Anna Kuzma

Anna Kuzma insp. ds.
ekonomicznych, OOiW

Temat: Wykonawca nie podał w formularzu cenowym stawki VAT

Witam,

Co byście poradzili w takiej sytuacji, gdy Wykonawca nie podaje na jeden z art. w formularzu cenowym stawki VAT. Cena j. brutto jest taka sama jak cena j. netto, a złozyl oświadczenie, że jego oferta nie bedzie rodziła obowiązku podatkowego. Znalazłam taki art.,że nie moge tej oferty odrzucić ze wzgl. na błąd w obliczeniu ceny, bo nie podał żadnej nieprawidłowej stawki VAT, ale tego co zrobić to już nie napisali. Ja chciałam odrzucić ze wzgl. na błąd w obliczeniu ceny, gdyż jeżeli oferta nie rodzi obowiązku podatkowego Zamawiającego to Wykonawca zobligowany był doliczyć do ceny j. netto podatek VAT, a tego nie zrobił, a Zamawiający nie wskazał stawki podatku VAT i nie może poprawić oferty jako inną omyłkę....

Temat: Wykonawca nie podał w formularzu cenowym stawki VAT

Przed podjęciem decyzji o odrzuceniu sugerowałbym wyjaśnić w tym zakresie treść oferty wykonawcy.
Być może legitymuje się on np. indywidualną interpretacją zgodnie z którą jest w zakresie tego przedmiotu zamówienia zwolniony z VAT.

Pozdrawiam
Marcin Kalmus
Artur Owieczka

Artur Owieczka Redaktor techniczny

Temat: Wykonawca nie podał w formularzu cenowym stawki VAT

Oczywista omyłka pisarska.

Brak nie ma wpływu na wartość oferty.
Można wezwać do wyjaśnienia

"Zgodnie z wyrokiem KIO z dnia 18 lipca 2014 r., o sygnaturze KIO 1371/14 „Dopuszczalne jest wzywanie do wyjaśnień – jako poprzedzenie zastosowania art. 87 ust. 2 pkt 3 p.z.p., pod warunkiem, że nie prowadzi to do wykreowania nowej treści oferty, a wyjaśnienie będzie dotyczyło tego, co już jest w treści oferty zawarte. Może się bowiem zdarzyć, że zamawiający nie dostrzega tego, co oferta już zawiera, nie umie w sposób prawidłowy odczytać intencji wykonawcy”.

Temat: Wykonawca nie podał w formularzu cenowym stawki VAT

jeżeli zamawiający ma wątpliwości to oczywista pomyłka nie jest :) o wyjaśnienia można wezwać o ile nie wynika coś oczywistego z SIWZ w zakresie zasad sposobu obliczania ceny i wypełniania oferty.
Agnieszka Zimoch - Lenczewska

Agnieszka Zimoch -
Lenczewska
Biuro Księgowo -
Rachunkowe Novum

Temat: Wykonawca nie podał w formularzu cenowym stawki VAT

Czy mogłaby mi Pani podać ten artykuł, świadczacy o tym, ze
nie podanie w ogóle stawki vat stanowi omyłkę a nie błąd w wyliczeniu cenyTen post został edytowany przez Autora dnia 20.09.16 o godzinie 18:21
Artur Owieczka

Artur Owieczka Redaktor techniczny

Temat: Wykonawca nie podał w formularzu cenowym stawki VAT

Nie ma co bić piany.
Prawo Zamówień Publicznych jest po to, żeby zapanowała wolność, równość i braterstwo.
Innymi słowy, żeby każdy podmiot miał takie same prawa i szanse uczestnictwa w przetargu. Tak w uproszczeniu oczywiście.
I przez ten pryzmat należy na całość patrzeć.
Był SIWZ, spłynęły oferty. Czy wątpliwa oferta jest wątpliwa z punktu widzenia logicznego czy formalnego? Przecież jak się ją czyta to możemy z niej wyczytać cenę końcową. Tak czy nie?
Jeżeli możemy to znaczy, że oferty są porównywalne i trzeba wybrać tą, która zgodnie z kryterium wyboru jest najlepsza. Jeżeli odrzucimy ofertę, znaczy to, że jeden z oferentów z niejasnych dla mnie przyczyn nie będzie mógł zarobić a inny tak. I ja na jego miejscu bym się odwołał od takiej decyzji.
Jeżeli wykonawca nie jest płatnikiem VAT to co miał podać? Podał informację, że nie jest i tyle. I jeżeli prawo dopuszcza oświadczenie ( nie zaświadczenie) w tej kwestii to takie oświadczenie ma moc.
Możemy oczywiście wzywać, tylko co to zmieni. Przedłuży procedurę.

