Temat: pouczenie dla pracownika

Witajcie,
czy pracownik może odmówić podpisania pouczenia (niewywiązywanie się z obowiązków)? czy w ogóle konieczne jest podpisanie przez niego takiego pouczenia?
czy dla sądu (po ewentualnym zwolnieniu takiego pracownika)pouczenie podpisane tylko przez osobę, która to pouczenie wręczyła będzie wystarczające?
czy pouczenie, w przeciwieństwie do kary, przechowywane jest w aktach osobistych wieczyście?

Temat: pouczenie dla pracownika

Nie ma w kodeksie pracy czegoś takiego jak pouczenie, katalog dopuszczalnych kar wyczerpuje art. 108 kodeksu pracy. Zatem, jak chcesz "pouczać" pracownika, to nie proponuję formy pisemnej i przechowywać tego w aktach osobowych. Pracownik może zarządać usunięcia takiego dokumentu.
Bezpieczniej jest zastosować karę upomnienia (dla mnie to jest to samo co pouczenie) a wtedy masz: art. 110. "O zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika."
Nie ma tutaj mowy o konieczności podpisania odbiory takiego pisma przez pracownika. Dla celów dowodowych pracodawca mógłby jednak wręczać takie pismo mająć świadka.
Krystyna K.

Krystyna K. radca prawny

Temat: pouczenie dla pracownika

I jeszcze jedno - karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Pracodawca może też uznać karę za niebyłą wcześniej (art. 113 kp)

Temat: pouczenie dla pracownika

dziekuję za informacje:)przydały się
pozdrawiam

Następna dyskusja:

Bilet imienny dla pracownika




Wyślij zaproszenie do