konto usunięte

Temat: Świadczenie usług na rzecz aktualnego pracodawcy

Mam pytanie-może ktoś wie, czy pracownik zatrudniony na połowę etatu może prowadzić działalnoć gospodarczą i wystawiać jednocześnie faktury- na te same usługi które świadczy w ramach umowy o pracę- aktualnemu pracodawcy?
Wszędzie są informacje na temat samozatrudnienia które dotyczą przejścia pracownika z umowy o pracę na działalność gospodarczą. A nigdzie nie mogę znaleźć nic na temat kiedy pracownik pozostaje pracownikiem i jednocześnie zakłada działalność świadcząc usługi dla aktualnego pracodawcy.
Jacek Adam Piotrowski

Jacek Adam Piotrowski Business Development
Manager &
Engineering (ICT)
Services...

Temat: Świadczenie usług na rzecz aktualnego pracodawcy

Z tego co się orientuje nie ma prawnych przeciwwskazań. Jedyną niedogodnością jest to, iż na działalności gospodarczej NIE MOŻNA rozliczać się wedle podatku liniowego 19%.

Pozdrawiam,

JP

konto usunięte

Temat: Świadczenie usług na rzecz aktualnego pracodawcy

i nie wchodzą w grę preferencyjne składki ZUS.
Jacek Adam Piotrowski

Jacek Adam Piotrowski Business Development
Manager &
Engineering (ICT)
Services...

Temat: Świadczenie usług na rzecz aktualnego pracodawcy

Czyli mamy 2 niedogodności, a nie jedną. Mój błąd:)

Pozdrawiam
Krystyna K.

Krystyna K. radca prawny

Temat: Świadczenie usług na rzecz aktualnego pracodawcy

I trzeba uważać, bo pracownik może po jakimś czasie stwierdzić, że jednak umowa cywilnoprawna mu nie pasuje i wystąpi do sądu o uznanie, iż doszło do obejścia przepisów kodeksu pracy i jeszcze zażąda nadgodzin.

konto usunięte

Temat: Świadczenie usług na rzecz aktualnego pracodawcy

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych art.18a.
1. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia.
2. Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do osób, które:
1) prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;
2) wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Uważam więc, że osoba która jest zatrudniona u pracodawcy, na rzecz którego wykonuje usługi w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej (samozatrudnienie) ma prawo do preferencyjnych składek, ponieważ wobec niej nie ma zastosowania punkt 2
( wykonują działalność gospodarczą na rzecz własnego a nie byłego pracodawcy).Drugą możliwością jest wykonywanie prac innego rodzaju, niż te wynikające z zakończonego stosunku pracy ( wtedy możemy mieć do czynienia z byłym pracodawcą.
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Świadczenie usług na rzecz aktualnego pracodawcy

na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem
rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

ale na rzecz obecnego pracodawcy przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności. Różnie to czytać... Mogę się mylić :)Anna Hryckowian edytował(a) ten post dnia 02.03.09 o godzinie 21:34

konto usunięte

Temat: Świadczenie usług na rzecz aktualnego pracodawcy

Ja proponowałabym czytać przepis wprost-mówi się o byłym pracodawcy, jeśli stosunek pracy trwa to oznacza, że mamy prawo do preferencyjnych składek.

Temat: Świadczenie usług na rzecz aktualnego pracodawcy

Szukam dokładnego artykułu w którym napisane jest, że będąc zatrudnionym na umowę o prace i prowadząc jednocześnie działalność gospodarczą na zasadach ogólnych mogę wystawiać faktury VAT dla aktualnego pracodawcy np.: za towar..

Dla wyjaśnienia jestem zatrudniony na 1/5 etatu w szkole jako Administrator sieci.

Prowadzę działalność gospodarcza (sprzedaz sprzętu komputerowego)

Bardzo proszę o pomoc
Aleksandra B.

Aleksandra B. HR Business Partner

Temat: Świadczenie usług na rzecz aktualnego pracodawcy

Moim zdaniem wykonywanie usług na rzecz dotychczasowego pracodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej narusza przepisy Kodeksu pracy, to jest art. 22, i jest uważane za wykonywanie pracy w ramach stosunku pracy.
Aleksandra Pujanek

Aleksandra Pujanek SQA Specialist,
ASTEK Polska

Temat: Świadczenie usług na rzecz aktualnego pracodawcy

Odgrzewam zimne kotlety, ale właśnie szukam informacji na temat łączenia umowy o pracę i wykonywania usług w ramach prowadzonej działalności dla tego pracodawcy.

Art. 22 KP zawiera kilka warunków koniecznych do tego, aby uznać świadczenie za wykonywane w ramach umowy o pracę:
1) pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy
2) pracownik zobowiązuje się do wykonywania tej pracy pod kierownictwem pracodawcy
3) pracownik zobowiązuje się do wykonywania tej pracy w miejscu i czasie określonym przez pracodawcę

A zatem wystarczy aby jeden z podanych warunków nie był spełniony i już nie możemy mówić o stosunku pracy. Najłatwiej jest nie wywiązać się z pkt. 2 lub jeszcze łatwiej 3 - pracujemy z "domu" = siedziby firmy, na własnym sprzęcie i nie obowiązują nas godziny pracy firmy dla której świadczymy usługi / "pracę".

Natomiast co do ZUS czytam w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych:
Art.9
"Osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 (pracownicy - przyp.), 3, 10, 18a, 20 i 21, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy, umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarły z pracodawcą, z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego albo wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie. Mogą one dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z innych tytułów, z zastrzeżeniem ust. 1a."

Czyli jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę i prowadzimy DG, to jedynym obowiązkowym tytułem do objęcia ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi jest umowa o pracę, o ile wynagrodzenie wynosi co najmniej minimalną krajową.

Z kolei art. 82 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej mówi:
"W przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie."

Niestety od składki zdrowotnej się nie uwolnimy. Warto natomiast wiedzieć, że jeśli z tym pracodawcą podpiszemy umowę zlecenie, której zakres będzie pokrywać się z zakresem naszej DG, to od takiej umowy już nie ma potrzeby odprowadzania składki zdrowotnej (społecznych oczywiście także).

Co do FP to w sumie nie jestem pewna. Logika podpowiada, ze skoro FP naliczany jest od podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, a ta w opisywanym przypadku jest zerowa, to i FP nie trzeba opłacać. Niestety nie znalazłam jeszcze przepisu, który mi to na 100% potwierdzi. Jeśli ktoś ma na podorędziu to proszę się dzielić.



Wyślij zaproszenie do