Rafał Szewczak

Rafał Szewczak Twój nauczyciel
coachingu - Pomaga
zbudować
prosperującą ...

Temat: Czy warto być trenerem?

Wielu znajomych pyta mnie, czy warto być trenerem? Czy warto inwestować w szkołę trenerów i czy łatwo znaleźć pracę w tym zawodzie?

Zatem po kolei...
Praca trenera daje niezwykle wiele radości - możliwość wchodzenie w indywidualne relacje z uczestnikami szkoleń, inspirowanie do zmiany, świadomość, że pomagamy innym, możliwość indywidualnego rozwoju.

Praca trenera pozwala godnie żyć. Warto pamiętać, że jest to taki rodzaj pracy, który można wykonywać pracując na etacie w firmie, na zupełnie innym stanowisku. Wielu z Was pewnie interesują stawki, jakie można osiągnąć na rynku. Moje doświadczenie pokazuje, że średnie stawki za jeden dzień pracy na sali szkoleniowej, to kwoty od 1000 zł do 2000 zł. I są to stawki jak najbardziej realne.

Czy trzeba mieć skończoną szkolę trenerów, aby pracować w tym zawodzie?
Nie trzeba. Nie ma żadnych uregulowań prawnych, które w jakikolwiek sposób ograniczałyby dostęp do pracy w zawodzie. Jeśli jesteś na tyle dobry, aby ktoś Cie zatrudnił, to szkolisz na rynku!
Generalnie są dwie drogi dochodzenia do tego zawodu. Pierwsza, trafiam w firmie, w której pracuję na stanowisko, na którym szkolę - w ten sposób zdobywam doświadczenie trenerskie. Druga, kończę szkołę trenerów.
Jednak musisz wiedzieć, że przy zatrudnianiu firmy preferują osoby, które mają już doświadczenie szkoleniowe. Sama szkoła może nie wystarczać.

Tak dochodzimy do odpowiedzi na ostatnie pytanie.
Czy łatwo jest znaleźć pracę na tym rynku? I tak i nie. Wszystko zależy od wysiłku, jaki włożysz w jej pozyskanie. Drogi znów mamy dwie - albo sprzedajesz własne usługi szkoleniowe albo szukasz pracy jako trener wewnętrzny w organizacjach
Michał Bloch

Michał Bloch MCC ICF, Mentor
Freelancerów
/www.wolnylancer.pl
Mentor...

Temat: Czy warto być trenerem?

Inwestycja w szkołę trenerów to jedna z moich najlepszych inwestycji, jakie poczyniłem w życiu.

Z informacji jakie słyszę od różnych osób wynika, że niestety tylko wybór odpowiedniej szkoły trenerów się "opłaca".

Warto zainwestować jedynie w taką szkołę, które daje możliwości praktyki w warunkach szkoleniowych, wychodzenia poza swoją strefę komfortu, możliwości rozwoju w oparciu o informacje zwrotne i pracę z doświadczonymi trenerami.

Ja wybrałem doskonale i jeśli miałbym wybierać ponownie - wybrałbym jeszcze raz tą samą!

konto usunięte

Temat: Czy warto być trenerem?

Czesc
Dzieki Rafal za zaproszenie..Pozdrawiam cieplo...czy warto byc trenerem?...nie wiem...zlezy kto co lubi...i co znaczy warto..warto-bo to jest moja pasja, czy warto- w sensie zarabania kasy? ..ja osobiscie mam takie doswiadczenie , ze jak robie to co lubie to kasa sama przychodzi:)) i mowie Wam ze to nie banal...wienc dla tych co maja pasje...pasje na trenerstwo:)) mowie warto..rynek nadal jest w tym temacie nienasycony, a przy znalezieniu odpowiedniego produktu dla odpowiedniego sektora klientow ..staje sie w tej branzy blekitnym oceanem:))..a szkola? rzeczywiscie mozna jej nie robic..tylko po co?..w SET-cie uporzadkowalam wiele, dostalam inspiracje ..i pewnosc..ktora pozwolila isc mi dlalej...gdybym Set-u nie skonczyla..pewnie do dzis bylabym bohaterka drugiego planu w tej branzy:))..Pozdrawiam...

konto usunięte

Temat: Czy warto być trenerem?

