Jak pomagać Ukrainie? Baza dobrych praktyk

Na blogu HR Goldenline na bieżąco aktualizowana jest baza działań i inspiracji, które mogą pomóc pracownikom z Ukrainy oraz tym, którzy planują zatrudnić się w naszym kraju. HRwspieraUA to akcja, której celem jest pomoc naszym wschodnim sąsiadom

HRwspieraUA – baza dobrych praktyk

Ogromna wola wsparcia po stronie branży HR i EB sprawiła, że chcemy wspólnie realizować bazę wiedzy oraz inspiracji, które mogą pomóc firmom i ich pracownikom z Ukrainy w tej niełatwej sytuacji. Na blogu HR Goldenline tworzymy bazę działań, aktywności i inspiracji, które mogą pomóc pracownikom z Ukrainy, a także osobom z tego kraju w znalezieniu pracy w Polsce. Skorzystaj z bazy HRwspieraUA, gdzie na bieżąco aktualizowane są działania branży HR i nie tylko, których celem jest pomoc ukraińskim pracownikom i kandydatom do pracy w Polsce.

Jak możemy pomóc?

Udostępniona na Blogu HR Goldenline baza dobrych praktyk to między innymi zbiór organizacji pozarządowych, które zbierają środki na pomoc naszym wschodnim sąsiadom oraz przekierowanie do rzetelnych źródeł, zawierających sprawdzone informacje rządowe dotyczące napiętej sytuacji za naszą granicą.

Ulotka informacyjna dla uchodźców >>>

Chcesz pomóc? Wspieraj organizacje pozarządowe. Na dole przedstawiamy listę sprawdzonych zbiórek:

 • PCPM – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – Pomoc dla Ukrainy
 • Polski Czerwony Krzyż – wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”
 • Polska Akcja Humanitarna (PAH) – zbiórka na Się Pomaga
 • Fundacja Pomagam – zbiórka Solidarni z Ukrainą
 • Polska Misja Medyczna – wsparcie na pomoc medyczną na Ukrainie
 • Caritas Polska – wpłaty za pośrednictwem strony Caritas.pl, na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA oraz wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT)
 • Fundacja HumanDoc – zbiórka Misja Ukraina na portalu Zrzutka
 • Unicef Poland – pomoc dla dzieci na Ukrainie – zbiórka na Facebooku
 • Fundacja Radia Zet uruchomiła specjalną zbiórkę na rzecz ofiar na Ukrainie. Żeby pomóc, wystarczy wysłać SMS o treści „UKRAINA” pod numer 7245 (koszt: 2,46 zł + VAT).

Potrzebujesz pomocy? Rząd otworzył infolinie i serwis informacyjny:

 • Infolinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP dla obywateli polskich oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.
 • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji RP przygotowało specjalny serwis z informacjami dla osób chcących wjechać z Ukrainy do Polski. Dostęp do niego znajdziecie tutaj. Znajdują się tam m.in. informacje na temat punktów rejestracyjnych na granicach.

Co robić w tej trudnej sytuacji?

Konflikt zbrojny u naszego sąsiada, pracownicy z Ukrainy, których bliscy mogą być dotknięci działaniami zbrojnymi. W bazie HRwspieraUA na bieżaco publikowane są materiały, które mogą pomóc w walce z kryzysem, np.

Organizacje oferujące wsparcie

 • Mindgram organizuje serię bezpłatnych spotkań, otwartych dla wszystkich, z ekspertami z zakresu psychologii. Od piątku 25 lutego 2022 r. zostanie uruchomiona dedykowana, publiczna infolinia, umożliwiającą uzyskanie bezpłatnego wsparcia w języku ukraińskim, polskim i angielskim. Szczegóły dotyczące wydarzeń i infolinii znajdziecie na blogu Mindgram.
 • W związku z inwazją Rosji na Ukrainę szczecińska firma LegalHR stworzyła dedykowany e-mail ukraina@legalhr.pl  Można uzyskać tam wsparcie odnośnie informacji dot. sprowadzenia do Polski rodziny z Ukrainy a także podobnych tematach.
 • Już w piątek 25 lutego o godz. 20:00 MRM Consulting zaprasza na bezpłatny live połączony z wymianą wiedzy z uczestnikami na temat przekraczania granicy polsko-ukraińskiej.
 • Fundacja Ocalenie przygotowała krótki, praktyczny poradnik dotyczący ewakuacji z Ukrainy. Znajdują się tam konkretne porady w języku polskim, ukraińskim – przeczytaj teraz.
 • Fundacja Nagle Sami uruchamia dodatkowy dyżur na Telefonie Wsparcia pod numerem 800 108 108 w każdy poniedziałek i wtorek między 17.00 a 20.00 będą przyjmowane połączenia od Ukraińców mieszkających w Polsce, którzy potrzebują wsparcia. Konsultanci fundacji będą rozmawiać w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim.

