Temat: przejęcie zakładu pracy

zwracam sie z prośbą o pomoc mój zakład pracy przeją 6 pracowników nie byli objęci układem zbiorowym ale w ich dokumentach znalazłam porozumienia w których mają zagwarantowane rózne dodatki ( ryczałty) nasz zakład pracy nie ma takich dodatków szef wypłaca nagrody (nagrody te nie są określone w regulaminie) chcielibyśmy nowym pracownikom za porozumieniem zaproponować nasze warunki co niektórzy będą stratni . pracownik ma prawo odmówić takie porozumienie co w tedy ?
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: przejęcie zakładu pracy

pozostaje wypowiedzenie zmieniające - ale powód wypowiedzenia musi być prawdziwy i konkretny. Pracownik wtedy albo przyjmuje nowe warunki albo odrzuca i umowa się rozwiązuje po okresie wypowiedzenia.

konto usunięte

Temat: przejęcie zakładu pracy

Kodeks pracy

Art. 23(1 ) [Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę] 2)

§ 1. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa
§ 2. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.
§ 6. Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.

W przypadku braku porozumienia problematyczny staje się więc zapis z paragrafu 6.

W uchwale z dnia 24.10.1997 r. (III ZP 35/97, OSNAPiUS 1998, Nr 16, poz. 474) Sąd Najwyższy potwierdził regułę, ustalając, że do czasu wypowiedzenia pracownikom warunków pracy lub płacy przez pracodawcę, który przejął zakład pracy na podstawie art. 23(1) § 2 KP, pracodawcę tego wiążą dotychczasowe warunki umów o pracę.

Trzezba mieć na uwadze to, że dokonywane w treści stosunków pracy zmiany na niekorzyść pracownika nie mogą być motywowane przejściem zakładu pracy, i to także wtedy, gdy pracownik wyraża na taką zmianę zgodę (zob. wyr. SN: z 30.9.2009 r., II PK 86/09, Legalis; z 13.12.2007 r., I PK 10/07, Legalis; z 7.2.2007 r., I PK 269/06, OSNP 2008, Nr 5-6, poz. 68).

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę nie może jednak stanowić jedynej przyczyny wypowiedzenia, w tym także wypowiedzenia zmieniającego.

Muszą zaistnieć nowe okoliczności niż stan ukształtowany bezpośrednio w następstwie przejścia zakładu pracy aby dokonać wypowiedzenia zmieniającego. Mogą wynikać z potrzeb organizacyjnych i ekonomicznych.

Następna dyskusja:

Przejęcie Zakładu Pracy




Wyślij zaproszenie do