Słomiany zapał do pracy – jak go pokonać?

Słomiany zapał to zmora osób, które najpierw wykazują się olbrzymim entuzjazmem na myśl o kolejnych wyzwaniach zawodowych, by następnie… nigdy ich nie zrealizować. Jak pokonać słomiany zapał do pracy? Opisaliśmy kilka sprawdzonych sposobów

Słomiany zapał do pracy

Wpadasz na świetne pomysły, których nigdy nie realizujesz? Rzucasz wspaniałymi ideami jak z rękawa, ale wciąż brak ci motywacji, żeby zrealizować chociaż jeden z nich? Prawdopodobnie towarzyszy ci słomiany zapał, który (zwłaszcza, jeżeli mówimy o obowiązkach zawodowych) może być niebezpieczny. Efektywność w pracy jest niezbędna, jeżeli chcemy utrzymać się na danym stanowisku. Brak energii do zrealizowania zadań, które jeszcze przed chwilą wydawały nam się proste, szybkie i przyjemne obniża naszą produktywność. Jak pokonać słomiany zapał do pracy? Przygotowaliśmy kilka pomocnych metod.

Słomiany zapał – czyli co?

Słoma pali się szybko, ale krótko. Właśnie dlatego nagłą chęć zrobienia wielkich rzeczy, ale tylko przez krótką chwilę, nazywamy słomianym zapałem.  To tak właściwie przemijający entuzjazm na myśl o nowych pomysłach czy projektach.

Na początku jesteśmy zachwyceni, że dostaliśmy szansę na zrealizowanie nowej koncepcji, czujemy radość i ekscytacje na myśl o nowym pomyśle, czasami nawet sami zgłaszamy się do jego wykonania. A po chwili? Radość mija, czujemy się znudzeni, a na myśl o zabraniu się do pracy nad daną rzeczą robi nam się słabo. W konsekwencji unikamy tematu, odpuszczamy starania, a nasza produktywność w pracy maleje.

Jak pokonać słomiany zapał?

Pozytywne nastawienie do nowych projektów i entuzjazm z tym związany jest ceniony u pracowników. Jednak kiedy jest krótkotrwały, a powierzone przez przełożonego zadania nie dochodzą do skutku, to należy liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Jak pokonać słomiany zapał? Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów:

Małe kroki – duże efekty

Zamiast od razu wyobrażać sobie spektakularny sukces związany z realizacją danego projektu, warto zastanowić się, od czego zacząć by plan się powiódł. Często szybka rezygnacja z wykonania danego zadania wiążę się z wygórowanymi oczekiwaniami i strachem przed porażką. Metoda małych kroków sprawia, że mniej zniechęcamy się do danego pomysłu, a jednocześnie przybliżamy się do określonego celu.

Chcesz działać? Zaplanuj

Zamiast od razu rezygnować z pomysłu, który jeszcze kilka dni temu wydawał się najlepszą ideą w karierze, warto stworzyć plan działania, który pomoże nam podjąć odpowiednie kroki ku jego realizacji. Słomiany zapał można pokonać, trzeba tylko ponownie chcieć zrobić coś, na co nie mamy już ochoty 😉

Mierz siły na zamiary

Jeżeli deklarujemy się, że wykonamy dany projekt, należy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych kwestii:

  • Czy mam wystarczająco dużo czasu, aby zrealizować dane zadanie?
  • Czy jestem wystarczająco kompetentny?
  • Czy dam radę sam wykonać to polecenie?

Jeżeli, któraś z tych kwestii nie może zostać spełniona, to warto poprosić o pomoc kolegów z zespołu lub szczerze porozmawiać z przełożonym o tym, że nie damy rady w pojedynkę zrealizować powierzonego planu. Zamiast przekładać termin oddania projektu w nieskończoność, lepiej mierzyć siły na zamiary i szczerze porozmawiać z szefem.

Słomiany zapał zamiast realnych celów

Słysząc o nowym pomyśle szefa, od razu wyobrażasz sobie wysokość premii i uznanie po zrealizowaniu zadania? Najpierw skup się na realnych celach związanych z projektem i przeanalizuj swoją sytuację w firmie. Praca wymaga odpowiedzialności, a słomiany zapał sprawia, że możesz narobić sobie sporych zaległości na stanowisku. Dlatego nie daj się wypalić swojej motywacji i ugaś słomiany zapał w zarodku.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery