konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam,przeczytalam wiele postow i mam pytanie, czy może mi ktoś podpowiedziec jaka mozna załozyc dzialalnosc gosp?
prosze wysłac mi odp na maila dora196@wp.pl z gory bardzo dziekuje i pozdrawiam

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam serdecznie!
Prowadzę działalność od połowy lipca, opłacając dobrowolną składkę chorobową.
Z tego co wiem do macierzyńskiego jak i zasiłku opiekuńczego nie ma okresu wyczekiwania.
Więc we wrześniu mogłabym wziąć opiekę nad dzieckiem.
Wysokość tego świadczenia (z. opiekuńczego) byłaby obliczana z podstawy opłaconej za sierpień. Idąc dalej:
prawdopodobnie pod koniec października będę musiała iść na zwolnienie lekarskie (ciążą), więc wysokość też byłaby obliczana z podstawy z sierpnia.

Proszę o potwierdzenie mojej tezy!!
Pozdrawiam.
Katarzyna P.

Katarzyna P. radca prawny -
TemidaJestKobieta.p
i MedycznePrawo.pl

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

.Katarzyna P. edytował(a) ten post dnia 08.09.12 o godzinie 21:02
Emilia Nowak

Emilia Nowak Specjalista ds. kadr
i płac

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam

Czy osoba prowadząca działalność gosp. która przebywa na zwolnieniu lekarskim (ciąża) może wystawiać rachunki dotyczące swojej działalności gospodarczej w następujących wariantach:
1. kiedy nie ma zatrudnionego pracownika (umowa o dzieło, zlecenie, umowa o pracę)
2. gdy zatrudnia pracownika (umowa o dzieło, zlecenie, umowa o pracę)?
Marek Żochowski

Marek Żochowski Ekspert, INFORLEX.PL

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Marzena Knitter:
Witam serdecznie! Mam jedno pytanie, przyjmując podstawę 3200 zł i mając w tym miesiącu kilka dni zasiłku opiekuńczego, czy jest możliwość korekty po otrzymaniu zasiłku?
Czy przy podstawie większej niż 60% można dokonywać korekt?

Dziękuję za wyrozumiałość i odpowiedz.
Pozdrawiam przyszłe i już obecne matki.

Pracodawca przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym uwzględnia wszystkie składniki przychodu uzyskiwane ze stosunku pracy, od których opłacane były składki na ubezpieczenia społeczne. Wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik otrzymywał zasiłek opiekuńczy przez więcej niż 15 dni pomija się natomiast jeżeli okres pobierania zasiłku jest krótszy przyjmuje się do podstawy po uzupełnieniu.
Od 1 stycznia 2012 r. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych stanowi kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop. Ustalona podstawa nie może być jednak wyższa niż kwota 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (za czerwiec, lipiec. sierpień 2012 r. nie mogła być wyższa niż 2.187 ,65 zł). Przy ustalaniu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy uwzględniać wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy, o ile stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.
Przy ustalaniu kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy przyjmuje się zasady analogiczne jak przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, z wyłączeniem pomniejszania podstawy wymiaru o kwoty składek w części finansowanej przez pracownika. Nie przelicza się również podstawy wymiaru, gdy w okresie 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy, zmiana ta nie wpływa na zmianę zasad wliczania składników wynagrodzenia przysługujących za okresy dłuższe niż miesiąc Przy ustalaniu podstawy wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym nie należy wyłączać, w szczególności:
• nagród uznaniowych,
• dodatków stażowych,
• dodatków służbowych i funkcyjnych,
• nagród za ukończenie przez pracownika szkoły (studiów), jednorazowych nagród z okazji ślubu pracownika lub z okazji urodzenia się dziecka pracownika,
• kosztów wynajmu przez pracownika mieszkania sfinansowanego lub dofinansowanego przez pracodawcę,
• dopłat pracodawcy do dodatkowego ubezpieczenia pracownika,
• bonów lub wypłat w gotówce przyznawanych w jednakowej wysokości lub jednakowym wskaźnikiem procentowym w stosunku do płacy pracownika, określonej w umowie o pracę, wszystkim pracownikom lub grupom pracowników, z okazji uroczystych dni, świąt, rocznicy powstania firmy itp.,
• składników wynagrodzenia, nieuzależnionych bezpośrednio od indywidualnego wkładu pracy pracownika, ale od wyników grupy pracowników lub całego zakładu pracy.
Pracodawca nie będzie musiał również ustalać ponownie podstawy wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, gdy w trakcie urlopu wychowawczego wygaśnie prawo do określonego składnika wynagrodzenia, który został uwzględniony w przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu, a był przyznany zgodnie z umową o pracę do określonego terminu (np. dodatek służbowy).
Jeżeli osoba jest zatrudniona u dwóch lub więcej pracodawców i przebywa z tego tytułu na urlopach wychowawczych, każdy pracodawca powinien rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne na zasadach ogólnych (w tym uwzględniając ograniczenie do kwoty 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, ogłaszanego w komunikatach Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego). W takim przypadku jednak Zakład opłaci za ubezpieczoną składki obliczone od sumy podstaw wymiaru składek, łącznie nie większej jednak niż kwota 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
Podstawa prawna:
• ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm).

Eksperci INFORLEX.PL odpowiadają na Wasze pytania! Akcja prowadzona przy współpracy z serwisem GoldenLine
Marek Żochowski

Marek Żochowski Ekspert, INFORLEX.PL

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Jacek Granosik:
Czy przy zakończeniu macierzyńskiego trzeba informowac ZUS? Czy wystarczy tylko zacząc płacic pozostałe składki (społeczne)?

Informację o tym, kiedy pracownica wraca do pracy po urlopie macierzyńskim pracodawca, musi przekazać do ZUS, odpowiednio wypełniając dokumenty rozliczeniowe

Jeżeli powrót nastąpi w ciągu miesiąca pracownica będzie podlegała ubezpieczeniom z dwóch różnych tytułów. Z racji pobytu na urlopie macierzyńskim i pobierania zasiłku macierzyńskiego, a od dnia następnego po zakończeniu tego urlopu do końca miesiąca – jako pracownik.
Zmiana tytułu do ubezpieczenia spowoduje także zmianę podstawy wymiaru składek. Dla osób pobierających zasiłek macierzyński jest nią kwota świadczenia wypłaconego w danym miesiącu (art. 18 ust. 6 ustawy systemowej). Dla pracowników podstawą do obliczenia składek społecznych jest natomiast przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z pewnymi wyłączeniami (art. 18 ust. 1 ustawy o sus).
O zmianie tytułu i zakresu ubezpieczeń pracodawca musi poinformować ZUS. Robi to za pomocą odpowiednich formularzy.
Przyjmujemy, że pracownica wraca do pracy z urlopu macierzyńskiego w połowie września. Wówczas za wrzesień za pracownicę trzeba przekazać trzy raporty:
– RCA z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od cyfr 12 40 (oznaczającym osobę przebywającą na urlopie macierzyńskim), wykazując w nim składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od kwoty wypłaconego świadczenia,
– RCA z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia, tj. zaczynającym się od cyfr 01 10, rozliczając w nim składki na wszystkie rodzaje ubezpieczeń społecznych od podstawy odpowiadającej wynagrodzeniu za przepracowane w kwietniu dni,
– RSA z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia (01 10 xx), podając kod świadczenia/przerwy 311 (oznacza zasiłek macierzyński), okres do połowy kwietnia czyli liczbę dni zasiłkowych/liczbę wypłat.
Jeśli natomiast pracodawca nie jest uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych i zasiłek macierzyński wypłacił ZUS, to pracodawca powinien wtedy przekazać za pracownicę za wrzesień jeden raport RCA i jeden raport RSA.
Z uwagi na to, że pracownica wraca do zakładu pracy po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, będą miały wobec niej zastosowanie wyłączenia, o których mowa w art.
Oznacza to, że składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie opłaca się za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Zwolnienie to przysługuje przez 36 miesięcy kalendarzowych, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie danej osoby z jednego z tych urlopów.
Zatem czytelnik nie będzie musiał opłacać składek na te fundusze za pracownicę, która wraca we wrześniu z urlopu macierzyńskiego, za okres od 1 października 2012 r. do 30 września 2015 r.

