Arkadiusz Binder

Prezes zarządu, BIALL-NET sp. z o.o.; Prezes Zarządu, Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej (KIKE)

Wypowiedzi

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie SOFTWARE w temacie system obiegu dokumentów... - jakie ceny? czy jest jakiś...
    16.11.2013, 21:55

    W zasadzie to zauważam, że cel systemu dziesiętnego jest głównie dla potrzeb dokładności archiwalnej i udowadniania celów jednostki - podobnie kosztów. Nie było to optymalizowane pod kątem firm i elastyczności działań - budowy nowych projektów, zmieniającego się otoczenia, zmieniających się celi no i przede wszystkim zmieniających się ludzi w około i możliwości delegowania spraw - tzw. outsourceingu.

    Dla mnie gradacja zagadnień wygląda tak:
    STRATEGIA--->PROJEKTY--->SPRAWY--->PISMA--->TASKI
    Strategia - to cele których nie ustawiamy w Rejestrze spraw
    Projekty i sprawy można prowadzić w systemie kancelaryjnym
    Sprawy można prowadzić per sprawa (projektowo) lub zamieniać na procesy
    Pisma załatwiamy do spraw
    Taski to coś najdrobniejszego - nazywam to "żółte karteczki".

    System dziesiętny skazuje nas na przestrzeganie twardych zasad struktury itp itd. Podczas gdy ja u siebie przetestowałem strukturę drzewa z większą ilością zagłębień i delegowaniem kompetencji, osiągnąłem inne możliwości.

    Z kolei sprawy potrafią się drobnić i być delegowane - w takich przypadkach z formalnego punktu widzenia nie widać tych "podzagadnień", nie można formalizować odpowiedzialności. Dzięki drzewiastej architekturze spraw w zasadzie mogę sformalizować nawet małe i szczegółowe podzadania , nawet dochodząc do "ŻÓŁTYCH KARTECZEK", które są sprawami lub sformalizowanymi obiektami w postaci dokumentów w sprawach.
    Oczywiście w pewnych momentach sami decydujemy, kiedy włączamy podejście procesowe, ale do czasu kiedy jego nie mamy lub jest to niepłacalne (działań jest bardzo dużo - ale są one jednostkowe i niepowtarzalne), uważam, że takie coś się sprawdzi.

    Teraz to spisujemy w spójną instrukcję kancelaryjną i wychodzi mi z tego, że jest to coś, co formalnie nie istnieje.
    Podesłać Ci opracowanie tych założeń ;-) ?
    Już 7 dni przygotowujemy testy kompetencyjne do tego. Wychodzi nam z tego prawie księga jakości. Zależy mi na tym, aby przy skrócić możliwie czas rekrutacji i przygotowania referentów do pracy.Ten post został edytowany przez Autora dnia 16.11.13 o godzinie 22:43

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie SOFTWARE w temacie system obiegu dokumentów... - jakie ceny? czy jest jakiś...
    16.11.2013, 18:27

    Czytam i analizuje szereg opracowań dot systmemów dziesiętnych. Dobrze to jest poparte i wyjaśnione w oprac Prof. Dr TADEUSZ MANTEUFFEL, niestety od dłuższego czasu nie żyje , ale jednak wydaje mi się, że na obecne czasy system dziesiętny w wielu miejscach nie przystaje do potrzeb. Sposoby postępowania na ostatniej klasie spraw można porównać do obecnych pojęć "Workflow" , bowiem w ramach nich odróżnia się podobieństwa.

    Na podstawie http://bg.uwb.edu.pl/ekopie/archiwum/k05208_12.doc widać ciekawe dokonania w tym zakresie. Okazuje się, że system dziesiętny w zastosowaniu w sprawach nie ma 200 lat.

    Profesor zwraca uwagę na fakt, że nie udało się uwspólnić typów spraw w różnych jednostkach na arenie międzynarodowej - a były próby ;-). Były próby pozbycia się dziennika pism także, aby poruszać się wyłącznie na sprawach - dla mnie dziennik pism jest rozszerzeniem o kolejne sekcję wykazu akt (zatem teoretycznie to chodzi).