Ruszą serwisy:

 • UAHelpInfo – z najważniejszymi informacjami dla osób z Ukrainy, które chcą wyruszyć i odnaleźć się w Polsce
 • Ukraina Services – portal z pomocą dla uchodźców. Można na nim zamieścić ogłoszenia np. w takich kategoriach jak pomoc medyczna, noclegi czy transport
 • #PomagamUkrainie – rządowy portal pomocy i wsparcia na rzecz Ukrainy

Centrum Damiana organizuje wsparcie dla obywateli Ukrainy.

Wszystkim osobom z jakimkolwiek dokumentem ukraińskim bądź bez dokumentów, ale mówiących po ukraińsku Centrum oferuje telefoniczne wsparcie psychologiczne. Od 1.03 dyżur telefoniczny pod numerem 22 566 22 27 odbywa się w języku ukraińskim będzie dostępny 7 dni w tygodniu w godzinach 8:00 – 20:00.

Z kolei od poniedziałku 28.02. rusza infolinia 22 566 22 20 w języku ukraińskim (poniedziałek-piątek 7:00-21:00), gdzie udzialane sa informacje na temat polskiego systemu zdrowia. Centrum deklaruje także, że we wszystkich placówkach pojawią się także osoby, służące tłumaczeniem w trakcie wizyty

Centrum Damiana oferuje także bezpłatną pomoc medyczną oraz możliwość skorzystania z bezpłatnych testów antygenowych w kierunku COVID-19 w wybranych placówkach i punktach pobrań. Osobom przybywającym do nas z Ukrainy oferujemy bezpłatną pomocy medyczną. Jej szczegóły a także informacje o innych formach wsparcia można znaleźć na stronie Centrum.

Helping Hand – Pomocna Dłoń dla Ukrainy

Zespół Helping Hand włącza się do niesienia wsparcia dla wszystkich, którzy tego potrzebują w tym wyjątkowo trudnym czasie. Jesteśmy całym sercem z każdym potrzebującym wsparcia, a szczególnie z narodem ukraińskim. Przygotowano szereg otwartych, bezpłatnych wydarzeń w języku polskim i ukraińskim, które mają na celu wsparcie i udzielenie pomocy wszystkim potrzebującym.
Organizacja zaprasza na czaty z psychologiem – dostępne pod linkiem https://tiny.pl/9l63r:

 • 25.02 (piątek), godz. 20-20.30
 • 26.02 (sobota), godz. 14-15 i 16.17.30
 • 27.02 (niedziela), godz. 11-12 i 12.13.30
 • 28.02 (poniedziałek), godz. 10.30-11.30  

Her Impact łączy kobiety z Ukrainy z pracodawcami

Her Impact, który łączy kobiety z firmami, pomaga także obywatelkom Ukrainy. Ze swojej strony specjaliści z tej organizacji proponują tłumaczenie oraz wsparcie z formalnościami prawnymi. Osoby zainteresowane wsparciem oraz firmy zainteresowane współpracą proszone są o kontakt pod adresem e-mail: admin@herimpact.co Planowane jest także uruchomienie specjalnej zakładki dla Kobiet z Ukrainy w języku ukraińskim.