Podstawa prawna:
• ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.)
• 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),
• art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.).

Eksperci INFORLEX.PL odpowiadają na Wasze pytania! Akcja prowadzona przy współpracy z serwisem GoldenLine
Zofia Kowal

Zofia Kowal asystent, pitu-pitu

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

witam
Zofia Kowal

Zofia Kowal asystent, pitu-pitu

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam, mam pytanie odnośnie wysokiego macierzyńskie z prowadzenia dzialalności gospodarczej.Nadmienie ze termin porodu mam na początku lutego.
Obecnie pracuje na umowę o pracę i jestem na zwolnieniu lekarkim z powodu ciąży.
W pażdzierniku chialabym skończyc zwolnienie i pracowac dalej na umowę o pracę a także założyc własną działalnośc-będę tylko opłacała do zus-u składę zdrowotna w kwocie 254,55 zł to samo bedzie w listopadzie.
W grudniu chcem rozwiązac z szefem umowę o pracę i prowdzić samą działanośc.
Chcem wtedy przystapić do wysokiego 250% ubezpieczenia spolecznego. To samo będe placila tez w styczniu. W zwiazku z tym mam pytanie:
1. czy dostanę zasiłek macierzyński wyliczony z dwóch ostanich mięsiecy prowadzenia dzialaności czy z 12 ostanich miesięcy wraz z umową o prace się będzie liczyc.Chodzi mi o ta kwotę 5700zł--gdzieś czytałam ze musi być przerwa miesięczna w opłacaniu skłądek aby dostac wysoki zasiłek
2. Czy jak w styczniu pojde na zwolnienie to z czego bedę miała liczone kwote zwolnienia i jak dalej bedzie z macierzyńskim w lutym

Z góry dziekuje za odpowiedz:)

konto usunięte

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

witam! przebrnęłam przez wątek, ale znajduję sprzeczne informacje dotyczące okresu wyczekiwania/ karencji dla zasiłku macierzyńskiego. Dzwoniłam do ZUS i otrzymałam odpowiedź, iż przy prowadzeniu działalności gosp. i opłacaniu dobrowolnej składki chorobowej nie ma karencji. Czy mam to rozumieć w ten sposób, że zgłaszam się do ubezpieczenia chorobowego od 1 stycznia 2013r. i opłacam składkę w lutym 2013r. a rodzę dziecko 20 stycznia 2013r., czyli po 20 dniach od przystąpienia do ubezp. chor. i należy mi się zasiłek macierzyński od zadeklarowanej wysokości składki? proszę o jednoznaczne wyjaśnienie tej kwestii. Próbowałam posiłkować isę ustawą, ale tam nie ma jednoznacznie napisane tak jak w przypodku zasiłu chorobowego, ze okres karencji wynosi 90 dni.
Pozdrawiam serdecznie!
Agata Rach

Agata Rach pr.administracyjny,
kor

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

witam
pytanie do mam które po macierzynski poszly na opiekunczy. Macierzynski skonczylmi siekilka dni temu,po kilku dniach otrzymalam zwolnienie opiekuncze na malucha.moje pyatnie brzmi jakie skladki za ten miesiąc mam zaplacic,wszystkie,to znaczy razem za dni z opiekunczego,czy tylko te ,które po macierzynskim kilka dni wykonywalam prace w dzialanosci?
Małgorzata K.

Małgorzata K. Księgowość

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Wystarczy zacząć płacić składki społeczne. Trzeba tez pamiętać o dodatkowym macierzyńskim - zgłosić do ZUS wniosek o niego.

Jacek Granosik:
Czy przy zakończeniu macierzyńskiego trzeba informowac ZUS? Czy wystarczy tylko zacząc płacic pozostałe składki (społeczne)?
Małgorzata K.

