Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

Stan faktyczny jest taki, kobieta pracuje na etacie i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą - jest nauczycielem i dorabia popołudniami. Jest w ciąży i niedawno lekarz wystawił jej zwolnienie lekarskie.
Wiadomo, że na etacie pracować nie może, bo groziłoby to utratą zasiłku. Ale czy może prowadzić działalność gospodarczą? Na przykład wystawiać faktury? Czy również tę działaność musi zawiesić na czas pobierania z ZUS zasiłku? Jeżeli tak to kolejne pytanie.
Jak obejśc tę sytuację, chcąc kontynuować działaność? Np. czy można zatrudnić męża i dać mu upoważnienie by wystawiał faktury?
Szukam praktycznego wyjścia, jeżeli takowe istnieje, z góry dzięki za pomysły.
Kamila K.

Kamila K. jest zadanie - jest
wyzwanie :)

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

Znalazłam taką informację: http://www.maly-zus.pl/aktualnosci/aktualnosci-maly-zu...
"w czasie chorobowego lub zasiłku macierzyńskiego kobieta prowadząca własną działalność, ale nie zatrudniająca pracownika nie może wystawiać faktur. Zatrudnienie pracownika daje jej możliwość jedynie fakturowania pracy przez niego wykonanej"
Jeśli chodzi o zatrudnienie męża to z tego co do tej pory czytałam lepiej uczynić go pełnomocnikiem notarialnym do wystawiania faktur i in. ewentualnych czynności.
Anna G.

Anna G. Dyrektor

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

Może to troszkę rozświetli sytuację:
"Prowadzenie działalności gospodarczej występuje zarówno w okresach faktycznego wykonywania usług, jak też w okresach wykonywania innych czynności związanych z działalnością, np. czynności w zakresie reklamy, składania ofert, ogłoszeń, przygotowywania kosztorysów, zakupu materiałów, wystawiania rachunków, czy też oczekiwania na klienta.
Pojęcie działalności gospodarczej nie sprowadza się tylko do procesów technologicznych i zjawisk ekonomicznych zachodzących w toku działalności wytwórczej, budowlanej, handlowej i usługowej prowadzonej w celach zarobkowych, ale obejmuje także czynności faktyczne i prawne związane z działalnością.
Zaprzestanie wykonywania działalności przez osobę prowadzącą tę działalność nie następuje w przypadku gdy działalność jest prowadzona przy pomocy pełnomocnika, osoby współpracującej, czy też zatrudnionych pracowników, zleceniobiorców lub innych upoważnionych osób, zgodnie bowiem z przepisami, działalność gospodarcza nie musi być wykonywana przez tę osobę osobiście."

Nie mam do czynienia z "działalnościami" ale jak znajdę więcej czasu to postaram się "doczytać" w przepisach ZUS-owskich. A może wcześniej ktoś doświadczony w tym temacie się wypowie?!? ;)
Pozdrawiam.
Katarzyna Szach-Bolaczek

Katarzyna Szach-Bolaczek Makijaż tekstu.
Zapraszam!
www.MakijazTekstu.pl

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

Pytałam niedawno o to w ZUS-ie i dostałam odpowiedź, że na L4 wystawiać faktur nie można, jednak na macierzyńskim już tak.
Nie mam podstawy prawnej, proponuję zgłosić się po nią do ZUS-u.

Jeśli kobieta na macierzyńskim nie chce wystawiać FV, to może wtedy nie płacić składki na społeczne. (Tu też nie jestem pewna, czy nie pomieszałam czegoś. Ale wydaje mi się, że zdrowotne i tak płaci się zawsze.)

Aha, na macierzyńskim dostaje się zasiłek macierzyński, nawet jeśli wystawia się FV.

UWAGA!
To wszystko dotyczy osoby TYLKO prowadzącej DG.

Półtora roku temu znajoma szła na macierzyński i dowiedziała się w ZUS-ie, że przez ten czas będzie musiała SAMA opłacać sobie pełną składkę zdrowotną (!), bo nie będzie tego robił pracodawca (ona właśnie miała DG, a poza tym pracowała na etacie). Więc zawiesiła działalność, bo przestało jej się to opłacać.

