Marcin B.

Marcin B. Sales Manager

Temat: Świadectwo pracy- wyegzekwowanie dodatkowych informacji...

Witam

Mam malutki problem.

W Firmie A zatrudniony jestem od 05.2006 roku. Z dn. 01.01.2009 r. nastąpiło przejęcie miejsca pracy przez Firmę B na podstawie art. 23 kodeksu pracy. Więcej pisałem tu: http://www.goldenline.pl/forum/prawo-pracy-i-ubezpiecz...
Rozmawiałem ostatnio z panią z Kadr z Firmy B i pytałem czy do świadectwa pracy będą dopisane dodatkowe informację, mianowicie:
1) w Firmie A pełniłem obowiązki kierownika (w firmie B ta funkcja została całkowicie zlikwidowana)
2) w Firmie A odbyłem szereg rożnych szkoleń sprzedażowych
3) pracuję od 05.2006 w Firmie , a z dn. 01.01.2009 nastąpiło przejście do Firmy B
Pani odpowiedziała krótko..., że takie dane są dla nich nieistotne, i że nie będą one wpisane.
Czy jest jakiś jakiś sposób, aby wyegzekwować od obecnego pracodawcy, żeby to co napisałem powyżej znalazło się w takim dokumencie. Myślałem o wysłaniu razem z wypowiedzeniem umowy jakiegoś pisma, tylko nie wiem jak ono miałoby wyglądać. Jeśli ktoś z Państwa mógłby mi pomóc, może ma jakiś gotowy wzór to będę bardzo wdzięczny. Czytałem troszkę o tym i wiem, że na podstawie art. 97 k.p. pracodawca jest zobowiązany dopisać takie informacje, ale wiem też, że przypadek wystąpienia art. 23k.p. jest rzadko stosowany i mogą wyjść z tego jakieś problemy.
Ślicznie dziękuję za ewentualną pomoc. Pozdrawiam
Małgorzata G.

Małgorzata G. „Nauka to pokarm dla
rozumu.” Lew
Tołstoj

Temat: Świadectwo pracy- wyegzekwowanie dodatkowych informacji...

Na podstawie art. 97 § 4 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. W świadectwie pracy, oprócz informacji określonych w art. 97 § 2 Kodeksu pracy, zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczenia społecznego, dotyczące:
1) wymiaru czasu pracy pracownika w czasie trwania stosunku pracy,
1a) podstawy prawnej rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy,
2) urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
3) wykorzystania dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia, przewidzianego przepisami prawa pracy,
4) należności ze stosunku pracy uznanych i nie zaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania tego stosunku, z powodu braku środków finansowych,
5) okresu korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia,
6) wykorzystanego urlopu wychowawczego,
7) liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
8) wykorzystania w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 188 Kodeksu pracy,
9) okresu, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 361 § 1 Kodeksu pracy,
10) okresu odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych,
11) okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
12) okresów nieskładkowych, przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty,
13) danych, które są zamieszczane na żądanie pracownika.

Jest tu mowa o informacjach na żądanie pracownika.Ale chyba jednak wiele zależy od Pani,która świadectwo przygotowuje.Ja nigdy nie odmawiałam pracownikom umieszczenia dodatkowych informacji,oczywiście zgodnych ze stanem faktycznym.Może niech Pan ponegocjuje:)Wszystko da się załatwić.
Marcin B.

Marcin B. Sales Manager

Temat: Świadectwo pracy- wyegzekwowanie dodatkowych informacji...

Z tym negocjowaniem może być problem, a nie ukrywam, że dodatkowe informacje byłyby bardzo przydatne.
Małgorzata G.

Małgorzata G. „Nauka to pokarm dla
rozumu.” Lew
Tołstoj

Temat: Świadectwo pracy- wyegzekwowanie dodatkowych informacji...

Dlatego nie rozumiem tej Pani,to przecież nic wielkiego.Poza tym jeżeli Pan pełnił pewną funkcję,to powinna zawrzeć taką informację. A co do szkoleń,to powinien Pan mieć jakieś zaświadczenia,są wystawiane imiennie na pracownika,nie na firmę.

konto usunięte

Temat: Świadectwo pracy- wyegzekwowanie dodatkowych informacji...

Ja w podobnym przypadku poradziłem sobie tak:

mając świadomość, że w przypadku nowego pracodawcy gdyby chciał wypowiedzieć mi umowę nie będę mógł liczyć na informacje, które chciałbym aby pojawiły się w świadectwie, poprosiłem dotychczasowego pracodawcę (w Twoim przypadku byłby to pracodawca A) o wystawienie referencji.
Tym samym otrzymałem ważny dokument, z którego wynikają wyczerpujące informacje na temat tego jaką pełniłem dotąd funkcję, czym się zajmowałem i jak byłem postrzegany.
Tak więc w przypadku konieczności zmiany pracy dysponuję właściwym dokumentem potwierdzającym co robiłem dotychczas. Nie są to wprawdzie informacje zawarte w formie świadectwa pracy ale w przypadku zainteresowania przyszłego pracodawcy i chęcią uprawdopodobnienia tego o czym pisałbym w CV, dysponuję referencjami, które bardziej wyczerpują temat mojej dotychczasowej pracy niż jakaś krótka informacja w świadectwie wskazująca jedynie na zajmowane stanowisko.

