Katarzyna G.

Katarzyna G. Samodzielna Księgowa

Temat: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Witam, mam dwie umowy o pracę w dwóch spółkach z jednej grupy kapitałowej - 1/4 etatu i 3/4 etatu - czy w takiej sytuacji złożenie wniosku o zmniejszenie wymiaru etatu (zakładam, że tylko w tej gdzie mam 3/4 etatu) w przypadku nie skorzystania z urlopu wychowawczego w jakikolwiek sposób chroniłoby mnie przed ewentualnym zwolnieniem z pracy przez rok czasu? Będę wdzięczna za jakieś wskazówki i rady.
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Nie, nie chroni. Ochrona szczególna, przysługująca w ramach obniżonego wymiaru czasu pracy w trakcie urlopu wychowawczego nie działa w razie rozwiązania umowy o pracę w trybie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracodawcy.
Katarzyna G.

Katarzyna G. Samodzielna Księgowa

Temat: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Rozumiem, że w przypadku likwidacji czy upadłości firmy nic nie chroni nikogo, chodziło mi raczej o sytuację kiedy ktoś mając cały etat obniża go np. do 7/8 etatu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim - wtedy taka osoba jest przez rok czasu "chroniona" przed zwolnieniem. Inaczej - czy obniżenie etatu po urlopie macierzyńskim na rok czasu jest możliwe TYLKO w przypadku osób które mają cały etat w jednej firmie? Chodzi mi o sytuację kiedy pracodawca musi zgodzić się na mniejszy wymiar etatu.Ten post został edytowany przez Autora dnia 13.10.15 o godzinie 14:26

konto usunięte

Temat: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Art. 186(7). § 1 kp  Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
§ 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.

Z przytoczonego przepisu wynika zatem, że pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego, który jest zatrudniony w wymiarze wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, niekorzystającemu z tego urlopu, ustawodawca przyznał prawo do obniżenia wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu.

Pracownik musi mieć więcej niż 1/2 etatu, aby skorzystać z danej instytucji.
Maria Kuczewska

Maria Kuczewska Talent Manager

Temat: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Robert K.:

Pracownik musi mieć więcej niż 1/2 etatu, aby skorzystać z danej instytucji.

Z tego wynika, że można obniżyć wymiar tylko w przypadku 3/4 etatu, a druga umowa o pracę musi pozostać jak była - na 1/4 etatu. I - co za tym idzie - ochrona jest tylko na jednej umowie, drugą pracodawca może wypowiedzieć



Wyślij zaproszenie do