Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Dotyk a masaż. I i II część artykułu. Nie tylko dla...

Zapraszam do I i II części artykułów.

W II kilka informacji pod kątem obecnej grupy:

Jak reagujemy na dotyk.

(...) W licznych spontanicznych obserwacjach, podobnie w statystykach praktyków czy także przeprowadzanych badaniach widzimy, że to jednak przede wszystkim kobiety szybciej i intensywniej reagują na dotyk, zwłaszcza głaskanie. Dotyczy to tak spontanicznych, naturalnych odruchów w życiu osobistym jak i podczas profesjonalnych zabiegów.
Tu bramą jest skóra, działająca jako ochrona, ale jest i połączeniem z wewnętrznym światem uczuć. Receptory pozwalające odbierać dotyk, reagują na delikatne głaskanie i dzięki wywołanym reakcjom chemicznych, sygnałowym, powodują dalej odczuwanie ukojenia, niemal w całym ciele. Tu decydujący jest czynnik związany z budową. Męska skóra jest nieco grubsza zwłaszcza w partiach szczególnie reagujących na dotyk.

Kobiety łatwiej ale i intensywniej reagują na dotyk (w reakcjach zarówno pozytywnych jak i negatywnych) o określonej amplitudzie i częstotliwości, zwłaszcza na głaskanie. Natomiast mężczyźni zdecydowanie reagują na bardziej głębokie impulsy. Dotyczy to także innych rodzajów technik, jak na przykład precyzyjny ucisk lub forma manipulacji tkankami przypominająca pojedynczy chwyt ugniatania. Wykonywany warstwowo ucisk, czasem okazuje się tą właśnie bramą, poprzez którą szybciej uwrażliwiają się. Na tym poziomie reagujemy tak w naturalnych sytuacjach jak podczas zabiegów na ciało, masażu, a także podczas niektórych aktywnych ćwiczeń. Jest to związane także z aktywizacją powięzi, zwłaszcza tych głównych, kiedy dochodzi do ich spontanicznego rozciągania, uelastyczniania.

Odbywa się to przede wszystkim na drodze neurologicznej, mechanicznej, hormonalnej. Przykładem jest oksytocyna, która kojarzona była przez laty z typowym hormonem kobiecym, o właściwościach uznanych zwłaszcza w okresie okołoporodowym, tak później w okresie połogu, karmienia czyli także w relacjach matka – dziecka, dziecko-matka. Obecnie obserwuje się jednak oddziaływanie tego hormonu w szerszym kontekście, w relacjach matka- dziecko- ojciec po szersze relacje społeczne. Po prostu o masażu coraz częściej się mówi i praktykuje go. Obserwuje się to tak w pojedynczych, subiektywnych reakcjach zwłaszcza kiedy w pielęgnację i w wychowanie dziecka są zaangażowane obie strony, jak w badaniach naukowych oraz podczas dłuższych procesów.

Wydawać by się mogło, iż dyskusje o tym jak długo być, czy też jak intensywnie być, czy wypełniać czas razem, mijają się z celem. Jednakże wspólne więzi z dzieckiem, jak i powrót już samej pary do intymniejszych relacji miedzy sobą, stają się pełniejsze kiedy mamy poczucie bezpieczeństwa.

Dodatkowa uwaga. Wydaje się to w pierwszym momencie niezrozumiałe, ale zbyt silne relacje pojmowane jako sama obecności jak i częstotliwość dotyku, chociażby w podstawowej formie spontanicznego przytulania jedynie w relacji matki z dzieckiem, może powodować powstawanie swojego rodzaju „kokonu” gdzie ojcowie, zostają poza nimi. Proces taki nie następuje szybko, ale z uwagi na szybki rozwój dziecka, czasem jest za późno na powroty czy nadrabianie zaległości.

Z drugiej strony nawał informacji, artykułów powoduje, iż bez względu na cechy partnerów, presja społeczna popycha do czynienia wszystkiego wokół dziecka wspólnie. Tak też, przykładowo masażem niemowlaków na specjalnych kursach nie zajmują się już tylko matki, czy ojcowie, ale zdarza się, iż udział bierze także rodzina lub przyjaciele.

Tu warto apelować jednak o rozsądek, nie każdy się do tego nadaje, ale na wielu wywiera się pomimo tego presję. Nieporadne w masażu niemowląt mogą być zarówno matki jak i ojcowie. Potrzeba masażu dzieci naturalnie wyłoniła się przez pryzmat pielęgnacji i zabawy, zwłaszcza w trakcie i po wieczornej kąpieli.

Zdarza się że pojawia się potrzeba stymulacji, terapii. Dziś jako trend, nauka masażu przybiera czasem groteskowych form w samej promocji. A jeśli któraś ze stron po prostu nie ma danych zdolności to co? Kwintesencja takiego masażu to spontaniczność.

Trudne relacje mogą się tworzyć także w sytuacji dzieci niepełnosprawnych, jeśli na początku rola ojca sprowadza się przede wszystkim do zapewnienie wszelkich możliwych środków finansowych pomocnych do szybkiej, niezbędnej rehabilitacji. To już jednak inny temat.(...).

(...) Oksytocyna.

Tą sygnałową substancją o której dziś coraz częściej czytamy w kontekście bliskości, poczucia bezpieczeństwa i błogości jest przede wszystkim oksytocyna. Fakt, kojarzona bywa zwłaszcza ze specyficznym okresem macierzyństwa, z samym porodem, ale sprzyja wielu innym sytuacjom, bardzo intymnym (...).

Badania wykazują reakcje na głaskanie pozwalające zaobserwować odprężenie nie tylko bezpośrednio w miejscu aplikacji dotyku, ale i dystalnie. Stymulowanie wydzielania oksytocyny powoduje uczucie nie tylko odprężenia ale przywiązania, co podwyższa także poczucie bezpieczeństwa. W rezultacie nawet po trudnym dniu, alert w wyniku nadmiernego stresu zostaje nieco zneutralizowany. Zmniejsza się wydzielanie hormonów stresu. (...).

Dla zainteresowanych w całości:

http://www.imbw.pl/wp-content/uploads/2013/02/Dotyk-a-...

I część: http://www.imbw.pl/?p=4401

Życzę miłej lektury. Może jednak przede wszystkim podyskutujmy :)
Pozdrawiam Piotr