    Ale jako jedyna zaleta klasyfikacji dziesiętnej w stosunku do tego podejścia, jakie tam opracowujemy jest możliwość budowania podobnych typów/znaczeń wyłącznie w w niższych rzędach układu spraw, głównie jak to widać tutaj :

    Obrazek


    Zatem wadami systemu drzewiastego, jaki opracowujemy/formalizujemy są:
    1) to, że z numeru sprawy nie da się odczytać gdzie ona jest - dopiero przy pełnym zapisie scieżki na drzewie
    2) wymaga się definiowania typów spraw w ramach oddzielnych rozporządzeń (nie można tego zapisać jak na obrazku)
    3) sugerowanie trzymanie akt odbywa się poprzez wyłącznie numery spraw - jedno archiwum i jedna systematyka

    Ale mamy trochę inne realia, zatem mamy zalety następujące:
    1) dowolność przemieszczania spraw w strukturze
    2) hierarchia spraw dziesiętna oparta jest przede wszystkim na twardej urzędowej strukturze organizacyjnej - nie ma pojęcia dynamicznego alokowania zadań i zmiennej strukturze odpowiedzialności przy podmiotowości spraw i powiązania tego po części ze strukturą oraganizacyjną
    3) drzewiasta struktura ma nieskończoną możliwość zagłębień i formalnego budowania dowolnych podspraw, także szczegółowych - przy jednoczesnym zachowaniu pełnej kancelaryjnej odpowiedzialności i formalizacji dokumentów
    4) jest możliwe budowanie instrukcji kancelaryjnych do "TYPÓW SPRAW" i tym wiązanie podobnych zagadnień, z których szczegółowe instrukcje mogą być zaleceniami dot konstruowania podstruktur.

    Czy można liczyć na komentarz :)?

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie SOFTWARE w temacie Bardzo proszę o pomoc w doborze odpowiedniego programu
    15.11.2013, 15:35

    Czy w tym zakresie nie wystarczy podejście kancelaryjne : sprawy podsprawy brudnopisy dokumenty? Zasoby/druki powiązane projekty i dokumenty.

    Ciekawi mnie geneza innego podejścia do tematu. Inaczej to chyba tylko podejść procesowo z czymś prostym co wspiera BPMN i pliki np. Open KM ?

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie SOFTWARE w temacie system obiegu dokumentów... - jakie ceny? czy jest jakiś...
    15.11.2013, 14:07

    Jeszcze jeden aspekt: obiek dok i instrukcja kancelaryjna vs zarządzanie projektami.

    Potem planowanie użycia zasobow do Projektow z interakcja z procesami i przez nie alokowanymi zasobami. No i dla niektórych Projektow uruchamiane sa procesy. Warto aby wspolgraly. To co, nie da sie tego spisać przetestować i szkolić ?

    My nad tym pracujemy.

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie SOFTWARE w temacie system obiegu dokumentów... - jakie ceny? czy jest jakiś...
    15.11.2013, 13:29

    Tak- zaczęliśmy to dostrzegać - i było to problemem. Jednakże naszą podstawową hierarchią jest odpowiedzialność i koszty danej sprawy. Teraz zmusiłeś mnie do zastanowienia się, dlaczego by nie wprowadzić dodatkowego - rozbudowanego oznaczenia dziesiętnego, pozostawiając główną klasyfikację jako ODPOWIEDZIALNOŚĆ oraz KOSZTY.
    Właśnie zacząłem dostrzegać możliwość powiązania rozbudowanych analitycznych kont księgowych z systemem dziesiętnym spraw ;-) . Zakładamy, że rozbudowane hierarchię załatwią nam na ten moment "TYPY SPRAW" i związane z nimi ogólne procedury załatwiania (lub i obiegi).

    Setki lat temu nie było systemów komputerowych ani baz danych, ale nieodpowiedzialne byłoby ignorowanie tej wiedzy. Z ciekawości - czy zastosowanie systemu dziesiętnego w systemie komputerowym wymaga zgody/licencji akceptacji aktualnej jednostki, która ma prawa autorskie do systemu UKD ?

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie SOFTWARE w temacie Zlecę napisanie programu
    15.11.2013, 01:26

    Własny program to problem jego rozwijania o utrzymania. To jak bys chciał swoj własny szyty na miarę komputer, do którego potem nie wstawisz wiatraka.

    Spróbuj cos zaimplementowac gotowego a na tym cos dorob. Ale zeby od razu wszystko od zera robic?

    Macie system kancelaryjny?

