Maria B.

Maria B. Niczego nie wiedzą,
niczego nie potrafią
znaleźć, bo ich ...

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

W sumie to chciałam się tylko podzielić spostrzeżeniami. Mój szef napisał książkę (na marginesie wątku obok fajną i nie szukał chętnego, który ją napisze, ale zrobił to sam). Książkę wydaje uznane wydawnictwo, specjalizujące się w wydawaniu książek biznesowych i/lub ludzi biznesu. Polskiego i światowego.

Jak dostałam tę książkę po pierwszej korekcie to ręce mi opadły. Praktycznie zero redakcji tekstu, korekta też minimalna. A tymczasem w książce naprawdę dużo błędów interpunkcyjnych, stylistycznych, gramatycznych, itd.

Nie jestem zawodowym korektorem (ani redaktorem). Po prostu w ramach swojej pracy poprawiam czasem teksty. A jako "pani od polskiego" staram się walczyć z błędami językowymi.

Ponieważ za chwilę czeka na mnie kolejna książka to od razu mam pytanie. Gdzie szukać naprawdę dobrych redaktorów i korektorów? Którzy zauważą każdy drobiazg?

Podobno uznana redaktorka po prostu nie zwracała uwagi na drobiazgi. A te potrafią być ważne. Ot, taki przykład - wyliczenie zrobione w formie (wybacznie mi angielszczyznę, ale nie wiem, jak to się po polsku nazywa) "bullet points". Każdy zakończony przecinkiem, ostatni kropką. Czyli wszystko w miarę w porządku. Ale ani redakcja, ani korekta nie zauważyły, że przedostatni też kończy się kropką.

Chodzi mi o zwracanie uwagi także na takie drobiazgi. A teraz robię ostateczną korektę przed wysłaniem książki do druku.
Rafał Sylwester Świątek

Rafał Sylwester Świątek Pomożecie? Pomożemy!

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

Maria B.:
Ponieważ za chwilę czeka na mnie kolejna książka to od razu mam pytanie. Gdzie szukać naprawdę dobrych redaktorów i korektorów? Którzy zauważą każdy drobiazg?
Oczywiście na GoldenLine!
Ot, taki przykład - wyliczenie zrobione w formie (wybacznie mi angielszczyznę, ale nie wiem, jak to się po polsku nazywa) "bullet points".
Bullests — punktory m., zwane też buletami.

R.S.Rafał Sylwester Świątek edytował(a) ten post dnia 07.05.11 o godzinie 17:50

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

Maria B.:
A teraz robię ostateczną korektę przed wysłaniem książki do druku.

Ja bym miał syndrom sapera.
W sumie... dobrze, że książki z pozostawionymi literówkami czy innymi kropkami zamiast przecinka i na odwrót nie wybuchają :)

konto usunięte

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

Maria B.:
nie wiem, jak to się po polsku nazywa) "bullet points".
Punktory.

Ops! Coś mi się wolno strona odświeżała :>Agata 'Chani' S. edytował(a) ten post dnia 07.05.11 o godzinie 17:53
Maria B.

Maria B. Niczego nie wiedzą,
niczego nie potrafią
znaleźć, bo ich ...

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

Łukasz B.:
Maria B.:
A teraz robię ostateczną korektę przed wysłaniem książki do druku.

Ja bym miał syndrom sapera.
Mam. I totalny strach w tyle glowy, ze cos przegapie (bo juz wiem, ze przegapilam i wylapalam teraz)
W sumie... dobrze, że książki z pozostawionymi literówkami czy innymi kropkami zamiast przecinka i na odwrót nie wybuchają :)
:D:D:D:D:D:D:D:D

@Agata i Rafał - dziekuje! Będę pamiętać!Maria B. edytował(a) ten post dnia 07.05.11 o godzinie 17:55

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

Rafał Sylwester Świątek:

Bullests — punktory m., zwane też buletami.

R.S.

W moim środowisku próbują przeforsować określenie "bumsy". Ale nie wiem, czy to to samo.
Rafał Sylwester Świątek

Rafał Sylwester Świątek Pomożecie? Pomożemy!

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

Łukasz B.:
W moim środowisku próbują przeforsować określenie "bumsy". Ale nie wiem, czy to to samo.
To chyba tak, jak z nazapkami.

R.S.
Rafał Sylwester Świątek

Rafał Sylwester Świątek Pomożecie? Pomożemy!

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

A odnosząc się do wątku obok, nie każdy umie pisać. Świadomość własnej niedoskonałości i poszukiwanie fachmanów daje szansę na uniknięcie knotów. Ergo bardzo dobrze.

R.S.

konto usunięte

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

Rafał Sylwester Świątek:
To chyba tak, jak z nazapkami.
Musiałam sprawdzić, bo pierwszy raz zetknęłam się z tym określeniem.
Może niekoniecznie w tym temacie, ale możesz podrzucić jeszcze parę takich - dla zaspokojenia ciekawości :>
Maria B.

Maria B. Niczego nie wiedzą,
niczego nie potrafią
znaleźć, bo ich ...

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

Rafał - pełna zgoda. Tylko patrząc na konkretny efekt pracy "fachmanów" ogarnia mnie przerażenie.