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

Dzisiejsza Gazeta Prawna tj. 20.11.2008 rozjaśniła część "tajemnicy". Dla zainteresowanych tematem odsyłam http://praca.gazetaprawna.pl/orzeczenia/96286,maz_poma...
Jak widzę żona może ustanowić pełnomocnikiem do wystawiania faktur męża, jako osobę wspólpracującą. W tym wypadku mąż prowadzi również działalność gospodarczą i z niej opłaca wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, więc z bycia współpracownikiem będzie podlegał "jedynie" opodatkowaniem na służbę zdrowia.
Teraz nurtuje mnie temat, czy taka współpraca przy prowadzeniu działalności, "bez której stanowiace majątek wspólny małżonków dochody z działalności nie osiagnęłyby takiego pulapu" jest możliwa i ZUS nie cofnie wyplacanego zasiłku chorobowego? Z tego co czytam, ZUS może wystapić do sądu z celu ustalenia i sprawdzenia, jakie faktycznie dzialania podejmują małżonkowie. Jeżeli ustali, że żona nadal - jak to podpowiedziała Anna - "czynności faktyczne i prawne związane z działalnością" to zapewne zostanie jej cofnięty zasiłek za cały okres pobierania. Jak ktoś ma jakieś informacje, czy spotkał się w praktyce z takim przykładem niech się podzieli "wrażeniami", będę wdzieczny.
Dorota S.

Dorota S. MERINFO Sp. z o.o

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

Ja jestem aktualnie w podobnej sytuacji.
Prowadze DG i jestem na etacie. W zeszłym roku bylam na chorobowym z powodu ciązy, ale firma działała - pracownik wykonywał prace, wystawiał i podpisywał faktury, . Zus po kontroli stwierdził, ze prowadziłam działalnośc i chorobowe mi sie nie należy.
Mam 10 dni na zastrzeżenia do protokołu, więc bedę walczyć
Jeśli ktoś ma jakieś info o wyrokach SN lub innych na naszą korzyść to proszę o info. Z góry dziękuję
Katarzyna P.

Katarzyna P. radca prawny -
TemidaJestKobieta.p
i MedycznePrawo.pl

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

Moim zdaniem powinna Pani walczyć.
Od tego ma się pracowników, by to oni prowadzili działalność, gdy szefowa jest chora.

Wyrok SN z dnia 5 kwietnia 2005 r.
I UK 370/04

Pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności
do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia re-
habilitacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o
świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i ma-
cierzyństwa (jednolity tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążają-
cych w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozo-
stającego na zwolnieniu lekarskim.

Jeżeli Pani nie prowadziła firmy, a robili to pracownicy ZUS jest w błędzie.Katarzyna P. edytował(a) ten post dnia 01.05.11 o godzinie 21:44

konto usunięte

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

Witam!

Nie znam konkretów (tj. od kiedy etat, od kiedy działalność, czy było zawieszenie itp.) ale raczej muszę Panią zmartwić, gdyż zasiłek chorobowy zgodnie z ustawą z ustawą z 25 czerwca 1999r. o świadzceniach pienięznych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 10.05.2010 r. Nr 77, poz. 512 i Nr 225, poz. 1463)przysługuje:
- art.6. 1. ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.
- art 13. 1. zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy:
(...)
2) kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby; (...) Zatem jeżeli chodzi o działalność to:
zasiłek chorobowy nie przysługuje osobie prowadzącej działalność pozarolniczą albo osobie z nią współpracującej, jeżeli działalność lub współpraca są nadal prowadzone, a nastąpiło jedynie wyłączenie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Dodatkowo dodam, że od ustaleń zawartych w protokole kontroli jest 14 dni na złożenie zastrzeżeń ale bardzo ważnym czynnikiem są środki dowodowe. Bez ich złożenia ZUS uzna takie zastrzeżnia jako bezzasadne. Pozdrawiam :)Helen F. edytował(a) ten post dnia 02.06.11 o godzinie 21:33

konto usunięte

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

C.d
Dodatkowo dodam bo zapomniałam, że ZUS nie wyraża zgody na zawieszenie działalności w przypadku zatrudniania pracownika, ponieważ byłoby to niezgodne z art.14a ustawy oswobodzie działalności gospodarczej.

Pozdrawiam:)
Katarzyna P.

Katarzyna P. radca prawny -
TemidaJestKobieta.p
i MedycznePrawo.pl

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

HELENA FUŚNIK:
Zasiłek chorobowy nie przysługuje osobie prowadzącej działalność pozarolniczą albo osobie z nią współpracującej, jeżeli działalność lub współpraca są nadal prowadzone, a nastąpiło jedynie wyłączenie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W przyoadku, który Pani opisała w żaden sposób nie ustał tutuł,nadal prowadziła Pani działalność, gdyż nadal zatrudniała Pani pracowników, którzy z tytułu działalności osiągali dla Pani przychody. Nadal pełniła pani funkcję pracodawcy, płatnika i musiała wywiązywać się ze wszystkich zobowiązań. W związku z tym z przykrością muszę stwierdzić, że ZUS miał rację nie miała Pani w tym czasie prawa do zasiłku. Dodatkowo dodam, że od ustaleń zawartych w protokole kontroli jest 14 dni na złożenie zastrzeżeń ale bardzo ważnym czynnikiem są środki dowodowe. Bez ich złożenia ZUS uzna takie zastrzeżnia jako bezzasadne. Pozdrawiam :)