Pewnie nie będę orginalna mówiąc "warto". To jest coś fantastycznego.
Uwielbam szkolić, doświadczać na sali szkoleniowej. Poznawać ludzi. Jednak, wielką frajdę sprawia mi ten szum, który jest przed szkoleniem, czyli szukanie materiałów, tworzenie konspektu, przygotowywanie się do szkolenia.
Potem ten dreszczyk emocji, kto będzie na sali, jak będzie nam się pracowało, czy uda mi się zbudować bezpieczną atmosferę, żeby poczuli się "dobrze jak u mamy" i chcieli się uczyć.
Ja ukończyłam szkołe SET we wrześniu, jestem więc młodym trenerem, ale wiem, że bardzo chcę pracować właśnnie w tym zawodzie bo daje dużo frajdy i....fajne pieniądze.
Pozdrawiam wszystkich trenerów
Filip Kamizela

Filip Kamizela trener sprzedaży,
handlowiec

Temat: Czy warto być trenerem?

witam,

Fajnie, że założyłeś ten temat. Od pewnego czasu zastanawiam się nad tym, co chciałbym robić za 3-4 lata i doszedłem do wniosku, że zawód trenera byłby dla mnie najbardziej optymalny. Próbowałem porozmawiać na ten temat z kilkoma trenerami, niestety natrafiłem na dziwny mur milczenia. Odniosłem wrażenie, że ci ludzi są zazdrośni o swoją pracę i nie chcą konkurencji na rynku.
A przecież, jeśli ktoś będzie chciał, to bez względu na wszystko zajmie się szkoleniami.

Od ponad 15 lat pracuje jako handlowiec w B2B i czas najwyższy wykorzystać moje doświadczenie, aby pomagać innym. Myślę, że moim głównym atutem jest niebagatelne doświadczenie handlowe oraz umiejętność przekazywania wiedzy.

Teraz tylko czas rozejrzeć się za jakąś dobrą akademią.

Filip
Rafał Szewczak

Rafał Szewczak Twój nauczyciel
coachingu - Pomaga
zbudować
prosperującą ...

Temat: Czy warto być trenerem?

Filipie,
trenerstwo to świetny zawód i będę trzymał kciuki za urzeczywistnienie Twoich planów. Tyle jest miejsca na rynku, że każdy znajdzie dla siebie trochę przestrzeni, aby inspirować i pomagać innym.

15 lat doświadczenia - podziwiam.
Bezwzględnie masz, czym się dzielić z innymi.

Obiecuję, że tutaj żadne Twoje pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi.
Marcin Szpak

Marcin Szpak Dyrektor ds. rozwoju
w Grupa SET sp. z
o.o.

Temat: Czy warto być trenerem?

Nie ma nic piękniejszego od 500 km drogi do przejechania po 2 dniach na sali szkoleniowej.

Nie ma nic piękniejszego od sms-a z banku z informacją o przelewie od klienta z 4 zerami :)

Nie ma nic piękniejszego od całego dania spędzonego na pisaniu konspektu i posiadaniu siły by napisać coś na GL o 1:42

Nie ma nic piękniejszego od wspomnień ze szkoły trenerów :)

Rób w życiu to co daje ci przyjemność, satysfakcje i ZABAWĘ a nigdy nie będziesz musiał pracować.
Justyna Kogowska - Polak

Justyna Kogowska - Polak mgr Psychologii;
Psycholog szkolny,
mediator

Temat: Czy warto być trenerem?

Z perspektywy początkującej trenerki moge napisac warto, ale...