Małgorzata K. Księgowość

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Teoretycznie - kiedy zasiłek opiekuńczy zostanie przyznany, wtedy można nie płacić za dni opieki. Póki nie mamy pewności, płacimy za dni przebywania na opiekuńczym. Jeśli mamy pewność, że ubezpieczenie jest w porządku, można od razu odjąć dni zasiłków.

Agata Rach:
witam
pytanie do mam które po macierzynski poszly na opiekunczy. Macierzynski skonczylmi siekilka dni temu,po kilku dniach otrzymalam zwolnienie opiekuncze na malucha.moje pyatnie brzmi jakie skladki za ten miesiąc mam zaplacic,wszystkie,to znaczy razem za dni z opiekunczego,czy tylko te ,które po macierzynskim kilka dni wykonywalam prace w dzialanosci?
Małgorzata K.

Małgorzata K. Księgowość

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Trzeba odróżnić zasiłek chorobowy od macierzyńskiego.
Na chorobowym osoba jest chora i nie może pracować, nie może nic robić, musi być w domu lub wyjechać do mamy pod opiekę, przysługuje jej zasiłek jako rekompensata że nie może pracować. Rekompensata może być podobna do dotychczas uzyskiwanych dochodów jeśli zgłasza się podstawę opłacania składek odpowiadającą poziomowi tych dochodów. Jest to często używane do wyłudzeń pieniędzy od ZUS, dlatego jest ściśle kontrolowane. Obowiazuje okres wyczekiwania 90 dni dla przedsiębiorców. Podstawa zasiłku jest ustalana przez ZUS i są to pełne od 1 do 12 miesięcy ubezpieczenia. Jeśli nie ma pełnego miesiąca, inaczej ZUS to liczy, bierze ustawową podstawę minimalną dla przedsiębiorcy. Nie jestem pewna, czy w jakimś przypadku możne uwzględnić niepełny miesiąc.
Na macierzyńskim przedsiębiorca otrzymuje zasiłek na dziecko, może pracować, wystawiać faktury. Zasiłek przysługuje bez okresu wyczekiwania, a liczenie wysokości jest na podobnych zasadach jak przy zasiłku chorobowym.
Ewelina Kubisa:
witam! przebrnęłam przez wątek, ale znajduję sprzeczne informacje dotyczące okresu wyczekiwania/ karencji dla zasiłku macierzyńskiego. Dzwoniłam do ZUS i otrzymałam odpowiedź, iż przy prowadzeniu działalności gosp. i opłacaniu dobrowolnej składki chorobowej nie ma karencji. Czy mam to rozumieć w ten sposób, że zgłaszam się do ubezpieczenia chorobowego od 1 stycznia 2013r. i opłacam składkę w lutym 2013r. a rodzę dziecko 20 stycznia 2013r., czyli po 20 dniach od przystąpienia do ubezp. chor. i należy mi się zasiłek macierzyński od zadeklarowanej wysokości składki? pMałgorzata K. edytował(a) ten post dnia 19.09.12 o godzinie 11:53
Małgorzata K.

Małgorzata K. Księgowość

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Wydaje mi się, że teoretycznie zgadza się.
Marzena Knitter:
Witam serdecznie!
Prowadzę działalność od połowy lipca, opłacając dobrowolną składkę chorobową.
Z tego co wiem do macierzyńskiego jak i zasiłku opiekuńczego nie ma okresu wyczekiwania.
Więc we wrześniu mogłabym wziąć opiekę nad dzieckiem.
Wysokość tego świadczenia (z. opiekuńczego) byłaby obliczana z podstawy opłaconej za sierpień. Idąc dalej:
prawdopodobnie pod koniec października będę musiała iść na zwolnienie lekarskie (ciążą), więc wysokość też byłaby obliczana z podstawy z sierpnia.