Konkluzja jest taka, że do przetargu przystąpił oferent, który chce uczciwie (domniemanie niewinności) zarobić a urzędnicy szukają paragrafu na uwalenie oferty bo później ktoś może podczas kontroli się przyczepić do czegoś.

Ioanna, omyłka - nie pomyłka to jedno.
Po wtóre to, że zamawiający ma wątpliwości nie znaczy, że nie jest to omyłka oczywista.
Jeżeli nie widzi,y powietrza nie znaczy, że go nie ma. Jeżeli zamawiający ma wątpliwości to trzeba rozmawiać :) - patrz - wezwać do wyjaśnienia.

Temat: Wykonawca nie podał w formularzu cenowym stawki VAT

Nie zgadzam się z Panem zupełnie. Oczywiste omyłki (bez "p" jak to Pan wytknął - całkiem słusznie skądinąd) nie wyjaśnia się rzeczy oczywistych. Jeśli napiszę "pomyłka" a nie "omyłka" to jest to dla większości zajmujących się zamówieniami - właśnie "oczywista omyłka". Jeśli napisałabym "błąd" wtedy może być problem z oczywistością. A jeśli napiszę "zmyłka" to już zupełnie nikt nie trafi z oczywistością - dlaczego to takie ważne? Według mnie przynajmniej? Aby uniknąć i wyeliminować z postępowania tych wykonawców którzy przez takie niby "oczywiste omyłki" chcą manipulować ceną . Zostanę zatem przy swoim jeśli Pan pozwoli.
Artur Owieczka

Artur Owieczka Redaktor techniczny

Temat: Wykonawca nie podał w formularzu cenowym stawki VAT

Co zatem poradziła by Pani koleżance Agacie?

Temat: Wykonawca nie podał w formularzu cenowym stawki VAT

najpierw bym się zapytała czy postępwanie zostało wszczęte pod rządami znowelizowanej ustawy tak dla zasady :)Ten post został edytowany przez Autora dnia 28.09.16 o godzinie 18:47
Krzysztof W.

Krzysztof W. profesjonalne cięcie
kosztów - zarabiamy
dla Ciebie

Temat: Wykonawca nie podał w formularzu cenowym stawki VAT

A ja bym się zastanowił, czy oferta nie jest czasem objęta tzw. samonaliczeniem VAT (jak podejrzewam), więc prawidłowa. Występuje to przy dostawie wewnątrz UE, a więc, gdy dostawca jest podmiotem zagranicznym.

W takim przypadku nabywca dokonuje równolegle naliczenia i odliczenia VAT, więc choć w potocznym rozumieniu nic to nie zmienia "w kasie", jednak nie można powiedzieć, że dostawa z zagranicy nie rodzi obowiązku podatkowego. Owszem, obowiązek podatkowy w zakresie VAT nie dotyczy sprzedawcy, ale nabywcy jak najbardziej. Tak więc oświadczenie wykonawcy może być prawdziwe lub nieprawdziwe, w zależności od jego szczegółowej treści.

Jeśli więc mamy do czynienia z tym przypadkiem, a nabywca nie jest płatnikiem VAT (czyli chyba w przypadku większości podmiotów zobligowanych do stosowania PZP), powinien przyjąć do oceny ofert cenę brutto z (samo)naliczonym VAT. Może to się wydawać głupie, bo może spowodować, że zamawiający wyda więcej, gdy oferta z samonaliczeniem okaże się droższa od innej. Ale trzeba rozumieć powody, dla których tak się dzieje - chodzi o uszczelnienie systemu podatkowego UE w zakresie VAT.

Moim zdaniem to też jeszcze nie wszystko - jeśli oferta mimo wszystko okaże się najkorzystniejsza, nabywca powinien grzecznie wpłacić kwotę VAT od dokonanego w ten sposób zakupu do polskiej skarbówki, według polskich stawek dla tego artykułu. I nie ma, że boli, skoro tego nie ma jak odliczyć... Bez tego może się narazić na sankcje z tytułu omijania podatków. No, ale na ten temat możemy podyskutować odrębnie, bo nie ma to nic wspólnego z ZP. Ten post został edytowany przez Autora dnia 22.10.16 o godzinie 08:54

Następna dyskusja:

Brak stawki vat w formularz...




Wyślij zaproszenie do