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie BPMN - grupa sympatyków w temacie Pojawił się świetny artykuł Bruce Silvera.
    15.11.2013, 00:23

    Ja też ją mam. Jak na razie przejrzałem pod kątem tego co potrzeba - jest pod koniec - przemapowanie klas JAVY w notacji XML. To co mnie bardzo zaskoczyło, to to, że tam wszystko jest pokazane na przykładzie BONITY.
    Czy mam rozumieć, że za dobry , wygrzany i akceptowalny silnik BPMN mamy brać BONITĘ?

    Niestety nie znalazłem w tej książce tego, czego szukałem - czyli przykładowego kodu implementującego tokeny i obsługę bramek, przechodzenie, trzymanie zmiennych ;-) Ale jeżeli bonita jest OK, to może czas zrobić reverse-enginering?

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie SOFTWARE w temacie system obiegu dokumentów... - jakie ceny? czy jest jakiś...
    15.11.2013, 00:08

    WItam, nie wiem czy nie przesadziliśmy - ale od jakiegoś czasu pracuję nad "uniwersalnym" tzw Zakładowym Regulaminem Obiegu Dokumentów, lub jak kto woli Instrukcja Kancelaryjna.

    Opracowałem to już w 2009 roku, działało przez jakiś czas, dodaliśmy teraz trochę brakujących pól do Rejestru Spraw i Dziennika Pism, wywaliliśmy tych, które się nie sprawdziły, no i .... w gronie kilku prezesów różnych firm opracowaliśmy 12 stronicowy dokument. Co ciekawe, każda z firm ma swój własny lub jakiś kupiony system do obiegu dokumentów - lecz zawsze brakowało im generalnych zasad.

    W tym moim/naszym opracowaniu, zdefiniowałem bardzo dokładnie strukturę Rejestru Spraw i Dziennika pism, ponadto definiuje rejestry, jakie muszą firmy mieć dodatkowo : Lokalizacje (Magazyny), Zasoby (Stnaowiska, Wyposażenie, Lokalizacje - jako modele/prototypy), Wykaz Procedur i Procesów ( u mnie jest to elektronicznie zapewniane przez własny system procesów 'ala BPMN/CMS + testy/szkolenia), rejestr przyporządkowania Pracowników do Stanowisk i Lokalizacji ( gdzieś to w systemie zawsze jest - ale trzeba o tym jasno powiedzieć).

    Już drugi tydzień opracowuję do tego testy i pytania kompetencyjne - może kogoś interesuje temat do współ-konsultacji?

    Materiały gotowe/przykładowe/uczelniane stosują systemy dziesiętne, których nikt nie rozumie - my zmieniliśmy system na drzewiasty (ID oraz PARENT_ID) i tak budujemy relacje odpowiedzialności. Mamy tam serię zaleceń odnośnie konieczności utrzymywania konsekwencji w hierarchii spraw, tworzeniu dynamicznej struktury KIEROWNIK-PRACOWNIK w rozumieniu zakresy sprawy , zasad zmiany zakresu spraw ( w przypadku Izby Gospodarczej - projekty zatwierdzane przez Walne wylatywały w kosmos, bo sobie Prezes zmienił ich zakres, bez zgody Walnego, bo zasada ta nie była sformalizowana w Regulaminie). Teraz mam na to lekarstwo... Ten post został edytowany przez Autora dnia 15.11.13 o godzinie 00:10

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie DMS w temacie Robię "Uniwersalne założenia do Rejestru Spraw i Pism",...
    24.10.2013, 23:17

    Witam, na podstaiwe wieloletniego doświadczenia praktycznego stworzyliśmy jakiś tam system i mechanizmy formalne. Dokumentację z 2009 roku rozebraliśmy na czynniki pierwsze w https://docs.google.com/drawings/d/14b3vB0b_-8zx9gFqtGj... , które jeszcze raz chcemy przepisać na paragrafy, co też czynimy. Zależy mi na znalezieniu osób chętnych do współtworzenia dokumentu tak, aby był jak najbardizej zrozumiały i przejrzysty. Niestety ani ja ani moja załoga tego nie możemy zrobić, bowiem my wiemy o co chodzi, a potrzeba dalszego i szerszego jego zrozumienia . Poszukuję kogoś do wspólnej edycji dokumentu. Na końcu tego mogą powstać wspólne prawa autorskie i jakaś wartość marketingowa. Chcę opisać strukturę rejestru spraw, pism, wyjątki dot spraw (typy spraw), wyjątki w ramach pism (np obiegi faktur), znaczenie struktury spraw i planu kont/gromadzenia kosztów, zasad odpowiedzialności, analizy kosztów pracy referentów na sprawach, gromadzeniu dokumentów. Następnie chcę ująć system jakości i włączać w odniesieniu do tych założeń konkretne procedury. A jak już dobrze i finalnie poukładamy relacje zagadnień (strzałki), to wrzucimy jeszcze grafików, aby porobili naklejki/komiksy przyswajające temat.Ten post został edytowany przez Autora dnia 24.10.13 o godzinie 23:17