Pani Heleno
Z Pani słów wynika, że każda osoba prowadząca działalność gospodarczą i zatrudniająca pracowników w praktyce nie mogłaby opłacać za siebie składki chorobowej bo pójście na chorobowe wiązałoby się z całkowitym zamknięciem firmy ( zawiesić DG nie wolno).

Niestety nie ma Pani racji.

Dla przykładu podam jedno z najnowszych orzeczeń Sądu Najwyższego:

"Czynności formalnoprawne podejmowane w okresie niezdolności do pracy przez osobę prowadząca działalność gospodarczą w związku z posiadanym przez nią statusem pracodawcy nie są pracą zarobkową powodująca utratę prawa do zasiłku chorobowego (art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.). "
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw
Publicznych 2009-05-06, II UK 359/08


i jeszcze jedno orzeczenie:
"1. Treść art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60. poz. 636) nie pozwala na sformułowanie jednej definicji „wykonywanie pracy zarobkowej, lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem", która mogłaby mieć zastosowanie do wszystkich spraw, jakie rodzą się na tle stosowania tego przepisu.
2. „Wykonywanie pracy zarobkowej", stanowiące przesłankę zastosowania art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, nie jest tożsame z formalno-prawnym prowadzeniem działalności gospodarczej zwłaszcza wówczas, gdy w ramach tej działalności zatrudniani są pracownicy.
3. Całkowite zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza prowadzonej z inną osobą (osobami), nie jest warunkiem prawa do pobierania zasiłku chorobowego."
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych 2004-11-18, II UK 49/04

i kolejne:

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
z dnia 17 stycznia 2002 r.
II UKN 710/2000

"Podpisanie w trakcie zwolnienia lekarskiego dokumentów finansowych nie może być traktowane jako prowadzenie działalności gospodarczej powodujące utratę prawa do zasiłku chorobowego (art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tekst jednolity: Dz. U. 1983 r. Nr 30 poz. 143 ze zm.)"

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
z dnia 7 października 2003 r.
II UK 76/2003


Przy stosowaniu art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 1999 r. Nr 60 poz. 636 ze zm.) należy odróżnić „pracę zarobkową” wykonywaną jednoosobowo w ramach działalności gospodarczej, od formalnoprawnych czynności do jakich jest zobowiązany ubezpieczony jako pracodawca.

Jak widać linia orzecznicza jest jednoznaczna.Przedsiębiorca zatrudniający pracowników i jednocześnie pobierający zasiłek chorobowy musi powstrzymać się wyłącznie od własnej działalności zarobkowej.
Inaczej sprowadzimy chorobę, zasiłek i działalność gospodarczą do absurdu.

Ponieważ temat okazał się ciekawy poświęcę mu jeden z moich kolejnych wpisów na moim blogu prawniczym.

konto usunięte

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

Witam Pani Katarzyno :)

Rzeczywiście sprawdziłam, nie miałam racji w tej kwestii. Prostuje prowadżący plus pracownicy może chorować. Oby nie wykonywał czynności świadczących o kontynuowaniu działalnosci.
Pozdrawiam :)
Dorota S.

Dorota S. MERINFO Sp. z o.o

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

Dużo tych informacji, za co dziękuję z góry. Poczytam wszystkie Wyroki SN i przygotuje się na odpowiedź ZUS. Na razie złożyłam zastrzeżenia do protokołu i czekam na odpowiedź.
Dorota S.

Dorota S. MERINFO Sp. z o.o

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

HELENA F.:
Witam!

Nie znam konkretów (tj. od kiedy etat, od kiedy działalność, czy było zawieszenie itp.)

Najpierw etat chyba od 2004 r., działalność od 2006 r, nie bylo zawieszenia.

Dodatkowo dodam, że od
ustaleń zawartych w protokole kontroli jest 14 dni na złożenie zastrzeżeń ale bardzo ważnym czynnikiem są środki dowodowe. Bez ich złożenia ZUS uzna takie zastrzeżnia jako bezzasadne. Pozdrawiam :)

Jakie mogą być środki dowodowe, ponieważ ja napisałam pismo z zastrzeżeniami, ale nie załaczyłam żadnych innych dowodów. dokumenty, które mogą być dowodem (faktury z podpisami pracowników) są w aktach kontroli. co można jeszcze załączyć?
Dorota S.

