konto usunięte

Temat: Wojna handlowa zmniejszy światowy PKB o wielkość...

Wojna handlowa zmniejszy światowy PKB o wielkość gospodarki RPA. USA wciąż nie chcą zmienić kursu.

Spotkanie ministrów finansów G20 w japońskiej Fukuoce było wstępem do głównego spotkania liderów państw grupy, które odbędzie się między 28 i 29 czerwca w Osace. Szefowie światowych finansów w ostatniej chwili zgodzili w sprawie porozumienia podsumowującego spotkanie. Coraz bardziej widać, jak trudno będzie o wypracowanie podobnego konsensusu pod koniec czerwca w Osace.


W oświadczeniu przyjętym po szczycie w Fukuoce napisano, iż "światowy wzrost wydaje się stabilizować i ma notować delikatne wzrost w tym roku oraz w 2020". Dodano również, że "wzrost pozostaje niewielki i w każdej chwili mogą zacząć pojawiać się związane z nim ryzyka". Ministrowie finansów oraz szefowie banków centralnych G20 obiecali, że opracują wspólne wytyczne ograniczające możliwości unikania płacenia podatków przez międzynarodowe koncerny IT i - w skrócie - że nie cofną się przed niczym, żeby świat był bezpieczniejszy pod względem ekonomicznym.

Mało brakowało jednak, żeby wspólne oświadczenie się ostatecznie nie pojawiło. Według niepotwierdzonych informacji cytowanych przez agencje prasowe na prośbę strony amerykańskiej usunięto fragment zalecający "uznanie za pilną potrzebę rozwiązania spraw związanych z napięciami handlowymi". Było to czytelne nawiązanie do trwającej od lipca 2018 roku wojny handlowej, którą prezydent USA Donald Trump wypowiedział Chinom prezydenta Xi Jinpinga.

Między szczytami
Zwolennikiem wpisania konieczności zakończenia wojny handlowej do ostatecznego dokumentu była szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Zdaniem MFW konflikt może zredukować światowy PKB o pół procent, czyli równowartość PKB RPA, jednego z członków G20.

Warto podkreślić, że USA idą w zaparte i nie przyjmują żadnej krytyki ze względu na wojnę handlową. Sekretarz skarbu Steven Mnuchin zapewnia, że spór z Pekinem nie odbija się w najmniejszym stopniu na stanie amerykańskiej gospodarki. Po miesiącu przerwy w negocjacjach Mnuchin spotkał się w Fukuoce z szefem Ludowego Banku Chin (PBoC) Yi Gangiem i od tamtej pory twierdzi, że Trump spotka się z Xi pod koniec czerwca w Osace. To spotkanie nie zostało jednak potwierdzone przez stronę chińską ...
(...)
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/fu...