Proszę o potwierdzenie mojej tezy!!
Pozdrawiam.
Monika Szaranowicz

Monika Szaranowicz przedstawiciel

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

witam,
moze tutaj ktos mi pomoze:

jestem zatrudniona na umowe o prace na czas nieokreslony i jestem w ciazy. pracodawca dostarczyl mi wypowiedzenie z powodu likwidacji firmy (zamyka s.c. - otwiera sp zoo)

twierdzi ze zatrudni mnie w spolce zoo, jednak dopoki nie bede miala umowy to nie mam pewnosci.
dodatkowo prowadze dzialalnosc gospodarcza.

pracodawca jeszcze nie wie ze jestem w ciazy.

1) co bedzie jesli nie dostane nowej umowy? dzwonilam do zus i powiedzieli ze jesli zawiesze dzialalnosc to zus mi bedzie wyplacal do porodu srednia z ost 12m-cy, pozniej macierzynski ale skrocony o 2tyg. jesli nie zawiesze dzialalnosci to dopiero po porodzie macierzynski / ewentualnie jesli pojde na zwolnienie. nie wiem jednak czy bedzie mnie stac na prowadzenie dzialalnosci nie majac innego dochodu.

2) jesli dostane nowa umowe np na 3/4etatu -na mniej niz minimalna krajowa - to czy z dzialalnosci gospodarczej wystarczy ze zglosze sie do ubezpieczzenia chorobowego i wtedy na macierzynskim (jesli podniose skladke na max) bede dostawac ok 5700?
czy bede musiala wtedy tez inne skladki odprowadzac z tyt dzialalnosci? (czy tylko zdrowotna + chorobowa?)
przez jaki okres bede musiala odporwadzac wysokie skladki zeby na macierzynskim dostawac max stawke?

bede wdzieczna za jakakolwiek pomoc.
Małgorzata W.

Małgorzata W. Fizjoterapeutka,
Właścicielka
Gabinetu Masażu i
Rehabilit...

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Śledząc od dłuższego czasu wątki w tym temacie wyczytałam że aby otrzymać wysoki macierzyński należy co najmniej zgłosić się miesiąc przed porodem do chorobowego i opłacić składki za miesiąc od najwyższej podstawy. W związku z tym pytanie teoretyczne: termin porodu dajmy na to 15 czerwiec, zgłoszenie do chorobowego z datą 1 maja (czy 2 maja, tu mam wątpliwości bo 1 maja to święto), opłacenie od najwyższej postawy składki za maj i złożenie DRA do 10 czerwca. Czy tak będzie dobrze, to znaczy czy ze względu na przypadające 1 maja święto nie będzie problemu z zaliczeniem składki za cały miesiąc i wypłatą zasiłku macierzyńskiego zgodnie z zadeklarowaną podstawą?

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Witam serdecznie, bardzo proszę o radę gdyż już sama nie wiem czy ja namieszałam czy pani w ZUS żle mi powiedziała.

Otóż prowadzę działalność od 1 stycznia 2012 roku i opłacam preferencyjny ZUS łącznie z chorobowym. od 1 marca 2012 roku wyrejestrowałam się z chorobowego. Od tego czasu bez przerwy prowadziłam dzialaność i opłacałam terminowo składki.
Dziś, czyli 21 września, ponownie przystapiłam do chorobowego-jednak od najniższej podstawy. Od tej najwyższej 250% podstawy zamierzałam płacić za pażdziernik, listopad i grudzień i w grudniu (po tych 90 dniach karencji) chciałabym iść na zwolnienie.

Proszę o pomoc czy do wyliczenia wysokośći zasiłku chorobowego brana byłaby także ta najniższa podstawa z września (mimo, iż do chorobowego przystąpiłam już pod koniec miesiaca i nie jest to pełny miesiąc) czy też do wyliczenia brane byłyby tylko pełne miesiące kalendarzowe w których podlegałam ubezpieczeniu chorobowemu.
Znalazłam takie informacje:
"Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu stanowi przeciętny miesięczny przychód za 12 miesięcy kalendarzowych nieprzerwanego ubezpieczenia poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli ubezpieczenie trwało krócej niż 12 miesięcy kalendarzowych, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętny miesięczny przychód z faktycznego okresu ubezpieczenia, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia."

Proszę o pomoc, gdyż nie wiem czy mam w poniedziałek iść ponownie i podnieść podstawę do max by nie mieć później zmniejszonego zasiłku czy zostawić tak jak jest.
Aleksandra D.

Aleksandra D. kierownik projektów
wdrożeniowych

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

http://prawo.rp.pl/artykul/793917,935254-Zasilki-dla-n...
Małgorzata K.

Małgorzata K. Księgowość

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Zależy jaka pani w ZUSie i którym. Jeśli bratanica naczelnika albo inspektora - to mogła ona namieszać.
Za niepełny miesiąc ubezpieczenie należy zapłacić składki proporcjonalnie zmniejszone od najniższej podstawy. Do zasiłku wlicza się co najmniej jeden pełny miesiąc. Do tego możliwa kontrola, czy stać firmę na takie składki.

Dodam jeszcze, że oprócz podwyższonej składki chorobowej, przed zasiłkiem płaci się wszystkie cztery składki społeczne podwyższone. Po uzyskaniu zasiłku tylko zdrowotną.

I dodam, że zarejestrowanie do chorobowego można złożyć z datą przyszłą, ale nie można z datą przeszłą.
Kasia Nowak:
Witam serdecznie, bardzo proszę o radę gdyż już sama nie wiem czy ja namieszałam czy pani w ZUS żle mi powiedziała.

"Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu stanowi przeciętny miesięczny przychód za 12 miesięcy kalendarzowych nieprzerwanego ubezpieczenia poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli ubezpieczenie trwało krócej niż 12 miesięcy kalendarzowych, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętny miesięczny przychód z faktycznego okresu ubezpieczenia, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia."

Proszę o pomoc, gdyż nie wiem czy mam w poniedziałek iść ponownie i podnieść podstawę do max by nie mieć później zmniejszonego zasiłku czy zostawić tak jak jest.
Marek Żochowski

Marek Żochowski Ekspert, INFORLEX.PL

Temat: działalność gospodarcza i ciąża :)

Marzena Knitter:
Witam serdecznie!
Prowadzę działalność od połowy lipca, opłacając dobrowolną składkę chorobową.
Z tego co wiem do macierzyńskiego jak i zasiłku opiekuńczego nie ma okresu wyczekiwania.
Więc we wrześniu mogłabym wziąć opiekę nad dzieckiem.
Wysokość tego świadczenia (z. opiekuńczego) byłaby obliczana z podstawy opłaconej za sierpień. Idąc dalej:
prawdopodobnie pod koniec października będę musiała iść na zwolnienie lekarskie (ciążą), więc wysokość też byłaby obliczana z podstawy z sierpnia.

Proszę o potwierdzenie mojej tezy!!
Pozdrawiam.

Podstawę zasiłku chorobowego związanego z ciążą będzie stanowił przychód z miesiąca sierpnia i faktyczny przychód z miesiąca września jeżeli działalność będzie wykonywana przez co najmniej połowę miesiąca.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętny miesięczny przychód z faktycznego okresu ubezpieczenia – za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia. Miesiąc, w którym ubezpieczony został objęty ubezpieczeniem chorobowym od pierwszego roboczego dnia miesiąca traktuje się jako pełny kalendarzowy miesiąc ubezpieczenia i przychód za ten miesiąc przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.
Jeżeli w okresie, z którego ustalana jest podstawa wymiaru zasiłku, przychód ubezpieczonego uległ zmniejszeniu wskutek niewykonywania pracy lub działalności w okresie pobierania na przykład zasiłku opiekuńczego przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:
1) wyłącza się przychód za miesiące, w których ubezpieczony wykonywał działalność przez mniej niż połowę miesiąca,
2) przyjmuje się faktyczny przychód za miesiące, w których ubezpieczony wykonywał działalność przez co najmniej połowę miesiąca.

Jeżeli ubezpieczenie powstało w trakcie miesiąca, a niezdolność do pracy powstała w miesiącu następnym, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przychód z pierwszego niepełnego kalendarzowego miesiąca ubezpieczenia.



Wyślij zaproszenie do