konto usunięte

Temat: Umowa o zakazie konkurencji

Czy umowa o zakazie konkurencji w której znajduje się zapis umożliwiający jednostronne wypowiedzenie przez pracodawcę jest ważna ?

Czy tylko ten zapis jest nielegalny ?

Czy może ja zwariowałem i taki zapis jest ważny ?

Nie pamiętam dokładnego brzmienia, ale chodzi o to że pracodawca może jednostronnie "zwolnić" mnie z zakazu konkurencji, co w przypadku kiedy nie mam zamiaru pracować u konkurencji zwalnia go z obowiązku wypłaty 25% odszkodowania.

konto usunięte

Temat: Umowa o zakazie konkurencji

Podbijam. Jak to jest ?

konto usunięte

Temat: Umowa o zakazie konkurencji

znalezione na stronach Lex'a:

"Nie ma możliwości udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Przepisy nie regulują wprost przedmiotowego zagadnienia, a stanowisko doktryny nie jest w tym zakresie jednolite. W moim przekonaniu istnieje możliwość zawarcia w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy zapisu o możliwości wypowiedzenia jej, jednak zapis ten da możliwość wypowiedzenia umowy zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi.

Uzasadnienie

Umowa o zakazie konkurencji obowiązującym byłego pracownika po wygaśnięciu stosunku pracy jest umową znajdującą się na pograniczu prawa pracy i prawa cywilnego, stąd nie wszystkie zasady obowiązujące na gruncie prawa pracy (np. wypowiedzenie umowy przez pracodawcę) mogą mieć do niej zastosowanie.
W moim przekonaniu, umowa ta może ulec rozwiązaniu wraz z upływem przewidzianego w niej terminu, z chwilą śmierci byłego pracownika lub w przypadku złożenia przez jej strony zgodnych oświadczeń woli. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., nie przewiduje natomiast możliwości wypowiedzenia tej umowy. W doktrynie funkcjonują rozbieżne opinie dotyczącego tego, czy same strony mogą przewidzieć w umowie dopuszczalność jej wcześniejszego wypowiedzenia. Pojawiają się poglądy, zgodnie z którymi takiej możliwości w ogóle nie ma, może ona zostać zastrzeżona jedynie na korzyść pracodawcy lub w końcu, że możliwość taka istnieje. Osobiście podzielam ostatni z wymienionych poglądów, który został także potwierdzony w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 2002 r., I PKN 6/01, OSNP 2004, nr 5, poz. 84, w którym stwierdzono, że: "Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (klauzula konkurencyjna) jest normatywnie ukształtowana jako umowa terminowa. Przepisy kodeksu pracy nie przewidują możliwości jej wcześniejszego rozwiązania w drodze jednostronnych czynności pracodawcy. Może więc być rozwiązana przed upływem terminu tylko wtedy, gdy strony zawierając umowę uzgodniły dopuszczalność jej rozwiązania czynnościami jednostronnymi lub gdy w czasie trwania zakazu konkurencji (obowiązywania umowy) porozumieją się co do jej ustania".
autor: Jarosław Masłowski Adwokat, partner w kancelarii Kappes, Kwiecień, Różalski. Adwokaci, Radcy prawni Spółka Partnerska. Specjalista w zakresie prawa karnego i prawa pracy. Autor ponad 500 praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu tematyki prawa pracy.Kasia Studzińska edytował(a) ten post dnia 07.04.10 o godzinie 12:27

konto usunięte

Temat: Umowa o zakazie konkurencji

Dzięki. Dziwna sprawa. Byłem gotów się założyć że taki zapis będzie nielegalny.
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Umowa o zakazie konkurencji

klauzula umożliwiająca rozwiązanie umowy o zakazie konkurencji jest w pełni dopuszczalna przez praktykę i orzecznictwo sądów. ponieważ nie jest to kwestia regulowana przez kodeks pracy, w tym zakresie, na podstawie art. 300 kp stosuje się przepisu kodeksu cywilnego z jedną z jego naczelnych zasad swobody umów.
przy umowach o zakazie konkurencji ważne jest rozróżnienie prawa do wypowiedzenia UMOWY od zwolnienia z obowiązku przestrzegania ZAKAZU KONKURENCJI. Jednostronne zwolnienie z zakazu konkurencji nie powoduje rozwiązania umowy o zakazie konkurencji, a więc i również nie zwalnia pracodawcy z obowiązku wypłaty umówionego odszkodowania. natomiast jeżeli w umowie zostanie zawarta klauzula o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy, to rozwiązanie w tym trybie zwalnia pracodawcę z obowiązku wypłaty odszkodowania

Następna dyskusja:

Czy ta umowa o zakazie konk...




Wyślij zaproszenie do