Trudno sie przebić na tym rynku, trudno przekonac zleceniodawcę, że jest się profesjonalistą (pomimo braku 1000 godzin na sali), trudno zaistnieć... ale jak już sie to stanie to łatwo się cieszyć z tej pracy, bo daje niesamowitą satysfakcję, łatwo poszerzać swoja wiedze i horyzonty, łatwo zbierać nowe doświadczenia, łatwo nabrac przekonania, że jest sie coraz lepszym!
Michał Bloch

Michał Bloch MCC ICF, Mentor
Freelancerów
/www.wolnylancer.pl
Mentor...

Temat: Czy warto być trenerem?

A ja się podzielę głębszą refleksją - własną ;)

Dla mnie warto być trenerem biznesu również po to, że można łatwo zweryfikować swoje obszary do rozwoju, robi się to dość regularnie, w związku z tym łatwo planować swój rozwój, ale też łatwo budować swoją samoocenę.

Oczywiście może być to niebezpieczne - jeżeli szkolenia nie idą, pojawiają się problemy na sali, wówczas samoocena może drastycznie spadać, jednakże dla zaangażowanego trenera będzie to oznaka, że trzeba się przyjrzeć swojej pracy/szkoleniu/postawie.. etc. i poddać się superwizji.
Paweł Kaczmarek

Paweł Kaczmarek Coach efektywności,
trener coachingu
narzędziowego,
trene...

Temat: Czy warto być trenerem?

Witam wszystkich bo choć czas jakiś już bywam na GL, dopiero dziś odkryłem tę Grupę. Pewnie Rafał mnie zapraszał kiedy poznaliśmy się na szkoleniu ale ostatnio rzadko mam chwilę żeby się zatrzymać w biegu i "załadować taczki" :/
Tym bardziej się cieszę, że mam okazję dołączyć do zacnego grona i że widzę tu kilka znajomych już z GL twarzy :)

Odnosząc się do tematu, nie wyobrażam dziś sobie, abym w życiu miał robić coś innego.
Pewnie nawet gdybym stracił głos i obie nogi, to conajwyżej zacząłbym pisać programy dla innych, instrukcje, poradniki lub cokolwiek innego.
Nie znam większej satysfakcji niż ta, kiedy widzę że ludzie z którymi pracuję "zaczynają qmać i załapują bakcyla sprzedaży".
Wielkich słów nie lubię używać ale trudno nazwać to inaczej niż pasją do szkolenia.
Przyznam się też do pewnej herezji, chciałbym kiedyś móc powiedzieć o sobie, że jestem trenerem niebiznesu, pracującym dla biznesu. bo biznes biznesem i profesjonalnie brzmi, a jakże, ale tak naprawdę chodzi w tym wszystkim o czynnik ludzki i ludzkie możliwości. A to jest bardziej człowiecze niż biznesowe, taka jest moja koncepcja - tak ja to widzę ...

Pozdrawiam serdecznie,
PawełPaweł Kaczmarek edytował(a) ten post dnia 18.11.11 o godzinie 12:34
Maria Kuczewska

Maria Kuczewska Talent Manager

Temat: Czy warto być trenerem?

Paweł Kaczmarek:
bo biznes biznesem i profesjonalnie brzmi, a jakże,
ale tak naprawdę chodzi w tym wszystkim o czynnik ludzki i ludzkie możliwości. A to jest bardziej człowiecze niż biznesowe, taka jest moja koncepcja - tak ja to widzę ...

Pozdrawiam serdecznie,
Paweł

Pawle, pięknie to ująłeś. I blisko mi do tego.
Paweł Kaczmarek

Paweł Kaczmarek Coach efektywności,
trener coachingu
narzędziowego,
trene...

Temat: Czy warto być trenerem?

Maria Kuczewska:
Pawle, pięknie to ująłeś. I blisko mi do tego.

