Juliusz B.

Juliusz B. INSTYTUT BIZNESU

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

Społeczna Odpowiedzialność Biznesu - istnieje coś takiego na prawdę czy to tylko propaganda?
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

W Polsce to na razie propaganda.
Na świecie to fakt.Dagmara D. edytował(a) ten post dnia 24.01.08 o godzinie 12:02

konto usunięte

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

Zgadzam się z Panią wyżej , niestety to prawda:(

konto usunięte

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

Z calym szacunkiem ,w Polsce brakuje jeszcze podstaw do tego typu ruchu spolecznego...

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

Juliusz Bolek:
Społeczna Odpowiedzialność Biznesu - istnieje coś takiego na prawdę czy to tylko propaganda?

To mit... w Polsce. Tak jak zresztą napisała Dagmara.

konto usunięte

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

A co to jest Społeczna Odpowiedzialność Biznesu? w moim regionie (jak i w innych zapewne) powszechne są wysiłki ze strony dużych firm produkcyjnych, mające na celu wydźwignięcie z zapaści szkolnictwa zawodowego, czy umożliwienie zatrudnionym pracownikom podnoszenie kwalifikacji na poziomie akademickim - czy takie działania mieszczą się już w terminie SOB?

konto usunięte

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

"Nie istnieje jedna uniwersalna definicja zjawiska określanego w skrócie jako CSR, poniżej cytujemy kilka najczęsciej podawanych:

Społeczną odpowiedzialność biznesu określa się jako koncepcję, dzięki której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy. Bycie odpowiedzialnym nie oznacza tylko spełnienia wszystkich wymogów formalnych i prawnych, ale oprócz tego zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska i relacje z otoczeniem firmy, czyli dobrowolne zaangażowanie. Społeczne odpowiedzialność jest procesem, w ramach którego przedsiębiorstwa zarządzają swoimi relacjami z różnorodnymi interesariuszami , którzy mogą mieć faktyczny wpływ na sukces w działalności gospodarczej, należy je zatem traktować jako inwestycję a nie koszt.

Innyni słowy, odpowiedzialność biznesu to efektywna strategia zarządzania, która poprzez prowadzenie dialogu społecznego na poziomie lokalnym przyczynia się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw na poziomie globalnym i jednocześnie kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego.

Odpowiedzialny biznes to podejście strategiczne, długofalowe, oparte na zasadach dialogu społecznego i poszukiwaniu rozwiązań korzystnych tak dla przedsiębiorstwa, jak i jego całego otoczenia, pracowników, wszystkich interesariuszy i społeczności, w której działa firma. Odpowiedzialność firmy oznacza zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie, ochronę środowiska i relacje z otoczeniem firmy, czyli interesariuszami.

Zdaniem Komisji Europejskiej, strategia społecznej odpowiedzialności biznesu prowadzi do trwałego sukcesu przedsiębiorstwa dzięki prowadzeniu dialogu z otoczeniem, uwzględnianiu ochrony środowiska i budowę kapitału społecznego. Dlatego też CSR może przyczynić się do realizacji celów zdefiniowanych w Strategii Lizbońskiej, które są obligujące także dla nowych członków UE, w tym Polski.

Z założenia adaptacja społecznie odpowiedzialnych zachowań jest domeną biznesu, tworzącego na bieżąco relacje ze swymi interesariuszami. Niemniej jednak społeczna odpowiedzialność przyczynia się do tworzenia wartości społecznej, poprzez oddziaływanie w kierunku zrównoważonego rozwoju, a więc powinna wchodzić w zakres zainteresowania władz publicznych w promocji pozytywnych praktyk na rzecz środowiska i społeczeństwa kreowanych przez przedsiębiorstwa."

tyle definicja MPiPS.
W polskiej praktyce CSR to chyba najczęściej bardziej lub mniej wymierne wspieranie inicjatyw społecznych i róznego typu OPP. To co Grzegorz wymienia też by sie kwalifikowało. Ale chyba niewiele firm ma jakąś spójną strategię w tym temacie. Tym bardziej, że CSR jest postrzegane głównie jako koszt lub przynajmniej działalność niedochodowa.Dariusz G. edytował(a) ten post dnia 24.01.08 o godzinie 12:48

konto usunięte

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

Społeczna Odpowiedzialność Biznesu - istnieje w sąsiednich krajach, u nas to mit... Niby tacy jesteśmy europejscy, ale przejmujemy tylko złe wzorce, dobre sobie "odpuszczamy", bo "nie przystają" do naszej krainy mlekiem i miodem płynącej...

konto usunięte

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

W naszym smutnym kraju prawo przede wszystkim nie sprzyja takowej działalności.
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

