Temat: Ulga za złe długi a przekształcenia i przejęcia firm

Sytuacja taka. A dokonuje dostawy na rzecz B. B w dniu dostawy to jednoosobowa DZ.G. Mija 150dni faktura niezapłacona ale okazuje się, że w tym czasie B przekształcił firmę w jednoosobową sp z o.o. Kwestia problematyczna jest taka, czy ulga za złe długi działa przy przekształceniach firm w sytuacji, gdy następca prawny przejmując firmę przejmuje jednocześnie jej zobowiązania i należności.. Teoretycznie B to po przekształceniu inna firma, inny NIP i inny podmiot prawny. Ale nowy B przyznaje się do długu starej firmy tylko stwierdza, że ani on nie zrobi korekty ani wierzyciel nie ma prawa do korekty.. Kwestia budząca moje wątpliwości jest taka, czy w tym przypadku przekształceń i przejęć działa następstwo prawne z skutkiem również w uldze za złe długi czy też nie.Aleksander Kuzniar edytował(a) ten post dnia 22.03.13 o godzinie 13:54
Tadeusz Młochowski

Tadeusz Młochowski radca prawny, Poznań

Temat: Ulga za złe długi a przekształcenia i przejęcia firm

93 OP reguluje kwestię następstwa prawnego podatkowego i o ile pamiętam przekształcenie się osoby fizycznej w spółkę z o.o. jest już chyba uznane za następstwo prawne, lecz należałoby sprawdzić. Kwestia odpowiedzialności jest chyba w art. 112a OP

Temat: Ulga za złe długi a przekształcenia i przejęcia firm

Rzeczywiście. Co do tego, że nabywca przedsiębiorstwa (nowy podmiot) nie chce zrobić korekty bo firma przekształcona i to nie jego dług to nie miałby racji. Choć mam wątpliwości dalej. Gdyż w tym przypadku zobowiązanie podatkowe powstaje w 150 dniu czyli w momencie uprawdopodobnienia nieściągalności a więc przechodziłoby na nabywcę przedsiębiorstwa a w momencie nabycia przedsiębiorstwa długu z tyt. zobowiązania podatkowego przecież jeszcze nie było. Dalej wątpliwość. Jak w takim przypadku liczyć termin. Czy tak jak na fakturze(umowie) czy też dla liczenia terminu znaczenie będzie miała data umowy spółki(przejęcia) a więc moment, kiedy w obowiązki dłużnika wstępuje inny podmiot Z drugiej strony, czy wierzyciel wskutek przekształcenia lub przejęcia przedsiębiorstwa dłużnika traci prawo do skorzystania z ulgi czy też nie. Rozmawiałem dziś z NUS-em na ten temat wcale nie był taki w 100% przekonany co do utraty prawa do ulgi przez wierzyciela.Aleksander Kuzniar edytował(a) ten post dnia 22.03.13 o godzinie 16:03
Grzegorz Krukowski

Grzegorz Krukowski Urząd Skarbowy

Temat: Ulga za złe długi a przekształcenia i przejęcia firm

Szanowni Panowie. Wydaje się, że pomylili Panowie forum. Proponuję (bez reklamy) http://www.forum.gofin.pl/ Z wielką niecierpliwością czekam na nowe wypowiedzi, aby ku chwale US czynić postępy w swoich wiadomościach, jednak, proszę wybaczyć, ale nie tego rodzaju dyskursy. Proszę jeszcze raz się zastanowić nad poziomem rozumowania narzuconego tu przez wielkich z Założycielem na czele.

Temat: Ulga za złe długi a przekształcenia i przejęcia firm

Grzegorz Krukowski:
Szanowni Panowie. Wydaje się, że pomylili Panowie forum. Proponuję (bez reklamy) http://www.forum.gofin.pl/ Z wielką niecierpliwością czekam na nowe wypowiedzi, aby ku chwale US czynić postępy w swoich wiadomościach, jednak, proszę wybaczyć, ale nie tego rodzaju dyskursy. Proszę jeszcze raz się zastanowić nad poziomem rozumowania narzuconego tu przez wielkich z Założycielem na czele.
Przepraszam bardzo ale nie rozumiem czy sformułowałem pytanie w sposób niewłaściwy? Bo jeśli tak, to może sformułuję inaczej. Zgodnie z Ordynacją Podatkową nawet przy przekształceniu przedsiębiorstwa z tyt. niezapłaconej faktury dłużnik musi zrobić korektę VAT naliczonego. Ale Pierwsza wątpliwość Przy jak przy zmianie prawnej dotyczącej statusu prawnego przedsiębiorstwa liczyć termin do korekty. Czy od daty na fakturze czy też od daty na umowie o przekształceniu gdyż de facto w stosunek prawny wchodzi osoba trzecia . Drugie pytanie. Czy przekształcenie przedsiębiorstwo z jednoosobowej DZG w sp z o.o powoduje, że wierzyciel nie może skorzystać z ulgi za złe długi. Aleksander Kuzniar edytował(a) ten post dnia 22.03.13 o godzinie 20:05
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Ulga za złe długi a przekształcenia i przejęcia firm

W Rzepie (we wrześniu 2012 r. chyba); na gruncie starych przepisów, ale z odniesieniem do nowych:

Przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT mogą – w razie braku otrzymania zapłaty od dłużników – skorzystać z pewnych ulg podatkowych. Występują one także na gruncie podatku od towarów i usług pod postacią tzw. ulgi na złe długi.
Przypomnijmy – jeśli dłużnik opóźnia się z zapłatą przez okres przekraczający 180.dni, to wówczas jego wierzyciel może, po wcześniejszym wezwaniu go do zapłaty, zmniejszyć swój podatek należny o kwotę podatku wynikającą z niezapłaconych przez tego dłużnika faktur.
Istnieje wiele dodatkowych warunków korzystania z tej ulgi. Są one szczegółowo określone w przepisach ustawy. Warunkiem korzystania z ulgi jest m.in. to, aby:
- niezapłacone faktury były wystawione na rzecz dłużnika będącego podatnikiem VAT czynnym, który nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
- wierzyciel i dłużnik na dzień korzystania z ulgi byli zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
- wierzytelności nie zostały zbyte;

Można więc stwierdzić, że co do zasady istnieje wymóg, aby dłużnik – względem którego dokonuje się korekty (w ramach ulgi na złe długi) – i dłużnik, na rzecz którego wystawiono fakturę, był tym samym podmiotem. Bez tej tożsamości nie będzie można skorzystać z ulgi na złe długi.
Istnieje wszakże przypadek szczególny, a taki mianowicie, gdy w okresie pomiędzy wystawieniem faktury (później nie zapłaconej) a upływem 180.dni od dnia terminu płatności (kiedy to można rozpocząć procedurę korzystania z ulgi) miała miejsce sytuacja przekształcenia dłużnika, jego przejęcia, bądź połączenia się dłużnika z innym podmiotem.
W takich sytuacjach ma zwykle miejsce następstwo prawne (zarówno na gruncie prawa cywilnego, prawa spółek, jak i prawa podatkowego).
W ramach tego następstwa prawnego (w tym podatkowoprawnego) nowy podmiot (przekształcony, powstający po połączeniu, bądź podmiot przejmujący) wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki (w tym prawa i obowiązki wynikające z prawa podatkowego) podmiotu, który jest poprzednikiem prawnym (podmiot przekształcany, podmiot przejęty, bądź podmiot przed połączeniem).
Jednym z obowiązków przejmowanych przez ten nowy podmiot jest niewątpliwie obowiązek poddania się procedurze ulgi na złe długi, jeśli poprzednik prawny posiadał dług, który nie został przez niego, ani przez następcę prawnego uregulowany w określonym terminie.
Skoro więc następca podatkowoprawny przejmuje na siebie obowiązki związane z ulgą na złe długi, to tym samym wierzyciel musi być uprawniony do skorzystania z ulgi na złe długi, jeśli jego wierzytelność względem najpierw dłużnika-poprzednika prawnego, potem dłużnika-następny prawnego, staje się wierzytelnością nieściągalną.
Wierzyciel może zatem skierować ulgę na złe długi przeciwko podmiotowi, który stał się następcą podatkowoprawnym jego pierwotnego dłużnika. Powinien w tym celu wystąpić ze stosownym zawiadomieniem (o zamiarze skorzystania z ulgi na wypadek braku zapłaty wierzytelności) do tego właśnie następcy prawnego.

Temat: Ulga za złe długi a przekształcenia i przejęcia firm

Właśnie o taką sytuację mi chodziło. Problem jest w tym, że B ma NIP np. 000-000-00-00. W 140 dniu następuje przejęcie lub przekształcenie i równocześnie B składa do US wniosek o wykreślenie z ewidencji VAT. Czyli NIP wskazuje, że podatnik przestał być płatnikiem VAT czynnym. Z konstrukcji ulgi wynika prosta relacja między A i B gdzie B to cały czas ten sam podmiot i na dzień poprzedzający złożenie korekty B musi być VAT czynnym. Ale czytając literalnie przepis nie uwzględnia sytuacji zmiany statusu prawnego B właśnie pod kątem uprawnień wierzyciela. Czytając literalnie wyszłoby, że choć nowy podmiot odpowiada za zobowiązania podatkowe B za zobowiązania z tyt. umów względem A również o tyle z konstrukcji ulgi wprost to nie wynika że A ma ciągle prawo do ulgi za złe długi i tu właśnie może być problem tym bardziej, że takich sytuacji szczególnych wcale nie jest tak mało. W sumie może się okazać, że wierzycielowi zostanie tylko droga sądowa do udowodnienia prawa do ulgi w tym przypadku. Tak jak pisałem wcześniej wczoraj rozmawiałem z NUS-em na ten temat na takiej konferencji w sprawie zmian w podatkach i generalnie NUS twierdził, że w przypadku następstwa prawnego wierzyciel nie będzie mógł skorzystać z ulgi za złe długi z tej przyczyny bo B to już inny podmiot. Stąd wątek bo miałem wątpliwość, czy aby na pewno następstwo prawne w tym przypadku nie działaAleksander Kuzniar edytował(a) ten post dnia 23.03.13 o godzinie 12:44

Następna dyskusja:

ulga za złe długi




Wyślij zaproszenie do