Artur P.

Artur P. ekspert ds analiz
księgowych

Temat: Urlop w praypadku zbliżającego się końca umowy o pracę

Mam pewną wątpliwość. Czy pracodawca może "wysłać" na urlop pracownika, któremu kończy się umowa na okres próbny, bądź na czas określony ? Załóżmy, że pracownik jest zatrudniony na okres próbny i pracodawca już z góry wien, że nie zatrudni go po tym okresie. Czy może go zmusić do wybrania przysługujących mu za te trzy miesiące dni urlopu ?

konto usunięte

Temat: Urlop w praypadku zbliżającego się końca umowy o pracę

Artur P.:
Załóżmy, że pracownik jest zatrudniony na okres próbny i pracodawca już z góry wien, że nie zatrudni go po tym okresie. Czy może go zmusić do wybrania przysługujących mu za te trzy miesiące dni urlopu ?

Okres próbny
Pracodawca może zasugerować pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego.
Zmusić do wykorzystania – nie może.
Chyba, że urlop ten był wcześniej zaplanowany. Wtedy pracodawca ma do tego prawo.

Okres wypowiedzenia
Zgodnie art.161 KP w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, pracownik jest zobowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop.
Jeżeli w okresie wypowiedzenia, pracodawca udzieli Tobie urlopu.. Ty, jest zobowiązany zastosować się do jego decyzji.

Czyli
Pracodawca nie ma prawa samodzielnie udzielić pracownikowi bez jego zgody urlopu wypoczynkowego poza sytuacją, w której dokonuje tego w okresie wypowiedzenia lub dotyczy to urlopu zaległego.
Informacja o tym, że po okresie próbnym nie zostanie zawarta umowa o pracę nie jest wypowiedzeniem.

konto usunięte

Temat: Urlop w praypadku zbliżającego się końca umowy o pracę

Kwestia urlopów nie jest taka oczywista. Podkreślam zarazem, że niniejszy wywód jest jednym, jakie pojawiają się w doktrynie i orzecznictwie i w cale nie musi być uznany za zasadny.

Kodeks pracy

Art. 163. § 1. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672.
§ 1(1). Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Przepis § 1 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.
§ 2. Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.
§ 3. Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

Autor:
Kazimierz Jaśkowski
Tytuł:Komentarz aktualizowany do art.163 Kodeksu pracy
Stan prawny:
2014.10.01

Gdy pracodawca nie jest obowiązany do ustalenia planu urlopów, to ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. W dotychczasowym orzecznictwie SN zwrot "po porozumieniu" jest na ogół rozumiany jako wymóg uzyskania zgody. Jednakże w omawianym przypadku - jako że w § 1 komentowanego przepisu wskazane są przesłanki określenia terminu urlopu (w tym konieczność zapewnienia normalnego toku pracy) - nie można wykluczyć sytuacji, w których orzecznictwo uzna odmowę pracownika wykorzystania urlopu w terminie ustalonym przez pracodawcę za sprzeczną z prawem.
Gdy pracownik nie jest objęty planem urlopów ani termin wykorzystania urlopu nie został ustalony przez pracodawcę po porozumieniu z pracownikiem, to do rozpoczęcia przez niego urlopu niezbędne jest oświadczenie pracodawcy określające termin tego urlopu.

Autor:Łukasz Pisarczyk
Tytuł:Komentarz do art.163 Kodeksu pracy
Stan prawny:2011.05.16

Z art. 163 § 1 i 11 wynika po pierwsze sam obowiązek ustalenia terminu urlopu wypoczynkowego. Pracodawca nie może ustalać dat rozpoczęcia i zakończenia urlopu ad hoc, zaskakując osoby zatrudnione. Dzięki temu pracownicy mają możliwość dostosowania swoich planów osobistych do określonych przez pracodawcę czasowych ram wykonywania pracy. Z drugiej strony, decyzja w sprawie określenia terminu urlopu należy, z zastrzeżeniem ustawowych ograniczeń, do pracodawcy. Ustawodawca wskazał dwa sposoby określenia terminów urlopów pracowniczych:
a) w planie urlopów,
b) w trybie indywidualnym (po porozumieniu z pracownikiem).
Wyliczenie to ma charakter wyczerpujący, a tryb indywidualny jest traktowany nie jako uzupełnienie, lecz alternatywa dla planu urlopów, jeżeli ten nie jest u pracodawcy ustalany.

Niezależnie od przyjętego sposobu planowania urlopów wypoczynkowych, punkt wyjścia stanowią z reguły propozycje pracowników, którzy wskazują, w jakiej części roku chcieliby korzystać z uprawnień urlopowych (wnioski urlopowe). Pracodawca powinien w zasadzie zainicjować ich składanie, określając termin, w jakim mają być przedłożone.

Moja uwaga jest taka kierując się zdaniem Łukasza Pisarczyka można założyć, że pracodawca występuje do pracownika z inicjatywa kiedy chce odebrać urlop w naturze, która to forma powinna być wykorzystana jako zasada. Ten nie stosuje się, wiec pracodawca sam wyznacza urlop.

Cudowski B.
P artykuł GSP 2007/2/45-60 Urlop wypoczynkowy i bezpłatny a dodatkowe zatrudnienie. Teza 1
Rozumienie terminu "po porozumieniu" z art. 163 § 1[1] k.p. musi uwzględniać to, że termin urlopu ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wniosek pracownika i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Pracodawca nie jest więc związany preferencjami pracownika. Wynika z tego, że pracodawca powinien jedynie podjąć próbę wspólnego uzgodnienia terminu urlopu. Natomiast w przypadku braku porozumienia nie jest konieczna zgoda pracownika na wykorzystanie urlopu w terminie ustalonym przez pracodawcę.

Jak widać problematyka urlopowa nie jest tak oczywista, chociaż jak najbardziej stanowiska wyrażone przez moich przedmówców są jak najbardziej popularne i co do zasady aprobowane.

Ja natomiast jestem zwolennikiem twierdzenia wyśrodkowanego.

Dubowik A.
artykuł PiZS 2003/5/30 Zasada udzielania urlopu wypoczynkowego w naturze i plan urlopów. Teza 1
Na gruncie art. 163 § 1[1] k.p. odpowiednie stosowanie zdania drugiego art. 161 § 1 k.p. oznacza jedynie, że pracodawca i pracownik ustalając termin urlopu powinni mieć na uwadze zarówno preferencje pracownika, jak i względy związane z funkcjonowaniem pracodawcy. Chodzi zatem o nakłonienie stron do kompromisu. [...] Przy takim pojmowaniu zwrotu "po porozumieniu" pracodawca, któremu nie uda się osiągnąć kompromisu w kwestii terminu urlopu z danym pracownikiem, nie może przymusić go do rozpoczęcia urlopu w ustalonym przez siebie jednostronnie terminie. [...] Jeżeli sytuacja braku porozumienia pracodawcy z pracownikiem co do terminu urlopu przeciągałaby się na następny rok kalendarzowy, pracodawca może jednostronnie ustalić pracownikowi termin urlopu do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego (obecnie do końca września).
Artur P.

Artur P. ekspert ds analiz
księgowych

Temat: Urlop w praypadku zbliżającego się końca umowy o pracę

Dzięki bardzo :)

Następna dyskusja:

Urlop do końca umowy o pracę




Wyślij zaproszenie do