konto usunięte

Temat: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku...

xTen post został edytowany przez Autora dnia 01.03.15 o godzinie 13:19
Roman Kalusiński

Roman Kalusiński współwłaściciel

Temat: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku...

Witam

Czy zapis dotyczący wypłaty wynagrodzenia przez okres 12 miesięcy po rozwiązaniu umowy -
"Wynagrodzenie z tytułu ograniczenia działalności określone w......, jest zawarte w wypłacanym (w okresie pracy) wynagrodzeniu."
jest prawidłowe.???

pozdrawiam
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku...

nie - taki zapis nie zwalnia pracodawcy od wypłaty odszkodowania po ustaniu zatrudnienia

konto usunięte

Temat: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku...

Odszkodowanie może być płatne w całości na początku lub na zakończenie trwania zakazu konkurencji, w ratach miesięcznych lub w dłuższych okresach – zarówno bezgotówkowo, jak i do rąk pracownika.

Wypłata takiego odszkodowania w czasie trwania stosunku pracy jawi się jako sprzeczna z istotą omawianego odszkodowania.
Karol Lipiecki

Karol Lipiecki Doradca serwisowy /
Specjalista ds.
gwarancji, Carsed

Temat: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku...

W umowie zawartej z byłym pracodawcą widnieje zapis:
Strony ustalają, iż pracodawcy przysługuje w każdym czasie prawo wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji bez podania przyczyn z 7 dniowym okresem wypowiedzenia - czy taki zapis jest zgodny z prawem ??
Czy opóźnienie w wypłacie odszkodowania może doprowadzić do ustania zakazu z mojej strony ,a pracodawcę pozbawi możliwości rozwiązania umowy i ucieczki od wypłaty odszkodowania? (3 miesięczne odszkodowanie wypłacone w jednym przelewie oczywiście po terminie)

konto usunięte

Temat: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku...

KP Sobczyk 2014 wyd. 1 / Dörre-Kolasa

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. We wcześniejszych orzeczeniach SN przyjmował, iż strony muszą określić okoliczności (przyczyny) dopuszczalności wcześniejszego wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji (zob. wyr. SN: z 26.2.2003 r., I PK 139/02, OSNP 2004, Nr 14, poz. 241; z 24.5.2011 r., II PK 298/10, MoPr 2011, Nr 10, s. 506). Jednak w późniejszych orzeczeniach stanowisko to zostało zmodyfikowane. W wyr. z 7.6.2011 r. (II PK 322/10, Legalis) SN stwierdził, iż skorzystanie z wzajemnie uzgodnionego w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy uprawnienia pracodawcy do jej wypowiedzenia nie wymaga wskazania ani istnienia szczególnej lub konkretnie wymienionej w tej umowie przyczyny ustania zakazu konkurencji. Ponadto, dopuszczalność wcześniejszego wypowiedzenia umowy terminowej o zakazie konkurencji w okolicznościach przewidzianych w tej umowie nie jest sprzeczna z przepisami ani z zasadami prawa pracy. Sąd Najwyższy przyjął także, że zdezaktualizowanie się przyczyn ustanowienia zakazu należy do oceny pracodawcy, która nie podlega weryfikacji sądowej, chyba że strony uzgodniły i nazwały konkretne powody lub okoliczności ustania dalszego obowiązywania umowy o zakazie konkurencji po zakończeniu stosunku pracy. Także w wyr. z 16.6.2011 r. (III BP 2/11, OSNP 2012, Nr 13-14, poz. 174) SN przyjął, że wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy z powodu utraty znaczenia utrzymywania zakazu konkurencji jest przesłanką wystarczająco konkretną i nienaruszającą istoty zobowiązania stron tej umowy. Sąd Najwyższy uznał więc, że umowa o zakazie konkurencji nie musi wskazywać konkretnej przyczyny jej wypowiedzenia. W orzeczeniu tym rozstrzygnięto również, że zastosowanie okresu wypowiedzenia jest konieczne tylko wtedy, gdy strony ustanowią go w umowie o zakazie konkurencji.
Karol Lipiecki

Karol Lipiecki Doradca serwisowy /
Specjalista ds.
gwarancji, Carsed

Temat: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku...

Czyli ogólnie pozycja jest stracona :(, zastanawiam się jeszcze czy dwumiesięczne opóźnienie w wypłacie odszkodowania nie może w tym mieć znaczenia ?

konto usunięte

Temat: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku...

jak wskazuje SN w tezie 2 wyr. z 10.10.2003 r. (I PK 528/02, OSNAPiUS 2004, Nr 19, poz. 336 z glosą krytyczną J. Czerniak-Swędzioł, PiZS 2005, Nr 6, s. 38) wypłata przez pracodawcę odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji po upływie uzgodnionego terminu nie musi być traktowana jako niewykonanie tego obowiązku, prowadzące do ustania zakazu konkurencji (art. 101(2) § 2 KP), lecz może być oceniona jako nienależyte jego wykonanie (opóźnienie lub zwłoka), powodujące sankcje przewidziane w art. 481 i 491 KC.

