Jak pomóc Ukrainie?

Trudna sytuacja w Ukrainie sprawiła, że Polska przygotowuje się do przyjęcia naszych wschodnich sąsiadów. Jak możemy pomóc Ukrainie i jakie kroki podjąć? Tłumaczy Tomasz Hanczarek z Personnel Service S.A.

Jak możemy pomóc Ukrainie?

Ze zjawiskiem nasilonej migracji z Ukrainy do Polski mamy do czynienia od 2014 roku, kiedy doszło do konfliktu w Donbasie. Od tego czasu z roku na roku notowany jest kolejny rekord zatrudnienia Ukraińców w Polsce. Tego trendu nie powstrzymała nawet pandemia. W 2021 r. w urzędach pracy wpisano do ewidencji 1,63 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcowi. To więcej niż w 2020 i 2019 r.

Schronienie dla naszych wschodnich sąsiadów

Teraz nad Ukrainą zebrały się czarne chmury związane z inwazją Rosji na tej kraj. Do Polski według szacunków może ruszyć od 1 do nawet 3 mln Ukraińców, a my powinniśmy zadbać o to, żeby udzielić im schronienia. Ukraińcy o pomoc mogą zgłosić się już teraz. A naszym zadaniem będzie zapewnienie im możliwości podjęcia legalnej pracy i osiedlenia się rodzin.

Po sfałszowanych wyborach na Białorusi Polska udzieliła pomocy ok. 20 tys. obywatelom Białorusi. Część z nich otrzymała wizy humanitarne, niektórzy wystąpili o ochronę międzynarodową, a kolejni wjechali do naszego kraju na podstawie programu Poland Business Harbour. O taką samą pomoc zwrócą się do Polski obywatele Ukrainy, którzy przy eskalującym konflikcie w każdej chwili mogą ruszyć za granicę. Nasz kraj będzie dla nich pierwszym wyborem, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednią strategię, która pozwoli nam bezpiecznie przyjąć szukających schronienia. Potrzebujących może być od 1 do nawet 3 milionów – mówi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Personnel Service S.A.

Co możemy zrobić w związku z sytuacją na Ukrainie?  

W przypadku fali uchodźców z Ukrainy ważne będzie równomierne rozłożenie ich w naszym kraju. Stąd słuszny jest apel szefa MSWiA, by wojewodowie przygotowali schronienie dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy. Następnie należy zadbać o to, żeby przyjeżdżający do nas Ukraińcy i ich rodziny mieli możliwość sprawnego włączenia się do naszego społeczeństwa i znalezienia tutaj pracy. Zwłaszcza, że nasza gospodarka tego potrzebuje. Realnie nasz rynek pracy jest w stanie w ciągu sześciu miesięcy wchłonąć ok. 0,5 mln pracowników, a kolejne 200 tys. na dalszym etapie. Stąd w sumie 700 tys. osób jest w stanie znaleźć u nas nie tylko schronienie, ale też pracę.

Pomoc poprzez zatrudnienie

Kluczowym jest, aby dla osób, które wystąpią o wizę humanitarną czy ochronę międzynarodową, uruchomić szybką ścieżkę załatwienia wszystkich formalności umożliwiających podjęcie zatrudnienia w naszym kraju. To pozwoli na szybszą adaptację. Tutaj mam też apel do pracodawców, aby zatrudniając uchodźcę zaoferować mu możliwość wypłacenia zaliczki wynagrodzenia po pierwszym przepracowanym tygodniu. Dzięki temu osoby, które do nas przyjadą zabezpieczą swój byt już od samego początku. A pamiętajmy, że często mogą być to całe rodziny. I to właśnie na nich warto się skupić.

Dostęp do szkół i przedszkoli dla dzieci z Ukrainy

Gdy do Polski przyjedzie rodzina uchodźców należy zadbać o ułatwienia w dostępie do szkół i przedszkoli dla ich dzieci, co ostatecznie pozwoli obojgu rodzicom szukać zatrudnienia. Choć na początku wystraczające będzie, żeby chociaż jedna osoba w rodzinie znalazła stałą pracę. Druga może pracować dorywczo. Dodatkowo, dla osób, które wystąpią o kartę pobytu, warto umożliwić staranie się o kredyt hipoteczny np. oferując gwarancję wkładu własnego.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery