Mirka S.

Mirka S. Specjalista ds. kadr
i płac, TMF Poland

Temat: Badania lekarskie - odmowa dostarczenia przez pracownika...

Pracownica z dniem 1 września wraca do pracy po 4 latach nieobecności (urlopy macierzyńskie, wychowawcze). Przynosi wyniki badań okresowych, odmawia ich zostawienia bo podobno brak jest jakiejś ważnej pieczątki. Przedstawia rachunek, dostaje zwrot pieniędzy za badania.

Otrzymuje wypowiedzenie umowy (brak możliwości zatrudnienia na takim samym lub równorzędnym stanowisku). Odmawia podpisania ale zabiera jeden egzemplarz. Świadkowie są, podpisy świadków na naszym egzemplarzu też.

Moje pytanie: jakie mam możliwości wyegzekwowania od niej badań? Błędem było zwrócenie jej pieniędzy - ale rzecz dzieje się w oddziale firmy w innym mieście więc ja na to wpływu nie miałam - stało się.
Czy pismo wzywające do przysłania badań pod groźba wstrzymania wypłaty wynagrodzenia? Czy jeśli dziś pójdzie do lekarza po zwolnienie i je przyniesie - wypowiedzenie biegnie swoim trybem, prawda?

Pewnie sprawa skończy się w Sądzie Pracy - ale póki co jak od niej wyegzekwować te badania?
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Badania lekarskie - odmowa dostarczenia przez pracownika...

ale co masz na mysli - wyegzekwowanie badań? zaświadczenie o zdolności/niezdolności do pracy? Nie ma aktualnych badań = pracownik nie może być dopuszczony do pracy a co za tym idzie - nie pracuje - nie dostaje wynagrodzenia.
wypowiedzenie biegnie swoim trybem - teraz zwolnienie lekarskie już tu nic nie jej nie pomoże.
Za badania płaci pracodawca więc tutaj nie popełniliście błędu.Małgorzata Zawadzka edytował(a) ten post dnia 01.09.10 o godzinie 14:57
Beata J.

Beata J.
Specjalista/Kierowni
k ds. kadr i płac i
optymalizacji pro...

Temat: Badania lekarskie - odmowa dostarczenia przez pracownika...

właściwie to zgadzam się z Małgorzatą Zawadzką

zgłoszę tylko jedną wątpliwość - jeśli pracownik po powrocie do pracy nie przedstawił pracodawcy dokumentu potwierdzającego zdolność do pracy wówczas w zasadzie pracodawca powinien odsunąć pracownika od wykonywania jakiejkolwiek pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia,
a jednocześnie do czasu dostarczenia zaświadczenia lekarskiego o zdolności do pracy pracownik nie powinien otrzymać wypowiedzenia - generalnie nie możemy wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w trakcie niezdolności do pracy, a brak badań dopuszczających do pracy jest traktowane podobnie jak niezdolność do pracy w czasie zwykłego zwolnienia lekarskiego

proponuję kontakt z jakimś rozsądnym inspektorem pracy - inspektorzy mają dyżury telefoniczne podczas których udzielają oodpowiedzi na podobne pytaniaBeata J. edytował(a) ten post dnia 01.09.10 o godzinie 20:32
Małgorzata B.

Małgorzata B. Główny Specjalista
ds. BHP, Technolog
chemiczny

Temat: Badania lekarskie - odmowa dostarczenia przez pracownika...

Może na kopii rachunku za badania są dane lekarza i warto zwrócić się o kopię zaświadczenia lekarskiego? Pracodawca przecież za nie płacił.

Następna dyskusja:

wypowiedzenie umowy prace p...




Wyślij zaproszenie do