Marcin Horemski

Marcin Horemski Kierownik biura,
specjalista ds. BHP

Temat: Regulamin pracy

Witam.

Czy takie brzmienie jednego z paragrafów regulaminu pracy jest zgodne z prawem pracy?

W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w godzinie rozpoczęcia pracy w pierwszym dniu nieobecności. Powyższa zasada dotyczy także przypadków przedłużenia nieobecności. W przypadku powrotu do pracy z nieobecności chorobowej pracownik powinien zawiadomić pracodawcę najpóźniej w ostatnim dniu nieobecności.

W przypadku nieobecności chorobowej pracownik powinien w pierwszym dniu nieobecności udostępnić pracodawcy dane z druku ZUS ZLA (faksem, mailem, itp.)
a oryginał wysłać pocztą w terminie do 2 dni kalendarzowych.

Nie zastosowanie się do powyższych zasad stanowi poważne naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

konto usunięte

Temat: Regulamin pracy

Ryzykowny jest zapis dotyczący terminu i sposobu dostarczenia zwolnienia lekarskiego - zwłaszcza, jeśli chodzi o egzekwowalnośc tego przepisu: pracownika należy zobowiązac o konieczności / obowiązku niezwłocznego dostraczenia zwolnienia lekarskiego, ale nie można moim zdaniem skutecznie zobowiązac go do skorzystania z maila czy faxu - co bowiem w przypadku, w którym pracownik nie ma dostępu do tych narzędzi komunikacyjnych (w końcu nie każdy ma w domu fax czy skaner)? Trudno będzie skutecznie dowodzic naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w takim przypadku. Można oczywiście (i należy) ustalic dead line do przesłania zwolnienia (lub dostarczenia w inny sposób, np. za pośrednictwem osoby trzeciej).
Warto pracownika pouczyc z jakimi konsekwencjami finansowymi wiąże się dostarczenie zwolnienia po ustawowym terminie do jego dostarczenia - to mobilizuje bardziej, niż abstrakcyjne dla pracownika "naruszenie obowiązków pracowniczych" :). Reszta jest moim zdaniem ok.
pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Regulamin pracy

Przepisy prawa pracy są semiimperatywne- regulacje wewnętrzne mogą być jedynie bardziej korzystne dla pracownika niż przepisy ogólnie obowiązujące.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikowi zwolnień od pracy, nakłada na pracownika obowiązek poinformowania pracodawcy o zaistnieniu przyczyn uniemożliwiających pracownikowi stawienie się do pracy, przyczynie swej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy, jednak zauważyć należy iż § 2 ust. 3 powyższego rozporządzenia wskazuje, iż niedotrzymanie powyższego terminu może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami, uniemożliwiającymi dopełnienie tego obowiązku przez pracownika, z powodu obłożnej choroby, brakiem lub nieobecnością domowników lub innym zdarzeniem losowym.

Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nakłada na ubezpieczonego obowiązek w dyspozycji art. 62 przekazania zaświadczenia lekarskiego płatnikowi składek nie później niż w przeciągu 7 dni od dnia jego otrzymania, jednakże należy zwrócić uwagę na sankcję wynikającą z niedopełnienia przedmiotowego obowiązku. Przepis niniejszy wskazuje, iż w przypadku nie dopełnienia przez ubezpieczonego obowiązku dostarczenia przedmiotowego zwolnienia lekarskiego we wskazanym terminie, fakt ten powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.



Wyślij zaproszenie do