszę dokonać zgłoszenia tych mieszanin do Sanepidu i wykonać wszystkie obowiązki wynikające z Rozporządzenia w sprawie substancji rakotwórczych jeśli w sekcji 8 karty charakterystyki producent nie podał NDSów i co w ogóle trzeba mierzyć albo wykazali że trzeba zmierzyć ale składnik mieszaniny, który akurat rakotwórczy nie jest ale on widnieje w Rozporządzeniu w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy?

    1.Zrób krok po kroku
    NAj lepiej ocena ryzyka i na jej podstawie kontretne działania
    jakie określa rozporządzenie w sprawie rakotwórczych.
    Sekcja 2 jest dla ciebie podstawą do postępowania wg rozporządznia.

    2 Pomiary możesz robisz tylko dla tych czynników, które maja NDS i NDN.
    Ryzyko zachorowania na nowotwór, mutacji itd jest możlie w niezależnie od tego jaki wynik poziomu narażenia wyjdzie w pomiarach, stąd odrębny akt prawny poza pomiarowym. żadko jest tak, ze te o działaniu rakotwórczym nie wykazują jakiegoś innego szkodliwego oddziaływania

    Do PISan.i PIP przesyłasz tylko informacje do 13 stycznia za rok poprzedni wg określonego wzoru i tyle.
    Najważniejsze: rejestr prac i osób narażonych
    jak najprecyzyjniejsze określenie poziomów narażenia na poszczególne mieszaniny rakotwórcze na poszczególnych stanowiskach pracy. dniu sporządznia informacji bęzie już za późno


    Czy w ogóle wiązać obowiązek zgłoszenia mieszanin rakotwórczych i mutagennych do sanepidu z obowiązkiem wykonywania badań?
    Nie wiązać to dwie odrębne sprawy

    w razie problemów zapraszam na priv

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB; w temacie Odzież robocza użytkowana przez wielu pracowników
    26.10.2018, 13:04

    Jeśli coś dajemy więcej niż jednej osobie kłania się:
    Opracowanie instrukcji użytkowania wydanych środków
    Opracowania zapewnienia i wdrożenia sposobu czyszczeni i dezynfekcji odzieży po użyciu.
    Zapewnienia że wydane śoi są dopasowane do użytkownika , nie dopasowanie śoi w razie beiy będzie jedną z przyczyn wypadku i to po stronie pracodawcy.
    Wydając na pracownika w sumie ekwiwalent, lub zapewniania prania i z bani.,

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB; w temacie Zawór sprężonego powietrza - ograniczony dostęp
    2.08.2018, 12:59

    Od razu przepis. Najpierw ryzyko.
    Zacząłbym m najpierw od wewnętrznych procedur, czy tak modyfikacja nie jest wbrew nim.
    a dostęp pod podestem można zapewnić na wiele sposobów

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB; w temacie odległość od ściany
    16.07.2018, 15:38

    Nie zabieraj się za coś o czy nie masz zielonego pojęcia. Regał z płytami drewnopodobnym na zewnątrz obiektu w zbyt bliskiej odległości od sąsiedniego obiektu budowlanego??

    Regał zwykłe tak się ustawia, żeby były jak najstabilniejsze bardzo w tym pomagają ściany. Takie towary trzyma się wewnątrz budynku a nie na zewnątrz, gdyż są materiałem poddanym na utratę właściwości użytkowych na skutek zmiany temperatury i wilgotności.Ten post został edytowany przez Autora dnia 16.07.18 o godzinie 15:40

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB; w temacie Wypadek w pracy przy podnoszeniu worków z cementem
    9.07.2018, 14:56

    ja bym uznał mając taką opinię. jak wół stwierdzenie o pogorszeniu stanu w wyniku przyczyny zewnętrznej.

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB; w temacie testowanie opraw ewakuacyjnych
    25.05.2018, 12:21

    Jak podchodzicie do kwestii testowania opraw ewakuacyjnych przez użytkownika zgodnie z załączoną instrukcją producenta?
    Już w kolejnym modelu spotkałem się zastępującym zapisem:
    Oprawa awaryjna winna być regularnie testowana. Wyniki winny być ewidencjonowane i dostępne dla inspektora przeciwpożarowego.
    Codziennie kontrola świecenia sygnalizacyjnej diody led w oprawie.
    Raz w miesiącu wyłączenie zasilania oprawy lub naciśnięcie przycisku test i stwierdzenie czy oprawa przechodzi w tryb świecenia
    Raz w roku wyłączyć zasilanie oprawy i dokonać pomiaru czasu świecenia czy nie jest krótszy niż znamionowy danej oprawy.
    2. Czy w IBP umieszczacie zapis lub procedurę w tym zakresie.
    Jak do tej pory spotykałem jedynie zapis sprawdzenie działania 1 raz w roku.