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie PHP w temacie WebDav - czym to się je?
    24.10.2013, 23:09

    Zamknięty moduł WebDav, który na żywca czyta filesystem nic praktycznie nie daje z ciekawych rzeczy, jakie można osiągnąć np. wersjonowanie w locie, pilnowanie nazw plików, porządkowanie. Raczej poszukuję ciekawych klas wspierających WebDav'a, najlepiej z klasami do obsugi CalDav'a i CarDav'a.

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie SOFTWARE w temacie system obiegu dokumentów... - jakie ceny? czy jest jakiś...
    23.10.2013, 22:03

    Panowie i panie, przeleciałem te systemy. Widzę, że niektóre mają workflow, niektóre mają jakieś wyszukiwania, niektóre mają wepchane kalendarze. Może by umówić się i zrobić jakąś stronkę z porównaniem rozwiązań?

    W którym miejscu w tym wszystkim można umiejscowić "BONITA BMPS STUDIO? ?

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie BPMN - grupa sympatyków w temacie oprogramowanie wspierające BPM
    30.09.2013, 00:08

    No to już nie ma o czym dyskutować na forum ;-) ?
    Coś się zwiesiło z amazonem i nie mogę kupić. Nie masz tej książki do pożyczenia?

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie BPMN - grupa sympatyków w temacie oprogramowanie wspierające BPM
    29.09.2013, 20:24

    Wracam do tematu (bo to kontynuacja). Zmieniliśmy ostatnio silnik i mamy troszkę zagadek do rozwiązania z silnikiem.

    Całą notację BPMN zrobiliśmy na drzewie w bazie danych na zasadzie ID oraz PARENT_ID (są to zwykłe FLOW).

    W każdym kroku są części umożliwiające wprowadzanie warunków, zatem każdy z kroków można zastąpić bramką XOR . Jak warunek nie jest spełniony - to nie wykonuje procesu kolejnego za nim, za to bierze kolejny na tej samej gałęzi drzewa wg kolejności ich ustawienia.

    W ramach kroku procesu mogę ustawić 2 sposoby powiązania z innym procesem "FORK" (co odpala inny proces bez wstrzymywania) oraz "GOTO_AND_RETURN", co w praktyce włącza kolejne drzewo procesu, a na wyjściu z wyzwalanego procesu leci dalej, jakby nigdy nic.

    Nie zaimplementowaliśmy wszystkiego wprost z BPMN'a. W każdym razie teraz robimy tego rysowanie w schemat równoważny w BPMN. Teraz mam problem, co narysować za taskiem GOTO_AND_RETURN i wychodzi mi na to, że będzie to CALL_ACTIVITY z markerem SUB_PROCES(+) ?

    Z kolei FORK musi wstawić Parallel Gateway za wyzwalany TASK.

    Czyli

    [1]
    [2]->GOTO_AND_RETURN->[13]
    [3]

    zamieniamy na

    [1] -> [2]->[13(+)] -> [3]

    natomiast
    [1]
    [2]->FORK[13]
    [3]

    Zamieniamy na
    [1] -> [2] -> [Paraller Gw] -> [13]
    [Paraller Gw] -> [3]

    Znaczy się, ja jestem pewien, że tak powinno być, ale miło było by wkomponować kogoś w komentarz.

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie PHP w temacie WebDav - czym to się je?
    13.05.2013, 22:10

    Odpaliłem dzisiaj testowo WEBDAVA na SABREDAV - http://code.google.com/p/sabredav/
    - uruchomiłem go w ramach filesystemu podmontowywanego. Mamy swój CMS/DMS z obiegiem dokumentów i chcemy wykorzystać go do optymalnego serwowania filesystemu z zasobami przygotowywanymi w locie.

    WEBDAV jest standardem HTTP do przekazywania / zapisywania plików - to taki HTTP filesystem, na którym mogą działać różne aplikacje :
    1) sam filesystem - możesz udostępniać katalog do wgrywania i edycji plików
    2) kalendarze - caldav
    3) kontakty cardav

    Poszukuję ludzi, którzy to kumają, poszukuję też ludzi, którzy są biegli w technologiach autoryzacyjnych LDAP/RADIUS/KERBEROS/SASL ....

