Eddie Saunders

Eddie Saunders Audytor,
edmund.saunders@wp.p
l

Temat: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – czyli o tym, czy...

Wystawa „Pojednanie / Versöhnung in progres… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r.”

Pod koniec Soboru Watykańskiego II biskupi polscy wystosowali do biskupów niemieckich oficjalny list. Okazją stała się zbliżająca się uroczystość milenium chrztu Polski.

W liście tym, obok analizy wzajemnych stosunków na przestrzeni tysiąca lat, znalazły się słowa, które stały się powodem gwałtownego zaostrzenia się i tak już nie najlepszych stosunków pomiędzy Kościołem a komunistycznymi władzami PRL: „wyciągamy do was […] nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. Odpowiedź episkopatu niemieckiego, w powszechnej opinii pozostawiała pewien niedosyt.

Biskupi nawiązali wprawdzie do gestu biskupów polskich i także poprosili o przebaczenie, jednak w powszechnym odczuciu poruszyli przy okazji kwestie, które musiały wzbudzić obawy w polskim społeczeństwie. Dotyczyło to zwłaszcza braku jednoznacznej akceptacji granicy polsko – niemieckiej na Odrze i Nysie. Biskupi niemieccy przypominając o milionach Niemców, którzy musieli opuścić swe strony rodzinne dostrzegali wprawdzie, że te zamieszkałe są obecnie przez nową generację Polaków, którzy mogą także uznawać je za „rodzinne”. Tym niemniej zaznaczali konieczność poszukiwania w przyszłości rozwiązania „wszechstronnie zadawalającego i sprawiedliwego” tego problemu, co mogło świadczyć o tym, że obecnej granicy nie uważają za ostateczną.

Władze partyjne postanowiły wykorzystać inicjatywę biskupów do własnych celów. Miało to szczególne znaczenie właśnie w związku ze zbliżającymi się spornymi obchodami tysiąclecia chrześcijaństwa lub jak chciała władza – tysiąclecia państwa polskiego.

Kościół a granice zachodnie? ...

https://twojahistoria.pl/2020/02/05/przebaczamy-i-prosi...