W pierwszej korekcie zrobionej przeze mnie na 280 stron książki były może 3-4 strony bez żadnego błędu!

A nie jestem zatrudniona jako korektor. Ani przez szefa, ani tym bardziej przez wydawnictwo.
Rafał Sylwester Świątek

Rafał Sylwester Świątek Pomożecie? Pomożemy!

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

Agata 'Chani' S.:
Rafał Sylwester Świątek:
To chyba tak, jak z nazapkami.
Musiałam sprawdzić, bo pierwszy raz zetknęłam się z tym określeniem.
Może niekoniecznie w tym temacie, ale możesz podrzucić jeszcze parę takich - dla zaspokojenia ciekawości :>
http://www.goldenline.pl/forum/2384946/nazapki nic więcej nie wiem :-)
Aha! «Ęsi» to chyba wszyscy znają?

R.S.
Maria B.

Maria B. Niczego nie wiedzą,
niczego nie potrafią
znaleźć, bo ich ...

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

Rafał Sylwester Świątek:
Aha! «Ęsi» to chyba wszyscy znają?
Nieeeeeeee
Rafał Sylwester Świątek

Rafał Sylwester Świątek Pomożecie? Pomożemy!

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

Maria B.:
Aha! «Ęsi» to chyba wszyscy znają?
Nieeeeeeee
To przepiękne słowo zostało wymyślone przez Tadeusza Boya-Żeleńskiego :-)

R.S.

konto usunięte

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

Rafał Sylwester Świątek:

To przepiękne słowo zostało wymyślone przez Tadeusza Boya-Żeleńskiego :-)
Tak, sprawdzałam kiedyś, bo dopuszczalne było w literakach.
Maria B.

Maria B. Niczego nie wiedzą,
niczego nie potrafią
znaleźć, bo ich ...

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

Rafał Sylwester Świątek:
Maria B.:
Aha! «Ęsi» to chyba wszyscy znają?
Nieeeeeeee
To przepiękne słowo zostało wymyślone przez Tadeusza Boya-Żeleńskiego :-)

R.S.
Cudne!

konto usunięte

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

Maria B.:
Maria, bardzo ciężko jest o dobrą korektę. O ile jeszcze znajomość błędów ortograficznych jest powszechna, to interpunkcja leży....Gdy pracowałam w jednym z wydawnictw książkowych, to znalezienie naprawdę dobrego redaktora było trudne. Mieliśmy oczywiście kilku sprawdzonych, których jedną z ważniejszych cech była właśnie dokładność. A i tak po korekcie czytaliśmy książkę, by sprawdzić, czy czegoś nie pominięto.

Dużo jest pseudoredaktorów, zresztą wszędzie jest pełno pseudo-....sama wiesz.
Maria B.

Maria B. Niczego nie wiedzą,
niczego nie potrafią
znaleźć, bo ich ...

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

Karolina Ł.:

Dużo jest pseudoredaktorów, zresztą wszędzie jest pełno pseudo-....sama wiesz.
Niby wiem, ale wydawało mi się, że uznane wydawnictwo, i tak dalej....
Edit - a poza tym - no jak mozna nie wiedziec kiedy sie stawia przecinek przed "niż", a kiedy nie???

A tu kompletna katastrofa. A mnie literki już skaczą przed oczami i nic nie widzę :))))Maria B. edytował(a) ten post dnia 07.05.11 o godzinie 19:02
Maria B.

Maria B. Niczego nie wiedzą,
niczego nie potrafią
znaleźć, bo ich ...

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

Rafał Sylwester Świątek:
Maria B.:
Ponieważ za chwilę czeka na mnie kolejna książka to od razu mam pytanie. Gdzie szukać naprawdę dobrych redaktorów i korektorów? Którzy zauważą każdy drobiazg?
Oczywiście na GoldenLine!
Calkiem powaznie biore to pod uwage. Dam znac na jesieni :)))
Ale uprzedzam - jestem cholernie drobiazgowa i zwracam uwage na szczegoly (taka karma - wynikajaca z mojego drugiego kierunku studiow :))))Maria B. edytował(a) ten post dnia 07.05.11 o godzinie 19:10
Olga Martyniak

Olga Martyniak Chciałabym zmienić
branżę.

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

Gdzie szukać naprawdę dobrych redaktorów i
korektorów? Którzy zauważą każdy drobiazg?
Jeśli w dalszym ciągu praca korektorów lub redaktorów nie będzie odpowiednio doceniana (głównie chodzi o stawki), to chyba tylko w muzeum.
Maria B.

Maria B. Niczego nie wiedzą,
niczego nie potrafią
znaleźć, bo ich ...

Temat: Jak to jest z korektą i redakcją?

Dzisiejszy wpis Macieja Nowaka (dyrektor Instytutu Teatralnego, dziennikarz i ogolnie znana postac) na FB. Jakos mi ten jego wpis jest bliski:
"Coraz czesciej rezygnuje z lektury ksiazek, bo poziom redakcji i korekty jest na poziomie obrazajacym intelekt czytelnika. Dzis doprowadzila mnie do szalu druga czesc Kill grilla Anthony'ego Bourdaina wydana przez WAB. Bledy ortograficzne, powtorzenia, bledy terminologiczne".



Wyślij zaproszenie do