W Polsce istnieje coś takiego jak certyfikat dla przedsiębiorstw "Przedsiębiorstwo Fair Play".
Już gdzieś to cytowałam. To bardzo dobry początek społecznej odpowiedzialności biznesu. Dla mnie fundamentem takiej odpowiedziałności jest ETYKA w biznesie - a przerabiamy to równiez na różnych grupach.
Tu warunki otrzmania certyfikatu :
Certyfikat otrzymują przedsiębiorstwa, które:
stworzyły swoim pracownikom warunki sprzyjające zarówno efektywnej pracy jak i rozwojowi zawodowemu
są wrażliwe na potrzeby środowiska lokalnego
aktywnie uczestniczą w przedsięwzięciach charytatywnych
terminowo wywiązują się ze zobowiązań wobec skarbu państwa
uczciwie i rzetelnie reklamują się, jednocześnie nie dyskredytując konkurencji
postępują rzetelnie wobec klientów
potrafią usatysfakcjonować jakością oferowanych produktów i usług najbardziej wymagających odbiorców
ułożyły sobie współpracę z kontrahentami i nie miały zaległości w regulowaniu wobec nich należności
ich działalność jest przyjazna dla środowiska naturalnego.

konto usunięte

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

Zgadzam sie z wiekszoscia odpowiedzi - w Polsce jeszcze będziemy musieli jeszcze troche poczekac na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu
Dariusz Burzyński

Dariusz Burzyński WWW.WINEPORT.PL -
Twój Sklep z Winem

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

Dagmara D.:
W Polsce istnieje coś takiego jak certyfikat dla przedsiębiorstw "Przedsiębiorstwo Fair Play".
Już gdzieś to cytowałam. To bardzo dobry początek społecznej odpowiedzialności biznesu. Dla mnie fundamentem takiej odpowiedziałności jest ETYKA w biznesie - a przerabiamy to równiez na różnych grupach.
Tu warunki otrzmania certyfikatu :
Certyfikat otrzymują przedsiębiorstwa, które:
stworzyły swoim pracownikom warunki sprzyjające zarówno efektywnej pracy jak i rozwojowi zawodowemu
są wrażliwe na potrzeby środowiska lokalnego
aktywnie uczestniczą w przedsięwzięciach charytatywnych
terminowo wywiązują się ze zobowiązań wobec skarbu państwa
uczciwie i rzetelnie reklamują się, jednocześnie nie dyskredytując konkurencji
postępują rzetelnie wobec klientów
potrafią usatysfakcjonować jakością oferowanych produktów i usług najbardziej wymagających odbiorców
ułożyły sobie współpracę z kontrahentami i nie miały zaległości w regulowaniu wobec nich należności
ich działalność jest przyjazna dla środowiska naturalnego.

W Polsce to niestety rzadkość, ale myśle, że i u nas za jakiś doczekamy sie takich standardow;-) Etyka w Biznesie jest obca wielu Polskim Przedsiebiorcom.

konto usunięte

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

Juliusz Bolek:
Społeczna Odpowiedzialność Biznesu - istnieje coś takiego na prawdę czy to tylko propaganda?

Uważam, że naciski na strategię firm w Polsce praktycznie się nie rozwijają. Nie jest to u nas rozpowszechnione ale pomału jest to zauważalne.Niewiele firm zwiększa swoje inwestycje naciskając na ludzi i środowisko(Hmm tylu mądrych ludzi w Polsce) a zmiany zachodzą minimalne.Może kiedyś...........się to zmieni . Które z firm jako priorytet swojej działalności naciskają na dialog z otoczeniem ?? Dobre pytanie...
Maciej Ż.

Maciej Ż. Meble biurowe jako
skuteczne narzędzie
pracy:
www.optymal...

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

Moim zdaniem w Polsce nie ma klimatu do takiego podejścia ze względu na specyfikę naszego społeczeństwa. Tak już większość Polaków ma, że gdy angażuję się w coś bezinteresownie, to oni zaraz sobie myślą "co on z tego będzie miał" i albo rzucają kłody pod nogi, albo próbują jak najwięcej wyszarpać dla siebie.

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

Jest bardzo wielu ludzi, którzy robią coś bezinteresownie..
Każdy człowiek podświadomie robiąc coś "bezinteresownie" spodziewa się czegoś w zamian od życia. Wszystko zależy od tego jakie mamy cele.
Łukasz P.

Łukasz P. cyberstudio sp. z
o.o.

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

Dagmara D.:
W Polsce istnieje coś takiego jak certyfikat dla przedsiębiorstw "Przedsiębiorstwo Fair Play".
Już gdzieś to cytowałam. To bardzo dobry początek społecznej odpowiedzialności biznesu. Dla mnie fundamentem takiej odpowiedziałności jest ETYKA w biznesie - a przerabiamy to równiez na różnych grupach.
Tu warunki otrzmania certyfikatu :
Certyfikat otrzymują przedsiębiorstwa, które:
stworzyły swoim pracownikom warunki sprzyjające zarówno efektywnej pracy jak i rozwojowi zawodowemu
są wrażliwe na potrzeby środowiska lokalnego
aktywnie uczestniczą w przedsięwzięciach charytatywnych
terminowo wywiązują się ze zobowiązań wobec skarbu państwa
uczciwie i rzetelnie reklamują się, jednocześnie nie dyskredytując konkurencji
postępują rzetelnie wobec klientów
potrafią usatysfakcjonować jakością oferowanych produktów i usług najbardziej wymagających odbiorców
ułożyły sobie współpracę z kontrahentami i nie miały zaległości w regulowaniu wobec nich należności
ich działalność jest przyjazna dla środowiska naturalnego.