Art. 481 [Opóźnienie świadczeń pieniężnych]
[Interpretacje: 8] [Praktyczne wyjaśnienia: 1]
§ 1. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
§ 2. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy.
§ 3. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może nadto żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych

Art. 491 [Zwłoka]
§ 1. Jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłokiw wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Może również bądź bez wyznaczenia terminu dodatkowego, bądź też po jego bezskutecznym upływie żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.
§ 2. Jeżeli świadczenia obu stron są podzielne, a jedna ze stron dopuszcza się zwłoki tylko co do części świadczenia, uprawnienie do odstąpienia od umowy przysługujące drugiej stronie ogranicza się, według jej wyboru, albo do tej części, albo do całej reszty niespełnionego świadczenia. Strona ta może także odstąpić od umowy w całości, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez nią cel umowy, wiadomy stronie będącej w zwłoce

Można także odnaleźć stanowisko SN z dnia 27 maja 2009 roku II PK 300/08 II PK 300/08
Teza

Opóźnienie wypłaty odszkodowania należnego pracownikowi tytułem zawartej umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy stanowi "niewywiązanie się" z obowiązku wypłaty odszkodowania w rozumieniu art. 101[2] § 2 KP powodujące ustanie zakazu konkurencji.

Ale w przypadkach tego typu zaleca się ostrożność przy wykładni czy nieterminowa zapłata odszkodowania uzasadnia automatyczne wygaśnięcie obowiązku powstrzymania się od zakazu konkurencji.
Katarzyna Anna Michalik

Katarzyna Anna Michalik SZUKAM PRACY - Brand
Manager Turek

Temat: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku...

Witam,
Czytam ten wątek, przejrzałam już chyba wszystkie postanowienia SN i wychodzi mi, że te umowy są jednak bardzo nieuczciwe w stosunku do pracownika. W dużej mierze gwarantują pracodawcy, że pracownik wywiąże się z umowy, a pracodawca nie będzie musiał za to płacić. Niestety wszystkie postanowienia SN na ktore sie natknelam rozwazaja sytuacje - pracodawca wypowiada pracownikowi umowe o prace, wypowiada tez umowe o zakazie konkurencji (zgodnie z jej zapisem). I jest ok, pracownik z czystym kontem idzie szukac pracy i wie ze moze szukac u konkurencji.
Jednak w moim przypadku jest inaczej. Umowe dostalam do podpisania w 1 dniu pracy , bez prawa jej negocjacji. Gdy zwrocilam uwage ze jest nieuczciwa dowiedzialam sie "nie martw sie i tak wszystkim placimy". Poniewaz juz bylam w biurze, chcialam i potrzebowalam tej pracy, podpisalam. Umowa jest teoretycznie zgodna z prawem - tak jak mowi prawo zaklada ze pracodawca moze ja wypowiedziec w terminie 2 tygodni od wypowiedzenia umowy i tak sie stalo. Tylko ze caly problem polega na tym , ze to ja przyszlam te umowe wypowiedziec, szukanie pracy zajelo mi z 6 miesiecy i wiedzialam ze majac umowe o zakazie konkurencji nie moge szukac pracy w "branzy" i takie propozycje odrzucalam. W momencie w ktorym przyszlam wypowiedziec umowe, pracodawca wiedzial ze mam juz prace (wykonalam swoja czesc umowy) i spokojnie uznal ze bez sensu mi teraz za to placic. Dla niego dobrze, ale z mojej perspektywy skrajnie nieuczciwe.
Zna ktos z Was orzecznictwo SN ktore rozpartuje przypadek gdzie to pracownik wypowiada umowe. I gdzie wygrał?
Dodam ze pracuje na stanowisku na ktorym szukanie pracy (wg badan) zajmuje ok pol roku. I sa to prace, na ktorych pracuje sie latami, a nie po 2-3 miesiace. Takze pracodawca wiedzial ze sie nie zwolnie z nowej pracy, zeby przejsc do konkurencji.

konto usunięte

Temat: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku...

Jeżeli pracownik nie uregulował w takiej umowie możliwości wypowiedzenia to nie ma uprawnień do rozwiązania umowy o zakazie konkurencji w tym trybie.
Katarzyna Anna Michalik

Katarzyna Anna Michalik SZUKAM PRACY - Brand
Manager Turek

Temat: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku...

