Temat: Świadectwo pracy

Witam,

Mam poważny problem, byłem cały czas zatrudniony jako konstruktor(w umowie o pracę miałem stanowisk konstruktora), a wykonywałem pracę technologa od trzech lat. Na świadectwie pracy nie chcą napisać mi technolog, bo by musieli coś tam zmieniać (badania lekarskie) . Jak to jest w rzeczywistości ?
Agnieszka S.

Agnieszka S. specjalista ds. BHP/
specjalista ds.
badań
mikrobiologicz...

Temat: Świadectwo pracy

a dlaczego przez3 lata nie poprosił Pan o zmianę angażu na technologa? badania po ustaniu zatrudnienia już nie mają znaczenia. W mojej firmie też wystawiamy świadectwo zgodnie z tym co na umowie o pracę lub zgodnie z aneksem...

Temat: Świadectwo pracy

Treść świadectwa pracy określa załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 282, ze zm.). W treści tej należy podać m.in. okresy i rodzaje wykonywanej pracy u danego pracodawcy lub nazwy zajmowanych stanowisk, szczególnie, jeżeli pracownik wykonywał pracę na różnych stanowiskach pracy. W takim przypadku bowiem w świadectwie pracy powinny być wykazane po kolei wszystkie stanowiska pracy (lub rodzaje prac, które pracownik wykonywał) z informacją, w jakim okresie które stanowisko pracownik zajmował lub jaki rodzaj pracy wykonywał. Nie ma znaczenia zaś, że zmiana stanowiska bądź wykonywanej pracy nie została uregulowana w umowie o pracę, gdyż istotny jest stan faktyczny, rzeczywisty.
Na tej podstawie stwierdzić należy, iż jeśli Pana żona pracowała w trakcie zatrudnienia w tym zakładzie pracy m.in. na stanowisku kierowniczym, to należy w jej świadectwie pracy wykazać te wszystkie faktycznie zajmowane stanowiska, nawet jeśli którekolwiek stanowisko zajmowała bez dokonania zmiany treści umowy o pracę.
Pracownik, który nie zgadza się z treścią świadectwa pracy, może wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa w ciągu 7 dni od otrzymania dokumentu (art. 97. § 2[1] k.p.).

Temat: Świadectwo pracy

To wystąpisz o sprostowanie. Jeśli pracodawca nie sprostuje na Twoją prośbę odwołasz się do sądu.

Następna dyskusja:

świadectwo pracy a urlop




Wyślij zaproszenie do