Aleksandra Ś.

Aleksandra Ś. Główny Specjalista w
Centrali NFZ

Temat: zwolnienie lekarskie, wygaśnięcie umowy i powtórne...

witam,
mam takie pytanie
mój znajomy ma umowę o pracę do końca czerwca, bez większych szans na przedłużenie; wczoraj uszkodził sobie poważnie kolano i prawdopodobnie dostanie dłuższe zwolnienie;
1. wiem, że jakby co to od 1 lipca zasiłek chorobowy będzie wypłacany przez ZUS
2. obecnie przebywa na "przymusowym" zaległym urlopie; domyślam się, że od dnia zwolnienia będzie otrzymywał zasiłek chorobowy a za resztę urlopu pracodawca będzie musiał wypłacić ekwiwalent - w związku z wygaśnięciem stosunku pracy
3. nie wiem jednak co w przypadku, gdy jeszcze w trakcie zwolnienia lekarskiego podejmie pracę na podstawie umowy zlecenia albo umowy o dzieło;
czy moglibyście mnie oświecić co dalej w takim przypadku z zasiłkiem chorobowym?
z góry dziękuję :)

konto usunięte

Temat: zwolnienie lekarskie, wygaśnięcie umowy i powtórne...

1. świadczenie z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby- zasiłek od 1 lipca będzie wypłacany przez ZUS
2. w obecnej pracy od dnia zwolnienia będzie wypłacane wynagrodzenie chorobowe albo zasiłek (w zależności ile było już dni zwolnienia lekarskiego), za urlop, który nie został odebrany w naturze należy się ekwiwalent.
3. art. 13 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa :
zasiłek nie przysługuje gdy osoba niezdolna do pracy kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.
Generalnie celem zwolnienia lekarskiego jest powrót do zdrowia i należy prawidłowo wykorzystywać okres niezdolności do pracy i stosować się do wskazań lekarza. Wykonywanie pracy zarobkowej może skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego.
Umowa o dzieło nie jest podstawą do objęcia ubezpieczeniem chorobowym,nie musi też być wykonywana osobiście
Aleksandra Ś.

Aleksandra Ś. Główny Specjalista w
Centrali NFZ

Temat: zwolnienie lekarskie, wygaśnięcie umowy i powtórne...

bardzo dziękuję :)
co do punktów 1 i 2 dobrze myślałam, ale dziękuje za potwierdzenie słuszności mojego rozumowania :)
jeśli zaś chodzi o ostatnie zagadnienie; wiem, że zwolnienie lekarskie jest po to, żeby wracać do zdrowia; ale jeśli przedmiotem zlecenia jest pisanie to kontuzja kolana w tym akurat nie przeszkadza; a wykazanie zatrudnienia jest temu mojemu znajomemu akurat potrzebne; czyli w przypadku podpisania umowy zlecenia ustaje automatycznie prawo do pobierania zasiłku chorobowego; dodatkowo wydaje mi się że w przypadku umowy zlecenia ubezpieczenie chorobowe nie jest obowiązkiem zleceniodawcy; czyli osoba taka, chcąc dalej otrzymywać jakieś świadczenia z tytułu przebywania na zwolnieniu lekarskim, powinna w momencie podpisania umowy zlecenia zacząć samodzielnie opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe? a w przypadku umowy o dzieło prawa do zasiłku chorobowego się nie traci?
przepraszam za to, że tak dopytuję, ale jestem laikiem w tym temacie i chciałabym mieć pewność, że wszystko rozumiem :)
Aleksandra Ś.

Aleksandra Ś. Główny Specjalista w
Centrali NFZ

Temat: zwolnienie lekarskie, wygaśnięcie umowy i powtórne...

mam jeszcze jedno pytanie
ten mój znajomy dostał zwolnienie od dzisiaj do końca miesiąca; umowa o pracę wygasa z dniem 30 czerwca; na 2 lipca ma wyznaczony termin badania, po którym lekarz zdecyduje co dalej;
no i właśnie w związku z tym chciałam dopytać: jeśli dostanie dalsze zwolnienie to od dnia wizyty u lekarza (2 lipca albo nawet później) bo przecież nie wstecznie od 1 lipca; ale w tym czasie będzie już bez pracy; wiem, że ZUS wypłaca zasiłek chorobowy jeśli dostanie się zwolnienie w terminie do 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego i trwa ono przynajmniej 30 dni; w przepisach jest jednak sformułowanie "jeśli niezdolność do pracy powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego", a w tym przypadku byłaby to w sumie kontynuacja poprzedniego zwolnienia, czy jednak ten przypadek spełni kryteria ZUS?
w każdym razie rozumiem, że jeśli dostanie kolejne zwolnienie na okres dłuższy niż 30 dni to zasiłek będzie mu przysługiwał a jeśli zwolnienie będzie krótsze to nie dostanie nic? wg mnie trochę to niesprawiedliwe ale cóż, takie przepisy;
pewnie lepiej by było gdyby kolejne zwolnienie dostał od dnia 30 czerwca, wtedy jeszcze by się "załapał" na okres trwania umowy o pracę i zasiłek chorobowy by mu przysługiwał niezależnie od długości zwolnienia lekarskiego; no ale obecnie zwolnienie ma do 30 czerwca więc ta opcja odpada

konto usunięte

Temat: zwolnienie lekarskie, wygaśnięcie umowy i powtórne...

tak naprawdę to nie wiadomo co postanowi lekarz, jakie są rokowania. być może będą następne zwolnienia, które w sumie dadzą niezdolność trwającą 30dni. pierwsze zwolnienie po ustaniu zatrudnienia należy przekazać do zakładu pracy, oni wystawiają Z3 i wysyłają do ZUS. Chory uzupełnia Z10 (że nie uzyskuje innych dochodów) i przekazuje do ZUS. Ważny jest termin na dostarczenie zwolnienia 7 dni. Następne zwolnienia już się przekazuje do ZUSu bezpośrednio.
co do daty wystawienia zwolnienia, to można wypisać z datą wcześniejszą:
art. 3. 2. Zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. (Rozporządzenie MPiPS z 27.07.1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich...)

Temat: zwolnienie lekarskie, wygaśnięcie umowy i powtórne...

Witam,
zwolnienie od 15 grudnia 2015 do 15 stycznia 2016; koniec umowy - 31 grudnia 2015 r., czy kolejne zwolnienie od 16 stycznia musi obejmować 30 dni żeby ZUS wypłacił zasiłek, czy dotyczy to wyłącznie sytuacji, kiedy choroba rozpoczyna się już po ustaniu tytułu do ubezpieczenia?

konto usunięte

Temat: zwolnienie lekarskie, wygaśnięcie umowy i powtórne...

Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

z dnia 25 czerwca 1999 r.

Art. 7 [Prawo do zasiłku po ustaniu tytułu ubezpieczenia] Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:
1) nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;
2) nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

okres zasiłkowy zapoczątkowany w trakcie ubezpieczenia chorobowego trwający po jego ustaniu zostanie wyczerpany jedynie w przypadku nieprzerwanej niezdolności do pracy, gdyż jakakolwiek przerwa spowoduje konieczność oceny kolejnej niezdolności do pracy przez pryzmat przesłanek wynikających z art. 7 ustawy.

Z powyższego wynika zatem, że 30 dniowa niezdolność dotyczy w zasadzie przypadków gdy powstała ona po ustaniu ubezpieczenia,

Temat: zwolnienie lekarskie, wygaśnięcie umowy i powtórne...

Dziękuję bardzo :)

Następna dyskusja:

urlop wypoczynkowy, zwolnie...




Wyślij zaproszenie do