Być może i takie rozwiązanie byłoby dla Ciebie wystarczające, chyba, że określisz dlaczego chcesz aby to akurat w świadectwie pracy taka informacja się pojawiła. Nie znam Twoich przemyśleń w tej materii.
Marek Kamil G.

Marek Kamil G. Kierownik Kadr,
Pełnomocnik Zarządu
ds. ISO, Diaverum
Pol...

Temat: Świadectwo pracy- wyegzekwowanie dodatkowych informacji...

Szanowny Panie,

Jeżeli rozmowa i inne formy negocjacji nie skutkują proponuję spróbować jeszcze argumentów prawnych, a mianowicie:

Art. 97. § 2. Kodeksu pracy stanowi: W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.

Moim zdaniem sformułowanie "rodzaj wykonywanej pracy" należy rozumieć bardzo szeroko i nie zawężać go tylko i wyłącznie do stanowiska pracy. Ja jak najbardziej zaliczyłbym do rodzaju pracy pełnienie funkcji kierowniczych.

Odnośnie uzyskanych kwalifikacji wyżej wymieniony przepis także wskazuje dość jasno co pracodawca powinien zamieścić na żądanie pracownika. Ponadto załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r., stanowiący wzór świadectwa pracy zawiera także instrukcję jego wypełniania, która wskazuje ust. 6 świadectwa jako właściwy do umieszczenia informacji o uzyskanych kwalifikacjach. Instrukcja opisuje także jakie informacje należy umieścić w świadectwie, gdy następuje przejęcie na podstawie art. 23(1) kodeksu pracy.

link do rozporządzenia: http://prawnik.pl/akty/index.php?act=akty&pub=dziennik...

Trochę nieswojo, z racji zawodu udzielać takiej porady, ale jeśli Pani Kadrowa nadal będzie oporna to nie pozostaje nic poza skargą do PIP ;-) Z niektórymi po dobroci się niestety nie da :-(
Mam nadzieję, że udało mi się pomóc.

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Świadectwo pracy- wyegzekwowanie dodatkowych informacji...

W świadectwie pracy muszą być wyszczególnione wszystkie stanowiska pracy, które podczas zatrudnienia zajmował pracownik i w jakim okresie.
Na prośbę pracownika również powinno się umieścić informacje, które on chce zgodnie z KP. W informacjach uzupełniających można wypisać wszystkie szkolenia, które odbył pracownik.
W ciągu siedmiu dni od otrzymania świadectwa pracy pracownik może zwrócić się do pracodawcy o sprostowania świadectwa. A, jeśli pracodawca nie zgodzi się, to może złożyć pozew do sądu pracy.

Dla niej te dane mogą być nieistotne, ale ten obowiązek nakłada na nią KP i rozporządzenie.

http://www.lex.com.pl/serwis/du/2002/1809.htm
Marcin B.

Marcin B. Sales Manager

Temat: Świadectwo pracy- wyegzekwowanie dodatkowych informacji...

Ślicznie dziękuję za wszystkie komentarze. Będą one niezwykle pomocne. Mam nadzieję, że sprawa zakończy się pozytywnie. Pozdrawiam
Anna Seruk

Anna Seruk Albo coś robić
dobrze albo wcale.
Po latach pracy w PP
od...

Temat: Świadectwo pracy- wyegzekwowanie dodatkowych informacji...

Witam. Mam następujące pytanie: czy na świadectwie pracy, na żądanie pracownika mają być informacje o kwalifikacjach i kursach, na które kierował tylko pracodawca czy również na te które pracownik samodzielnie i we własnym zakresie się zgłaszał? Pani w kadrach oznajmiła, że certyfikaty ze szkoleń, które sukcesywnie donosiłam nie są istotne. Czy ma rację? Czy to wynika z jej niewiedzy czy też lenistwa?
Dodam, iż w mojej teczce osobowej jest większość dokumentów świadczących o podnoszeniu przeze mnie kwalifikacji, które w razie konieczności pomogłyby mi w zmianie stanowiska.

konto usunięte

Temat: Świadectwo pracy- wyegzekwowanie dodatkowych informacji...

art. 97 § 2 kp W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.

Przywołany artykuł nie różnicuje uzyskanych kwalifikacji na które kierował tylko i wyłącznie pracodawca czy też co do których pracownik samodzielnie i we własnym zakresie się zgłaszał.
Anna Seruk

Anna Seruk Albo coś robić
dobrze albo wcale.
Po latach pracy w PP
od...

Temat: Świadectwo pracy- wyegzekwowanie dodatkowych informacji...

No właśnie o to mi chodzi. Kwalifikacje to kwalifikacje. Pani której nie chce się solidnie wystawić świadectwa pracy będzie musiała to zrobić jeszcze raz. No chyba, że ktoś mądry jej podpowie takie rozwiązanie. Dziękuję za rozwianie moich wątpliwości. Pozdrawiam.



Wyślij zaproszenie do