Magdalena Zawistowska

Magdalena Zawistowska Specjalista, Kahal

Temat: świadectwo pracy a przejecie firmy

Pracuję juz ponad 10 lat w firmie. Ostatnio sie zwolniłam, ale zastanawiam sie jak powinno wyglądać moje swiadectwo pracy.
Zatrudniłam sie w firmie X, po jakimś czasie firma z firmy X wyodrebniła sie nowa jednostka Y (zmiana prawna nazwy), w której pracowałam. Potem firme przejęła Z, ale byłam na wychowawczym i dla tych na wychowawczych była stworzona firma W (to była firma Y, ale nie miałam prawa do nazwy, więc zmieniłą nazwę na firmę W- NIP był ten sam), po powrocie zaczęłam pracować w firmie Z.
Czyli miałam 4 zmiany nazwy firmy. Zastanawiam się jak powinno wyglądać świadectwo pracy- czy wszystkie te firmy powinny sie znaleźć na świadectwie? Nawet nie pamiętam czy podpisywałam jakieś aneksy, ale coś musiało być.

konto usunięte

Temat: świadectwo pracy a przejecie firmy

Pani Magdaleno a jakie otrzymała Pani świadectwo pracy? Pisze Pani dosyć niezrozumiale ale zasada jest taka: przy przejęciu pracodawcy w ramach art.23.1 kp. nowy pracodawca "wchodzi" w obowiązki poprzedniego pracodawcy i mamy do czynienia z ciągłością zatrudnienia.Powinna była Pani otrzymać pisemne zawiadomienia o przejęciu, czy coś takiego Pani posiada? Powinna Pani gromadzić dokumenty związane ze swoim zatrudnieniem.
Magdalena Zawistowska

Magdalena Zawistowska Specjalista, Kahal

Temat: świadectwo pracy a przejecie firmy

W czasie przejecie byłam na urlopie wychowawczym i nie mam żadnego pisma z firmy (a zazwyczaj dokumenty gromadzę w jednym miejscu). Z tym, ze wiem, że powinno to być na świadectwie pracy.
Ale zastanawiam sie czy w sytuacji gdy zatrudniam sie w firmie X i z tej firmy wyodrębnia sie nowa jednostka Y (nowa nazwa, nowy NIP itp.)- czy to też powinno być na świadectwie pracy?
Druga sprawa- czy w sytuacji, gdy pracodawca zmienia nazwę firmy (bo nie mógł poprzedniej nazwy używać, ale wszystkie dane firmy pozostały te same)- czy to też powinno być na świadectwie? Tu na pewno nie dostałam żadnego dokumentu o zmianie nazwy.
Świadectwa jeszcze nie dostałam, ale zastanawiam sie jak ono powinno wygladać, bo w zasadzie w ciagu tych 10 lat moj pracodawca zmieniał 4-krotnie nazwę firmy.
Monika Matyjek-Góra

Monika Matyjek-Góra business support
manager at ARC
Consulting

Temat: świadectwo pracy a przejecie firmy

Do tej pory jak dostawałam świadectwa poprzednich firm pracowników, to zdarza się, że na jednym jest więcej niż jedna nazwa i datami wyszczególnione. podobnie ze stanowiskami, po kolei opisane od kiedy do kiedy...

ale prawdę mówiąc nie wiem czy to jest jakoś uregulowane prawnie i jest wymóg zapisywania wszystkiego. bo skoro firma przekształcona czy przejmująca jest następcą prawnym, to wydaje mi się że może w swoim imieniu wystawić świadectwo za cały okres.
ale może ktoś ma więcej doświadczenia w tym temacie :)

konto usunięte

Temat: świadectwo pracy a przejecie firmy

Mam inne doświadczenia :)

W przypadku przejecia pracownika na podstawie art. 23 prim należy zamieścić informację o okresie zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy oraz u pracodawcy, który przejął pracownika na podstawie art. 23 prim.
Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE
Proszę zwrócić uwagę na treść załącznika oraz objaśnienia do wypełnienia świadectwa.
Monika Matyjek-Góra

Monika Matyjek-Góra business support
manager at ARC
Consulting

Temat: świadectwo pracy a przejecie firmy

Zgodnie z tym co podała Marta:

2. W ust. 1 — pracodawca zatrudniajàcy pracownika przejętego od
innego pracodawcy na zasadach określonych przepisami art. 231 Kodeksu pracy lub przepisami odrębnymi wykazuje również okres jego pracy u poprzedniego pracodawcy i wskazuje tego pracodawcę,
— pracodawca wykazuje również okresy poprzedniego zatrudnienia u tego pracodawcy,jeżeli nie wydał świadectwa pracy w zwiàzku z rozwiàzaniem lub wygaśnięciem poprzedniej umowy o pracę lub poprzednich umów o pracę, zgodnie z art. 97 § 11 Kodeksu pracy.

czyli świadectwa, które przynosili niektórzy pracownicy było w porządku, bo tam były wyszczególnione różne firmy.

w takim razie pani Magda powinna mieć wszystkie 4 firmy wypisane na świadectwie...Monika Matyjek-Góra edytował(a) ten post dnia 29.06.11 o godzinie 15:08

konto usunięte

Temat: świadectwo pracy a przejecie firmy

Według mnie Pani Marta ma rację, pod warunkiem że pracownik otrzymał zawiadomienie o przejęciu ( zawiadomienie takie otrzymuje się na piśmie na 30 dni przed przejęciem i nie ma tu znaczenia fakt,że pracownik przebywa na urlopie wychowawczym, brak takiego zawiadomienia to może błąd albo nieznajomość przepisów..)Radzę zatem poczekać na świadectwo pracy....

konto usunięte

Temat: świadectwo pracy a przejecie firmy

Tak oczywiście, zapis na świadectwie powinien uwzględniać wszystkich pracodawców, jeśli przejęcie w ogóle miało miejsce. trudno w tym zagmatwanym nieco stanie faktycznym rozstrzygnąć, co tak naprawdę działo się z pracownikami i jakiego typu zmiany formy organizacyjno-prawnej zachodziły w firmach.

Nalezy jednak pamietać o tym, że brak zawiadomienia o przejęciu, czyli niedopełnienie obowiązków o poinformowaniu pracownika przez dotychczasowego pracodawcę i następcę nie ma żadnego znaczenia, bowiem przejęcie z art. 23 prim następuje z mocy prawa. Ale to już raczej kwestie do poruszania na innym wątku :)

Tak jak napisała pani Aleksandra, proszę czekać na świadectwo.



Wyślij zaproszenie do