konto usunięte

Temat: zwrot wadium

spółka x złożyła pozew do sądu rejonowego wydziału cywilnego o
zasądzenia od pozwanego okreśłonej kwoty stanowiącej zatrzymane przez pozwanego wadium wpłacone w związku z przystąpieniem do ogłoszonego przetargu nieograniczonego.
Wadium zatrzymano na podstawie art. 46 ust. 4a w zw. z art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych. Powód przyznał. iż mimo wezwania nie przedlożył dokumentów. Podniósł jednocześnie iż nie zmierza do zawracia umowy a jego jedynym celem jest uzyskanie zwrotu wadium wsutek nie kwestionowanego wykluczenia powoda z przetargu.

Pytanie brzmi czy:
charakter dochodzonego roszczenia nakazuje wykorzystać tryb przewidziany ustwą o zamówieniach poublicznych (protest, odwołanie, skarga) - czego powód nie zrobił i co skutkowałoby odrzuceniem pozwu w sprawie niniejszej (art 199 par 1 pkt 1 kpc) czy też może być dochodzony na drodze postępowania cywilnego?

Moje wątpliwości wynikają z tego iż przecież art. 179 p.z.p. stanowi, iż środki ochrony prawnej przysługują wykonawcom i uczestnikom konkursu, a także innym osobom, jeżeli ich interes prawny w uzyskaniu zamówienia doznał lub może doznać uszczerbku w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy.

Powoda nie interesuje juz uzyskanie zamówienia (wykluczono go prawomocnie) jego celem jest jedynie odzyskanie samego wadium, a zatem zgodnie z brzmieniem art 179 nie ma interesu prawnego a tym samym nie przysługują mu środki ochrony prawnej przewidziane w ustawie o zamowieniach publicznych.

Moim zdaniem zatrzymane wadium stanowi uszczerbek w sferze mająkowej powoda i może on złożyć pozew do sądu cywilnego.

Jakie jest Wasze zdanie?