Natalia W.

Natalia W. Specjalista ds. kadr
i płac

Temat: Urlop w przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku i...

Witam,

proszę o pomoc w wyliczeniu urlopu, pracownik był zatrudniony u poprzedniego pracodawcy do kwietnia 2015,wymiar urlopu 26 dni, u poprzedniego pracodawcy powinien wykorzystać 9 dni urlopu wypoczynkowego, ale wykorzystał 17 dni, u nowego pracodawcy podjął pracę w czerwcu 2015 i pracował do końca roku, wg wyliczeń powinno mu za ten okres przysługiwać 16 dni UW, jednak u poprzedniego pracodawcy wykorzystał o 8 dni UW za dużo.

Czy powinnam urlop u nowego pracodawcy policzyć tak, że od wymiaru urlopu od czerwca do grudnia, czyli 16 dni - 8 (nadmiar wykorzystanego uw u poprzedniego pracodawcy)=8 dni, wówczas pracownik wykorzystał by w roku 25 dni UW (17+8)

czy brać pod uwagę okres zatrudnia w roku 2015, czyli 4 miesiące u starego pracodawcy i 7 u nowego, czyli 11/12 x26= 24 dni urlopu i wówczas urlop u nowego pracodawcy 24-17 = 7 dni

Proszę o pomoc
Aleksandra Fiszer - Kubiczek

Aleksandra Fiszer -
Kubiczek
Specjalista ds.
Personalnych

Temat: Urlop w przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku i...

"Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z § 1 pkt 1, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze; łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców."

Biorąc pod uwagę ostatnie zdanie policzyłabym 7.
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Urlop w przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku i...

dokładnie tak
Natalia W.

Natalia W. Specjalista ds. kadr
i płac

Temat: Urlop w przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku i...

Też tak mi się wydaję, ale znajoma księgowa twierdzi, że przepis " łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców."

i jej zdaniempowinno się liczyć tak:
4/12 x 26=9
7/12x26=16
Razem 25 dni
Czyli osobno liczymy zatrudnienie u każdego pracodawcy

a nie 11/12x26=24 dni (tutaj sumujemy okresy zatrudnienia u pracodawców)

Rzeczywiście w przepisie nie jest wskazane jak to dokładnie liczyć.Ten post został edytowany przez Autora dnia 29.12.15 o godzinie 18:45

konto usunięte

Temat: Urlop w przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku i...

Poczytałam sobie dla pewności komentarze do KP i ja bym zrobiła jednak tak jak piszesz:
"od wymiaru urlopu od czerwca do grudnia, czyli 16 dni - 8 (nadmiar wykorzystanego uw u poprzedniego pracodawcy)=8 dni, wówczas pracownik wykorzystał by w roku 25 dni UW (17+8)"
Potem sprawdzam sobie, czy łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie jest niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców. Po sprawdzeniu wychodzi, że nie jest niższy, więc przesłanka tego przepisu jest spełniona:) Takie jest moje zdanie. Wiadomo jednak, że jak przepis nie precyzuje sposobu postępowania to interpretacje mogę być różne. Pzdr./b.

konto usunięte

Temat: Urlop w przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku i...

Art. 155(1) KP [Urlop w wymiarze proporcjonalnym]

§ 1. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:

1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;
2) u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:
a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
z zastrzeżeniem § 2.

§ 2. Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z § 1 pkt 1, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze; łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.

Art. 155(2a) [Zaokrąglenie do pełnego miesiąca]

§ 1. Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art. 155(1 )i 155(2) kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2.

§ 2. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.

Art. 155(3) [Ustalenie wymiaru urlopu proporcjonalnego]

§ 1. Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art. 155(1( i 155(2) niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

§ 2. Wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru wynikającego z art. 154 § 1 i 2.

Pula pracownika to 26 dni.

Pracując u pierwszego pracodawcy do kwietnia łącznie 4 mce proporcjonalny urlop winien wynosić 8,6666 dni, zaokrąglone do 9 dni (art.155(1)). Wykorzystał zaś 17.

U drugiego pracodawcy pracował od czerwca. Proporcjonalnie liczone z 7 mce.

26x7/12 =15,16 zaokrąglone 16 dni urlopu jakie mu przysługiwały.

Skoro u pierwsze wykorzystał urlop o 8 dni za dużo to u nowego winien wykorzystać 8 dni.

Łącznie wykorzysta zatem 25 dni urlopu co będzie zgodne z art. 155(1) par 2 kp.

Przepracował bowiem łącznie 11 mce w roku.

26x11/12= 23,83. Różnica ta z 25 dniami urlopu wynika z zaokrąglania proporcjonalnych urlopów u dwóch pracodawców.

Ale zgadzam się, że interpretacja danej kwestii może być problematyczna.

Następna dyskusja:

Urlop wypoczynkowy przy zmi...




Wyślij zaproszenie do