Cieszę się, dziękuję i pozdrawiam :)
Robert Więckowski

Robert Więckowski Business Development
Manager; Trener,
coach biznesowy

Temat: Czy warto być trenerem?

Witajcie
właśnie zapisałem sie do tej grupy
Ciesze że piszecie o pasjach w tej pracy, o indywidulanym podejściu do klienta i szkolenia.
To bardzo mi bliskie.
Jednak na rynku ciągle są trenerzy, co to "taczek załadowac nie zadążą" i z rozwianym włosem wpadaja na szkolenie.Robiąc mądrą minę, jako formę pracy z grupą, dokonuja dopiero analizy potrzeb szkoleniowych -w stylu "powiedz czym zajmujesz się w firmie i napisz jaki jest Twój cel na to szkolenie"- i po kółeczku.

Pasji życzę wszystkim
Jak to powiedział klasyk " znajdź pracę którą kochasz, anie będziesz musiał pracować"

Robert
Maria Kuczewska

Maria Kuczewska Talent Manager

Temat: Czy warto być trenerem?

Robert W.:
dokonuja dopiero
analizy potrzeb szkoleniowych -w stylu "powiedz czym zajmujesz się w firmie i napisz jaki jest Twój cel na to szkolenie"- i po kółeczku.
Przepraszam, czepnę się. Chyba wiem, o czym mówisz. I zgadzam się, że jeśli to pierwszy moment, gdy następuje badanie potrzeb, to fatalnie. Ale jeśli potrzeby były badane, taka rundka służy innym celom (kontrakt, domknięcie szkolenia, rama itd) i to jest OK. Sama tak robię. Szczególnie, że oprócz ogólnych potrzeb, wspólnych dla grupy, ludzie miewają swoje osobiste małe cele, a trener może je zrealizować podczas szkolenia. Ma wtedy lepszy efekt, a ludzie większą motywację do wdrażania tego w życie.
Paweł Kaczmarek

Paweł Kaczmarek Coach efektywności,
trener coachingu
narzędziowego,
trene...

Temat: Czy warto być trenerem?

Z obowiązku dodam jeszcze jeden argument "za" w/w rundką. Niektórzy mówią o kalibracji, która może służyć prowadzącemu do tego, by wzbudził u uczestników przekonanie, że temat szkolenia odpowiada na ich potrzeby. Bądź też komunikowane przez nich potrzeby przedstawił w takim kontekście, że wpisują się w temat szkolenia (zakładam że rzeczywiście się wpisują tylko trzeba to czasem ludziom pokazać "na jabłkach").
Można chyba tu mówić o sprowadzeniu różnych potrzeb "do wspólnego mianownika".

Natomiast zrozumiałem, że Robert przytoczył sytuację, w której rundka była pierwszym, jedynym badaniem potrzeb bo "taczki nie załadowane".

Raz zdarzyło mi się być na takim warsztacie. Był to coaching grupowy najwyższych lotów, dla mnie po prostu mistrzostwo świata. Prowadząca doskonale potrafiła pracować w opraciu właśnie o potrzeby poznane podczas rundki. Z drugiej strony grupa była specyficzna i dość pod tym względem przewidywalna ale i tak wielki mam szacunek dla takiego poziomu umiejętności.
Kasia miała taczki wypełnione po brzegi bo zawsze jeździ z pełnymi :)

Temat: Czy warto być trenerem?

Pracuje w zawodzie trenera już od ponad roku i zdecydowanie warto ;) Praca jest dynamiczna, więc nie ma mowy o nudzie ;) Zrobiłem studia podyplomowe na kierunku trener biznesu, coach i specjalista ds. szkoleń na WSKZ-cie żeby dostać awans ;) Studia online, więc przy dwójce dzieci dałem radę wszystko ogarnąć ;)

Następna dyskusja:

Jak być trenerem sprzedaży??




Wyślij zaproszenie do