Temat: wypowiedzenie zmieniające

witam, mam kilka pytań
10 marca kończy mi się urlop macierzyński w czasie ciązy otrzymałam pismo że moje miejsce pracy zostało zlikwidowane i po moim powrocie zostanie mi zaproponowane nowe. W tej chwili otrzymałam od pracodawcy dwie możliwości rozwiązania umowy albo porozumienie stron gdzie nie dostaje okresu wypowiedzenia ani zasiłku z up przez 3 miesiące albo mam okres wypowiedzenia w moim przypadku 3 miesiące i świadcze prace w innym mieście niż zapisane w umowie miejsce pracy. Pytanie czy pracodawca może mnie prawnie zmusić do świdczenia pracy w innym mieście ?? Jeżeli dostane wypowiedzenie zmieniające i nie wyrażę zgody to co ze świadczeniem pracy w okresie wypowiedzenia ?? Co z urlopem w przypadku wypowiedzenia bez obowiązku świadczenia pracy ?? Proszę o pomoc
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: wypowiedzenie zmieniające

art.183(2) k.p., stanowi, że pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku. Co nie znaczy że po powrocie nie może wypowiedzieć umowy czy wręczyć wypowiedzenia zmieniającego. Może Cię przed tym ochronić złożenie wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy maksymalnie do 1/2 etatu. Ochrona będzie trwała przez okres 12 miesięcy od złożenia wniosku, a ten składa się co najmniej 2 tygodnie przed planowaną zmianą etatu. Ale i od tego są wyjątki, jeżeli Twoja firma zatrudnia co najmniej 20 pracowników to może Ci wręczyć wypowiedzenie zmieniające (oczywiście musi być podany powód konkretny i prawdziwy) - podlega pod ustawę o zwolnieniach grupowych, i jeżeli w Twojej firmie są związki zawodowe to na takie wypowiedzenie warunków umowy wyrażą zgodę. Jeżeli nie przyjmiesz nowych warunków umowy, to ona rozwiąże się z końcem okresu wypowiedzenia. Jeżeli będziesz zwolniona z obowiązku świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia, a pracodawca ma prawo to zrobić jednostronnie, a wcześniej nie wyśle Cię na urlop (do czego też ma prawo w okresie wypowiedzenia jeżeli nie przyjmiesz nowych warunków), to będzie Ci musiał wypłacić ekwiwalent za zaległy i bieżący proporcjonalny do okresu zatrudnienia urlop.
Aleksandra Fiszer - Kubiczek

Aleksandra Fiszer -
Kubiczek
Specjalista ds.
Personalnych

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Dodam tylko że warunki opisane w wypowiedzeniu zmieniającym (np. miejsce pracy) zaczynają obowiązywać po upływie czasu wypowiedzenia - czyli jeśli się nie zgadzasz twoje miejsce pracy zostaje bez zmian, jeśli się zgadzasz to obowiązuje po tych 3 miesiącach.
Pracodawca nie może też cię oddelegować do innego miejsca pracy bez twojej zgody ze względu na małe dziecko.

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Dziękuję właśnie na taką odpowiedź liczyłam :) Z wypowiedzeniem jestem pogodzona chodziło mi właśnie o czas wypowiedzenia. Czy kwestia małego dziecka to art 178 paragraf 2 kodeksu pracy czy jeszcze coś innego ?



Wyślij zaproszenie do