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie Robotyka w temacie Problem z implementacją algorytmu Monte-Carlo...
    7.04.2013, 13:23

    Panowie, opracowalismy pewien system do zarządzania procesami biznesowymi. Opiera on sie na kilku przemyślanych strukturach danych : lokalizacji, cech, procesow, inwentaryzacji etc. Wykorzystujemy ten system do szkolen. W systemie da sie wprowadzic instrukcje w bardzo szczegółowy sposób, ktory mógłby byc czytany przez robota. Czy jest ktos zainteresowany wymiana doswiadczen/spostrzeżeń w tej materii?

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie BPMN - grupa sympatyków w temacie oprogramowanie wspierające BPM
    2.02.2013, 19:11

    A czy mógłbym gdzieś zobaczyć screena igraphixa, w ktorym jest modelowana struktura zasobow w jakis bardziej zaawansowany sposób?

    Chyba na igraphixie nie za bardzo idzie robic analizę wymagań ?

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie BPMN - grupa sympatyków w temacie oprogramowanie wspierające BPM
    1.02.2013, 00:24

    Tak troszkę z boku tematu, pragnę się podzielić spostrzeżeniami i wnioskami nad koncepcją, nad którą pracuję - czyli nad zrobieniem struktury odpowiedniej zasobów, która umożliwi praktyczne modelowanie zasobów. Jest to nam potrzebne do ich skutecznej inwentaryzacji i do modelowania na nich procesów.
    Puki co struktry zasobów mamy zamodelowane płasko - co nie spełnia możliwości stworzenia ich wariantów(różnych konfiguracji), ani też w tzw. koncepcji "misia" o której było wcześniej pisane - nie umożliwia zbudowania struktur kręgosłupa misia jako tako razem ze skórą i palcami i układem krwionośnym. My to potrzebujemy do struktur telekomunikacyjnych i wydaje się, że można zamodelować też protokół transmisyjny - co byłoby dość ostrym gwoździem.

    Przekazuję taki przykładowy modelowy rysunek tutaj:

    http://sqix.strony.tx.pl/201211_procesy5_helper_files_...

    Proszę zwrócić uwagę, że jeżeli byśmy poprowadzili w tej strukturze takie niby linie - pocięli tą strukturę, to wyjdą nam jakby klasy z interfejsami - co do czego. Jeżeli te zaś wrzucimy do bazy powiązanych lokalizacji , a pod nie zaczniemy odpowiednio inwentaryzować stan faktyczny, to musi się to dać namalować i ewidencjonować. Udało nam się zrobić definicję produktu firmy w formie ala BPMN, w którym to potrafimy zamodelować alternatywne warianty takich zasobów. Czy znajdę tutaj kogoś chętnego do wzięcia udziału w tym "eksperymencie"/"projekcie" ?

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie Modelowanie biznesowe w praktyce w temacie Wrazenia logiczne z materialow o BPMN
    31.01.2013, 23:53

    No to pracujemy nad transportem danych z CUBETTO BPMN (na iphone/ipad) modeller (jest prosty xml), z naszego kosmicznego formatu ;-)

    jak na razie się nieźle sypie.

    Ewulowaliśmy dość mocno. Procesy ze starego systemu rozbieramy na czynniki pierwsze i przerzucamy je jako czynności, a na BPMN staramy się to zmodelować co po czym chodzi (aby było przystępniejsze).

    Nie ma u nas tylu rodzai bramek - wszystko da sie zrobić na pojedynczych bramkach warunkowych ustawionych w odpowiedniej kolejności...

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie BPMN - grupa sympatyków w temacie Zagadka 3
    18.01.2013, 01:24

    No a w drugiej to zła bramka w prawym górnym, po co rozgalezienie. Jak już modeluja wiadomości , to nie na zdarzeniach krawedziowych . To nie trzyma sie tam kupy. Powinny byc taski a nie eventy. Jak już pokazują taski z message, to niech zachowają notacje do wszystkich przypadków;-)?

  • Arkadiusz Binder
    Wpis na grupie BPMN - grupa sympatyków w temacie Zagadka 3
    18.01.2013, 01:14

    No i jeszcze warunek prowadzi do tej samej czynnosci - po co warunek?

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do