Co do certyfikatów, to moim zdaniem jest to pic na wodę, fotomontaż. Każdy może sobie to kupić. Nie raz miałem doczynienia z firmą, która obnosiła się certyfikatem fair play, ale jakoś nie widoczne było to w kontaktach biznesowych.
Dodam że podobnych programów jest więcej, ale są to takie same biznesy jak każdy inny nastawione na zysk, a nie stowarzyszenia non profit, których zadaniem jest promocja i wspierania tego typu zachowań.
Marta K.

Marta K. Realizuje się
każdego dnia

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

Angelika B.:
Społeczna Odpowiedzialność Biznesu - istnieje w sąsiednich krajach, u nas to mit... Niby tacy jesteśmy europejscy, ale przejmujemy tylko złe wzorce, dobre sobie "odpuszczamy", bo "nie przystają" do naszej krainy mlekiem i miodem płynącej...


zgadzam sie z Panią..jest wiele do zrobienia....ciekawe czym się uda (i wcale nie jestem pesymistką)

konto usunięte

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

Dagmara D.:
W Polsce istnieje coś takiego jak certyfikat dla przedsiębiorstw "Przedsiębiorstwo Fair Play".
Już gdzieś to cytowałam. To bardzo dobry początek społecznej odpowiedzialności biznesu. Dla mnie fundamentem takiej odpowiedziałności jest ETYKA w biznesie - a przerabiamy to równiez na różnych grupach.
Tu warunki otrzmania certyfikatu :
Certyfikat otrzymują przedsiębiorstwa, które:
stworzyły swoim pracownikom warunki sprzyjające zarówno efektywnej pracy jak i rozwojowi zawodowemu
są wrażliwe na potrzeby środowiska lokalnego
aktywnie uczestniczą w przedsięwzięciach charytatywnych
terminowo wywiązują się ze zobowiązań wobec skarbu państwa
uczciwie i rzetelnie reklamują się, jednocześnie nie dyskredytując konkurencji
postępują rzetelnie wobec klientów
potrafią usatysfakcjonować jakością oferowanych produktów i usług najbardziej wymagających odbiorców
ułożyły sobie współpracę z kontrahentami i nie miały zaległości w regulowaniu wobec nich należności
ich działalność jest przyjazna dla środowiska naturalnego.

Ja jestem tylko ciekaw jak ta Fundacja KIG-u realizuje sama CSR.
Jest jeden malutki szczególik, że takie "logo" trzeba sobie kupić za kilka tys. zł.
Jeszcze parę lat temu "handlowcy" KIG-u sami przychodzili z taką propozycją, ale było drożej. Teraz ta działalność, widzę ... nabrała lepszej oprawy.
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

To czy takie certyfikaty są coś warte czy nie wydaje mi się sprawą nie tak istotną. Ważne, że istnieje rozmowa na taki temat. A temat jest dla Polski dość nowy i troche obalający dotychczasowe podejście do biznesu.
Bo tak na prawdę: kto zrobi rewolucję w swojej firmie, bo podwykowanwca zatrudnia pracowników składających długopisy za marną kasę i łamie ich prawa ? Kogo to obchodzi. Podwykonawca wygrał przetarg, bo był tani. Czy istotne jest czy jego pracownicy są szcześliwymie ludźmi ? Biznes to biznes - takie podejście. I takich obszarów jest milion. A zaczyna się od etyki w biznesie - w zależności od branży (bądź nie - tego nie wiem, bo dobrze znam swoją branżę) są problemy: dumping cenowy, brak standardów, jechanie po linii najmnijeszego oporu - milion rzeczy - każdy w swojej branży może je zidentyfikować. Więc dobrze, że o tym się mówi. Może za kilka pokoleń zacznie się robić...
Kasia S.

Kasia S. Sales Director CEE,
Gruma Netherlands
B.V.

Temat: moda na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

Myślę, że klimat to takich działań jednak jest, ale my jeszcze nie dorośliśmy do poziomu naszych zachodnich kolegów.
Korporacje funkcjonujące w Polsce nie tylko mówią o SOB, ale i też coś w tym zakresie robią, zatem nie byłabym taką pesymistką. I nie oczekujmy, że wszystkich będzie na to stać. Skala zjawiska na Zachodzie nie jest zbyt duża, stąd też nie oczekujmy cudów u nas.

Następna dyskusja:

autorytet w służbie biznesu




Wyślij zaproszenie do