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB; w temacie instrukcja ppoż zakładu
    12.04.2018, 15:21

    Marcin G.:
    Wedle wypowiedzi Komendanta Głównego : IBP mogą wykonywać inspektorzy lub specjaliści którzy maja odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Przy kontroli z prewencji IBP wykonana przez osobę bez uprawnień może zostać zakwestionowana

    Pomijając kwestie źródła prawa. próbka realiów

    Swego czasu miałem przyjemność dostać protokół z przeglądu i konserwacji renomowanej firmy na region północno-wschodni podpisaną przez osobę tytułującą się specjalista ppoż. Po analizie posiadanych kwalifikacji okazało się, że ma ukończony kurs konserwacji gaśnic i kurs inspektora ochrony przeciwpożarowej którego termin ważności minął jakieś 6 lat od dnia, w którym uzyskałem informacje. W firmie rzeczywiście jest zatrudniony na stanowisku specjalista ppoż.
    Ot taki CHŁYT MARKETINGOWY

    Do wykonywania czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej są uprawni osoby posiadające stosowne kwalifikacje wymienione w ustawie. badanie hydrantów nie jest czynnością w zakresie o. ppoż. i tak naprawdę mimo uregulowań kto je może wykonywać, podobnie i gaśnic.

    Na deser jeszcze jedna ciekawostka. wykonywanie czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej w imieniu obowiązanego do realizacji tych zadań tj właściciela, władającego czy użytkownika obiektu budowlanego musi posiadać stosowne kwalifikacje. natomiast nie ma przeszkód aby wykonywał je samodzielnie nie posiadając żadnych. Czyli jeśli pod IBP podpisał się właściciel to co można mu zrobić - nic.

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB; w temacie Badania lekarskie
    15.02.2018, 08:42

    NDS i NDN są przpisane do czynników zagrożeń a nie stanowisk i nigdy ich nie wpisuje. Jesli na jakimś stanowisku wykonuję badania i mam wyniki to je wpisuje.

    Wszystko da się zrobić trzeba tylko logicznego podejścia. Najprościej chronometraż na podstawie powiedzmy miesiąca i wyjdzie, czy rzeczywiście jest potrzeba ocena narażenia na jakieś czynniki.

  • Robert Polak
    Wpis na grupie obsluga firm i szkolenia bhp w temacie Karta wypadku a podpis pracodawcy
    19.01.2018, 11:43

    Justyna K.:
    Co należy wpisać w karcie wypadku w części 3 pkt 4 jeśli poszkodowanym jest pracodawca?

    Na jakiej podstawie chcesz sporządzać kartę wypadku prawodawcy??

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB; w temacie PN-EN ISO 7010:2012 – Zmiany z zakresu znaków bezpieczeństwa
    17.01.2018, 13:10

    Jeśli chodzi o ochronę przeciwpożarową nie wszystkie znaki doczekały się swoich odpowiedników w nowej normie. przede wszystkim przeciwpożarowy wyłącznik prądu, uruchamianie klap dymowych i penie kilka innych.
    Zdania są podzielone co do stosowania. Jeśli znaki zostały zakupione z ważnym certyfikatem to do czasu ważności tego certyfikatu można je stosować. Niestety można kupić znaki bez ważnego certyfikatu.
    Wskazne jest raczej znakowanie na nowo obiektów jeszcze nie oznakowanych, albo po "odświerzeniu" obiektu. Najwięcej kontrowersji wzbudzał znak z napisem wyjście ewakuacyjne, obecnie powstał kompromis w postaci złożenia go z po przez dodanie piktogramu z nowej normy.

  • Robert Polak
    Wpis na grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB; w temacie Uznać? Nie Uznać?
    10.01.2018, 09:22

    JEst przyczyna zewnętrzna wystarczy tylko nie prawidłowa technika z jakąś rotacją boczna i kolano ucieka
    transport przedmiotu z wysokości poniżej kolan zawsze jest ryzykowny bez względu na wagę. w modelu HSE w zależności jeszcze od oddalenia od stóp dopuszczalny dla kobiety wynosi ok 5kg

    >Ciężar jaki dźwigała to około 6 kg>

    i to jest ten szkopuł około równie dobrze mogło być około 10.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do