Brand24 walczy z dezinformacją

Cieszymy się, że nasz partner, z którym monitorujemy internet będąc częścią Grupy Agora S.A., Brand24 włącza się w walkę z dezinformacją w sieci. – Od kilku dni widzimy wzmożoną ilość wzmianek zaprojektowanych w celu siania nienawiści do Ukrainy i uchodźców uciekających przed wojną. Wyłapywanie kłamliwych zwrotów takich jak „operacja pokojowa”, czy „sprowokowana Rosja” jest pierwszym etapem walki i demaskowania tych manipulacji. Część organizacji otrzymała już dostępy. Część korzystała już od dawna. Kolejne zapraszamy do kontaktu. Sami również będziemy monitorować dyskusję, demaskować i publikować ostrzeżenia. To malutka cegiełka i jeden z pierwszych, ale nie ostatnich elementów naszego wsparcia Ukrainy – pisze Michał Sadowski, twórca Brand24 na swoim profilu na LinkedIn

Dookoła Pracy z przebranżowieniem

Zespół Dookoła Pracy, służy pomocą i wsparciem przy zmianie zawodu/branży w zakresie planowania strategicznego tej zmiany. Eksperci Klaudia i Łukasz Jarych pomogą także w przygotowaniu CV na rynek polski. Można także skorzystać z bezpłatnych konsultacji z zakresu Excela, Accessa, VBA oraz QlikView. Pomoc dostępna jest za pośrednictwem maila: biuro@dookolapracy.pl

Do Celu: Spokój w niespokojnych czasach

Danuta Kidawa, certyfikowany trener mentalny z firmy Do Celu, zaprasza na spotkanie, podczas którego przy kawie i ciastku uczestnicy porozmawiają o emocjach i o tym, jak nimi zarządzać, a także sprawdzą, jak możemy rozwijać zdolność do budowania wewnętrznego spokoju. Spotkanie odbywa się 4 marca 2022 r. o godz. 18:00 w formule stacjonarnej. Zapisy na wydarzenie.

LUX MED: pakiet Pomoc dla Ukrainy

Pilna pomoc medyczna dla osób przyjeżdżających z Ukrainy realizowana we wszystkich placówkach LUX MED w całej Polsce oraz w 13 szpitalach Grupy LUX MED. W tym celu firma przygotowała specjalną polsko-ukraińską infolinię pod nr tel. 22 45 87 007. Wsparcie udzielane są także pod adresem e-mail: ua.kontakt@luxmed.pl Według deklaracji, ratownicy medyczni i lekarze Grupy LUX MED znajdują się wraz z niezbędnym sprzętem w bezpośredniej bliskości granicy.

PSZK: Pobyt i praca Ukraińców w Polsce

W Polsce pracuje ok. 1,4 mln. osób z Ukrainy. Wojna tę liczbę zmieni. O ile – tego nie wie nikt. Jakie wyzwania czekają pracodawców zatrudniających pracowników z Ukrainy? Jak pracodawcy w Polsce mogą wspierać Ukraińskich pracowników i ich rodziny? Jakich zmian i ułatwień w zatrudnianiu pracowników z Ukrainy oczekują pracodawcy? Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas specjalnego spotkania w Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami poświęconego pobytowi i pracy Ukraińców w Polsce. Do rozmowy zaproszono ekspertów prawa pracy dr Izabelę Florczak, mec. Karolinę Schiffter oraz mec. Michała Wysłockiego. Rozmowę poprowadzi Piotr Palikowski. Spotkanie jest otwarte dla specjalistów i menedżerów HR. Zapraszamy w poniedziałek 28 lutego o godz. 14.00. Zapisy są dostępne tutaj.

Wsparcie ekspertów i pracowników

W bazie HRwspieraUA aktualizowana jest lista ekspertów z różnych branż oraz prawników, którzy oferują pomoc tym, którzy jej potrzebują. Zestawienie jest na bieżąco akutalizowane, a lista nazwisk wciąż się wydłuża. Ruszyła także bezpłatna pomoc prawna Forum Przedsiębiorców Polskich dla obywateli Ukrainy i Białorusi pod adresem: telefon/viber: +48734477773, +48518218305, e-mail: pomoc@federacjaprzedsiebiorcow.pl.

Powstała dedykowana grupa dla pracodawców zainteresowanych zatrudnianiem pracowników z Ukrainy. Szczegóły można znaleźć tutaj

Szukasz pomocy w tych trudnych chwilach? Wejdź tutaj i skorzystaj z naszej bazy dobrych praktyk.

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!