Renata Misz

Renata Misz Specjalista
ds.handlu, ABC

Temat: przejscie zakładu pracy na innego pracodawcę w trakcie...

Moja sytuacja przedstawia się następująco.
Jestem (byłam) zatrudniona na czas nieokreślony.
Pod koniec września zaszłam w ciążę.
Od dnia 28 października musiałam pójść na zwolnienie lekarskie z racji wymiotowania, ciagłych mdłości i ogólnego strasznego osłabienia do stanów przedomdleniowych włącznie. Zwolnienie lekarskie mam ciagle - obecnie do 17 listopada.
Z dniem 31 październik dostałam miesięczne wypowiedzenie z pracy.
Powód na wypowiedzeniu - zakończenie działalności gospodarczej właściciela. (zakończył ją z dniem 30listopada)
Dnia 27 listopada, czyli w okresie mojego wypowiedzenia właściciel odsprzedał lokal gastronomiczny (w którym pracowałam) innej firmie, która od tego dnia prowadzi ten lokal o takim samym zakresie działalności i pod ta samą nazwą co poprzednik.
W poniedziałek dostanę pocztą moje świadectwo pracy wypisane już przez nowego właściciela zakładu pracy.
I teraz moje zasadnicze pytanie:
czy z racji prowadzenia tego samego zakładu pracy o tej samej nazwie, zakresie, adresie itd przez nowego przcodawcę wypowiedzenie nie powinno być bezskuteczne?
Anna  Szymańska-Węckow ska

Anna
Szymańska-Węckow
ska
"Celem życia jest
rozwój własnej
indywidualności."
(O. Wi...

Temat: przejscie zakładu pracy na innego pracodawcę w trakcie...

Moim zdaniem, z tego co Pani pisze, wypowiedzenie powinno być bezskuteczne. Skoro nastąpiła likwidacja zakładu pracy, to świadectwo pracy powinno być wystawione przez osobę likwidującą zakład. Jeżeli natomiast świadectwo było już wystawione przez nowego właściciela, to ma Pani podstawy sądzić, iż doszło do przejęcia zakładu pracy, a tym samym nowy pracodawca ma w obowiązku przejąć starych pracowników.

Radziłabym napisać odwołanie do nowego właściciela z przytoczeniem art. 23 z indeksem 1, paragraf 6.: "Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadnionego wypowiedzenia przez pracodawcę stosunku pracy." I zobaczyłam, jak zareaguje ten nowy.
Maria Kuczewska

Maria Kuczewska Talent Manager

Temat: przejscie zakładu pracy na innego pracodawcę w trakcie...

Warto powalczyć, szczególnie, że jest Pani w ciąży.

konto usunięte

Temat: przejscie zakładu pracy na innego pracodawcę w trakcie...

Skoro świadectwo pracy ma wystawić nowy pracodawca to mamy do czynienia z przejęciem w rozumieniu art. 23 (1) kp.

Art. 23(1)(2) § 1. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5.

celem art. 23(1 )k.p. jest ochrona pracowników przed utratą miejsc pracy oraz pogorszeniem warunków zatrudnienia w sytuacji, gdy następca prawny dotychczasowego pracodawcy, przejmujący zakład pracy lub jego część, prowadzi w nich nadal taką samą lub podobną działalność, z czego wynika możliwość dalszego zatrudniania pracowników. Z kolei celem art. 177 par. 4 kp jest uchylenie ochrony pracowników przed utratą pracy w sytuacji, gdy - co do zasady - ich dalsze zatrudnianie jest niemożliwe. Należałoby jednak przyjąć, że Ta ostatnia sytuacja nie zachodzi w przypadkach, w których w toku postępowania likwidacyjnego następuje przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, który kontynuuje działalność prowadzoną w tym zakładzie lub jego części albo podejmuje w oparciu o nie działalność podobną.

Pamiętać przy tym należy, że każde wypowiedzenie nawet wadliwe realizuje skutki, chyba że pracownik wniesie stosowną akcję procesową do Sądu. Porady jak wyżej także można wykorzystać, ale w sytuacji obiekcji se strony pracodawcy pozostanie tylko droga sądowa, a ta należy pamiętać jest ograniczona czasowo.



Wyślij zaproszenie do