Dorota S. MERINFO Sp. z o.o

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

Odebrałam odpowiedź na zastrzeżenia do protokołu kontroli i jak się można bylo spodziewać ZUS stwierdził, że polemizuję nie przedstawiając dowodów (wszystkie dokumenty już są w aktach kontroli)i prowadziłam działalność w sposób ciągły podczas zwolnienia lekarskiego.
Teraz czekam na decyzję, aby ją zaskarżyć do sądu.
Dziękuję Pani Kasiu za info, jest bardzo przydatne. Teraz musze się przygotować do sądu, dlatego bardzo chętnie jeszcze pozaglądam na Pani blog.

A może odpisac na pismo ZUS? Czekać na decyzję?
Katarzyna P.

Katarzyna P. radca prawny -
TemidaJestKobieta.p
i MedycznePrawo.pl

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

Witam,
Pisać Pani może, ale po co? ZUS i tak będzie musiał się odnieść do odwołania od decyzji.

A wpis na blogu dotyczący powyższej tematyki znajduje się pod tym linkiem:
http://www.temidajestkobieta.pl/2011/05/03/zasilek-cho...
Dorota S.

Dorota S. MERINFO Sp. z o.o

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

No to czekamy na decyzję i piszemy odwołanie. A teraz przynajmniej mam czas na zdobywanie nowych klientów i zmianę formy prawnej firmy.
Oczywiście podziele sie informacją dot decyzji i odwołania.
Pozdrawiam wszystkie przedsiębiorcze kobiety.

-----------------------
o finansach dla wszystkich http://14.pl/o_pieniadzach

konto usunięte

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

Witam wszystkich,

Bardzo ciekawy temat, chciałbym zapytać czy wszystkie powyższe wnioski można zastosować do sytuacji :

Żona jednocześnie pracuje i prowadzi osobną DG. Planujemy podciągnąć pod firmę żony wynajem lokalu usługowego, który zostanie przez nas wybudowany. Na podstawie wcześniejszych wypowiedzi rozumiem, że gdy żona będzie przebywać na L4 przez okres ciąży a potem na urlopie macierzyńskim to przez cały ten okres będzie mogła wystawiać faktury najemcy lokalu?

Pozdrawiam
Katarzyna P.

Katarzyna P. radca prawny -
TemidaJestKobieta.p
i MedycznePrawo.pl

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

Marcin Nawrot:
Witam wszystkich,

Bardzo ciekawy temat, chciałbym zapytać czy wszystkie powyższe wnioski można zastosować do sytuacji :

Żona jednocześnie pracuje i prowadzi osobną DG. Planujemy podciągnąć pod firmę żony wynajem lokalu usługowego, który zostanie przez nas wybudowany. Na podstawie wcześniejszych wypowiedzi rozumiem, że gdy żona będzie przebywać na L4 przez okres ciąży a potem na urlopie macierzyńskim to przez cały ten okres będzie mogła wystawiać faktury najemcy lokalu?

Pozdrawiam

Nie - tylko na macierzyńskim. Proszę przeczytać moją wcześniejszą wypowiedź, ewentualnie doczytać na moim blogu.Katarzyna P. edytował(a) ten post dnia 09.09.11 o godzinie 21:49

konto usunięte

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

A wiecie może czy istnieje możliwość zawieszenia DG, gdy ma się jedną pracownicę w ciąży i na zwolnieniu lekarskim (dodam tylko, że umowa była terminowa i przedłużona do dnia porodu) czy w takim wypadku można tylko zakończyć całkowicie działalność gospodarczą?
No i co ew. dalej będzie się działo z pracownicą?
Katarzyna P.

Katarzyna P. radca prawny -
TemidaJestKobieta.p
i MedycznePrawo.pl

Temat: Ciąża - zwolnienie lekarskie - działalność gospodarcza

Marta S.:
A wiecie może czy istnieje możliwość zawieszenia DG, gdy ma się jedną pracownicę w ciąży i na zwolnieniu lekarskim (dodam tylko, że umowa była terminowa i przedłużona do dnia porodu) czy w takim wypadku można tylko zakończyć całkowicie działalność gospodarczą?
No i co ew. dalej będzie się działo z pracownicą?

Przepisy mówią wyraźnie, że zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej może tylko ten przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników.

Następna dyskusja:

Zwolnienie lekarskie, pobyt...




Wyślij zaproszenie do