Grażyna C.

Grażyna C. mgr turystyki,

Temat: pies i kot chronią przed alergią

Piątek, 9 maja 2008

Pies i kot ochronią przed alergią

Zdaniem uczonych z ośrodka badawczego w Monachium, dzieci dorastające w towarzystwie psów lub kotów są mniej narażone na alergie od tych maluchów, które kontaktu z domowymi zwierzętami nie mają. Zespół prof. Joachima Heinricha ustalił, że w tej grupie mniej jest dzieci uczulonych na pyłki roślinne, kurz, kocią i psią sierść i zarodniki pleśni, ponadto rzadziej występują u nich astma i egzema - czytamy w dzienniku "Polska".

Jednak odsetek alergii pokarmowych nie uległ zmianie w ciągu ostatnich 20 lat, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Plymouth zakomunikowali. Grupa alergologów napisała w liście do redakcji „Timesa”, że mamy do czynienia z „epidemią alergii, a około 20 mln dzieci i osób dorosłych w Zjednoczonym Królestwie jest na coś uczulonych”.

Jaka jest prawda? Wypowiedzieliśmy wojnę zarazkom, ale zapadalność na astmę, egzemę, alergie oddechowe i choroby autoimmunologiczne, takie jak artretyzm i stwardnienie rozsiane, niebotycznie wzrosła.

Hipoteza higieniczna, sformułowana około 20 lat temu przez epidemiologa Davida Strachana, mówi, że ze względu na malejącą liczebność rodzin i coraz większą sterylność domów systemy odpornościowe dzieci są za mało obciążone, aby nauczyły się bronić przed chorobami. Czynniki kiedyś nieszkodliwe, takie jak sierść kota, wywołują nadmierną reakcję immunologiczną. Okazało się, że dzieci chodzące do przedszkola rzadziej chorują na astmę niż trzymane w domu.

W ostatnich latach hipoteza ta jest jednak coraz częściej_podważana. Zatroskanie budzi fakt, że uwierzywszy w nią, ludzie uznają brak higieny za korzystny, co nie odpowiada prawdzie. (mj)

http://www.polskatimes.pl/19,35080.htm
Agnieszka M.

Agnieszka M. specjalista i
doradca ds. reklamy
Internetowej,
psycholog...

Temat: pies i kot chronią przed alergią

Kot i pies chronią dziecko przed alergią...

Kontakt z kotem lub psem w ciągu pierwszego roku życia może uchronić dziecko przed rozwojem alergii w przyszłości - donosi serwis BBC News.

Gdy w domu pojawia się nowy potomek, rodzice często boją się trzymać w domu kota czy psa. Do tej pory panowało bowiem przekonanie, że obecność tych zwierząt może sprzyjać rozwojowi alergii u dziecka. Jednak najnowsze badania wskazują, że dzieci, które w pierwszym roku życia kontaktują się z kotami lub psami, są w dużo mniejszym stopniu narażone na rozwój alergii niż ich pozbawieni takiego kontaktu rówieśnicy.
Amerykańscy uczeni z Medical College of Georgia w Augusta i z Henry Ford Health System w Detroit w stanie Michigan przebadali 241 dziewcząt i 232 chłopców. Regularnie sprawdzali u dzieci występowanie reakcji alergicznych, funkcjonowanie płuc i oskrzeli. Zebrali dane na temat tego, czy i w jakim wieku dzieci miały w domu kota lub psa. Mierzyli też stężenia alergenów roztoczy w dziecięcych sypialniach.
Pomiędzy szóstym a siódmym rokiem życia dzieci były poddane testom skórnym, które określały wrażliwość na popularne czynniki uczulające, takie jak alergeny kotów, psów i roztoczy. Przebadano również czynności ich płuc i oskrzeli. Okazało się, że siedmiolatki, które miały wczesny kontakt ze zwierzęciem domowym, wykazywały o połowę mniej pozytywnych testów identyfikujących alergeny. Uczeni podkreślają, że wyniki te nie uległy znacznym zmianom nawet gdy wprowadzono poprawki uwzględniające płeć, występowanie astmy w rodzinie, kontakt z dymem papierosowym oraz stężenie alergenów roztoczy w sypialni dzieci.
- Do tej pory sądzono, że koty i psy zwiększają ryzyko rozwoju alergii, głównie astmy - mówi dr Warren Lenney z North Staffordshire Royal Infirmary. - Najnowsze wyniki skazują jednak, że wpływ tych zwierząt na rozwój alergii zależy od tego, czy dzieci wychowywały się z nimi od urodzenia, czy też są one nowym nabytkiem w domu.

Uczony podkreśla, że ci astmatycy, którzy nie mieli kontaktu z psem lub kotem w dzieciństwie nie powinni nabywać takiego zwierzęcia później.

Źródło: http://www.apsik.pl/pages/apsik/trop/3.php

Następna dyskusja:

Kot co kocha zwiedzac - jak...




Wyślij zaproszenie do