Co zrobić, aby przyśpieszyć swój rozwój zawodowy?

Dziś wiele osób zastanawia się, jak pokierować swoją drogą zawodową, aby nie tylko szybko się rozwijać, ale by ten rozwój postępował w obranym przez nas kierunku, zgodnie z tym „co nam w duszy gra”, co lubimy robić.

Rozprawiamy o tym dniami, tygodniami a czasem i miesiącami. Często analizujemy sytuacje, które zdarzyły się w pracy, tworzymy scenariusze rozwiązań i rozmów z szefem czy współpracownikami – a wszystko po to, aby nam było w pracy lepiej, by iść do przodu. Zdarza się, że nasze przemyślenia, czy gotowe odpowiedzi zostawiamy albo w swojej głowie, albo w naszych notatkach.

Jeśli wciąż w Twoich myślach pojawiają się pytania:

  • Co zrobić, aby inni (np. szef) w pracy dostrzegli mój potencjał i to, że się staram?
  • Jak wykorzystać swój potencjał w pracy – w czym się rozwijać, na czym się skupić, jakie działania wykonywać, aby przybliżyć się do swoich celów, a od których się oddalać?
  • Jakie działania powodują, że mój rozwój zawodowy może kwitnąć, a jakie powodują, że mogę nie osiągnąć spełnienia zawodowego?

To przeczytaj 6 patentów na to, jak przyśpieszyć swój rozwój zawodowy:

Weź sprawy w swoje ręce

Nie czekaj na to, aż ktoś inny podejmie za Ciebie decyzje, wywalczy Ci nowe stanowisko czy sprawi, że w zakresie obowiązków znajdą się tylko same najbardziej do Ciebie pasujące zadania – dbaj o to sam – to Ty tutaj jesteś nawigatorem, to Ty robisz pierwszy krok, Ty to kreujesz – i powiedzmy sobie szczerze: za efekty w tej materii nikt oprócz Ciebie nie jest odpowiedzialny.

Dbaj o swoje potrzeby i… potrzeby firmy

Wyrażaj swoje oczekiwania i potrzeby, ale słuchaj też tego co mówi pracodawca czy szef. Zastanawiaj się, jak swoje potrzeby możesz połączyć z potrzebami firmy – jeśli oczekujesz, daj coś w zamian – podziel się swoją wiedzą z innymi, rozwiąż jakiś problem w organizacji – pokaż, że firma zyska, jeśli spełni Twoje oczekiwania – dostaniesz podwyżkę, awans, nowe wyzwanie czy projekt, dzięki czemu będziesz mógł się jeszcze szybciej rozwinąć.

Szukaj okazji do rozwoju i nie bój się zmian

Bojąc się zmian stawiasz sobie od razu barierę do dalszego rozwoju – nie będziesz się rozwijał, jeśli nie odrzucisz strachu i lęku o to, co będzie. Nigdy nie wiesz co będzie. Jeśli intuicja podpowiada Ci tak: wejdź w nowy projekt, zaproponuj zmianę zakresu swoich zadań, przejdź do innego biura – to zacznij robić wszystko, aby tak się stało. Słuchaj tych podpowiedzi i …nie martw się. Bądź też uważny na pojawiające się okazje i korzystaj z nich!

Sprawdź swoje talenty i wykorzystaj je!

Staraj się tak kierować swoimi działaniami w pracy, aby wzmacniać swoje talenty – to, co wychodzi Ci naturalnie, bez większego wysiłku oraz kompetencje – Twoją wiedzę i doświadczenie w danym temacie. Jeśli masz tak, że nie wykorzystujesz na co dzień Twoich mocnych stron, to zacznij to zmieniać. W końcu firma będzie miała z Ciebie większy pożytek, jeśli robisz to, co umiesz najbardziej. Jeśli nie wiesz lub tylko domyślasz się, jakie są Twoje talenty poproś dział HR o wykonanie testów w tym zakresie, poszukaj na ten temat informacji w Internecie, lub dowiedz się więcej o swoich talentach wykonując np. test Gallupa. Wykorzystując swoje mocne strony, w naturalny sposób przyśpieszasz swój rozwój zawodowy – zadania wykonujesz bowiem z chęcią i lepszą jakością.

Naucz się technik kreatywnych i wykorzystuj je w codziennej pracy

Obojętnie w jakim miejscu kariery zawodowej jesteś i co robisz w danej chwili, nie uciekniesz od pracy zespołowej. A tu jest właśnie pole do działania, które może Cię bardzo rozwinąć – dzięki współpracy z innymi. Techniki kreatywne (np. techniki rozwiązywania problemów, burze mózgów) dają Ci pełno możliwości twórczego działania z zespołem – w codziennej pracy czy przy realizacji projektów. Posiadając wiedzę i umiejętności w tym zakresie możesz osiągać lepsze wyniki pracy, szybciej rozwiązywać problemy i zwiększać swoją efektywność, co może przełożyć się na szybszy rozwój zawodowy.

Nie oceniaj

Staraj się nie oceniać ludzi w pracy i sytuacji, które Cię spotykają. Wejście w jakąkolwiek ocenę pozbawia Cię energii, którą mógłbyś przeznaczyć na kreację nowych rzeczy dla siebie, innych czy firmy. Skupiając się na każdym zadaniu, które masz wykonać, nie włączając w to oceny jesteś skuteczniejszy w działaniu – a to znów przekłada się na Twój szybszy rozwój, który tak czy siak zostanie dostrzeżony przez otoczenie:)

Przeczytaj także, jak zarządzać swoją karierą zawodowąjak promować swoją markę w 30 sekund oraz sprawdź 5 sposobów na to, by Twój okres próbny okazał się sukcesem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.