Niestety w umowie firma zagwarantowala sobie mozliwosc wypowiedzenia umowy. Zglaszalam przy podpisaniu umowy ze jest to nieuczciwe, bo gwarantuje firmie ze ja wykonam czesc umowy, a ona nie bedzie musiala mi placic, ale uslyszalam tylko "nie martw sie, wszystkim placimy". Umowa byla nienegocjowalna, dowiedzialam sie o niej pierwszego dnia pracy. Wiec w zasadzie bylo - albo podpisujesz umowe tak jak ona jest, albo dowidzenia. Umowmy sie ze w realnym swiecie cos takiego jak "dobrowolnosc zawierania umow" to mit.
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku...

rzeczywiście w takim układzie nie ma Pani roszczeń - dodam jeszcze, że odmowa podpisania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę

konto usunięte

Temat: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku...

Witam

Mam podpisaną umowę o zakazie konkurencji, nie ma w niej wzmianki na temat wypowiedzenia tejże umowy poza paragrafem, cytuje:

W razie naruszenia przez Pracownika zakazu konkurencji, o którym mowa w niniejszej umowie, Pracodawca może:
- dochodzić od niego naprawienia poniesionej szkody na zasadach określonych w k.p.,
- w uzasadnionych przypadkach wypowiedzieć umowę o pracę lub rozwiązać ją bez wypowiedzenia z winy Pracownika

Mam rozumieć, że brak zapisu o trybie wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji powoduje, że pracodawca w chwili zwolnienia mnie lub złożenia przeze mnie wypowiedzenia umowy o pracę nie może zerwać umowy o zakazie konkurencji?
Damian M.

Damian M. Repro Department
Manager

Temat: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku...

Cześć Tomku
Tomasz R.:
Witam
Mam rozumieć, że brak zapisu o trybie wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji powoduje, że pracodawca w chwili zwolnienia mnie lub złożenia przeze mnie wypowiedzenia umowy o pracę nie może zerwać umowy o zakazie konkurencji?

Sprawa wygląda tak że były pracodawca w dowolnej chwili może zerwać/unieważnić umowę o zakazie konkurencji. Wynika to tylko i wyłącznie z jego dobrej woli.
Co do Twoich wcześniejszych wypowiedzi donoszącej się co do całkowitego zakazu podejmowania pracy w firmach prowadzących podobny/taki sam profil działalności. Poruszyłem ten temat parę lat temu na szkoleniu związanych z prawem pracy. Tak się akurat złożyło że osoba przeprowadzająca te szkolenie była specjalistą z ramienia pracodawców w komisji trójstronnej. Odpowiadała więc poniekąd za obecny kształt KP. Wg jej opinii zbyt ogólny zapis w umowie o zakazie konkurencji może wykluczać zawodowo pracownika a co za tym idzie zapis taki jest nieważny.
Tak nawiasem - zawsze się znajdzie legalny sposób na obejście takowych zakazów.

konto usunięte

Temat: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku...

Witaj Damianie,

dzięki za odpowiedź, nie chcę obchodzić umowy o zakazie w żaden sposób, chodzi mi tylko o ewentualne wyegzekwowanie praw w stosunku do pracownika jakie wynikają z tej umowy.
Damian M.

Damian M. Repro Department
Manager

Temat: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku...

Tomasz R.:
Witaj Damianie,

dzięki za odpowiedź, nie chcę obchodzić umowy o zakazie w żaden sposób, chodzi mi tylko o ewentualne wyegzekwowanie praw w stosunku do pracownika jakie wynikają z tej umowy.


Z zapisów które cytujesz wynika że umowa obowiązuje Cię tylko w czasie gdy pracujesz u obecnego pracodawcy. Jak tylko przestaniesz być pracownikiem obecnej firmy, zakaz przestaje obowiązywać.
Co do kwestii egzekwowania...pewnie w formie powództwa cywilnego.Ten post został edytowany przez Autora dnia 04.10.16 o godzinie 21:29

Temat: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku...

Dzień dobry
Złożyłem wypowiedzenie po 12 latach pracy.
W umowie mam punkt inne postanowienia:
Pracownik w okresie zatrudnienia i w ciągu trzech lat od
zakończenia nie może podjąć pracy w firmie konkurencyjnej
Ani samodzielnie prowadzić działalności gospodarczej w
Branży o profilu w/w.
Nie ma żadnej innej zmianie na temat zakazu.
Moje pytanie brzmi, czy tak skonstruowana umowa jest
Poprawna czy mogę ją w jakiś sposób unieważnić, ewentualnie,
czy należy mi się odszkodowanie od pracodawcy.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Piotr Janowski
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku...

wg mnie powinieneś otrzymywać odszkodowanie

Następna dyskusja:

umowa o zakazie konkurencji...




Wyślij zaproszenie do