Dorota Kupraszewicz

Dorota Kupraszewicz Specjalista ds
zamówień publicznych

Temat: Brak stawki vat w formularzu cenowym

Witam.Dopiero zaczynam w temacie zamówień publicznych i dlatego proszę o pomoc.
Wykonawca w załączonym formularzu cenowym nie wypełnił pola ze stawką vat, a w polu "wartość brutto" wpisał taką samą wartość jak w polu "wartość netto". Poproszony o wyjaśnienie napisał o omyłce pisarskiej i skorygował swój błąd.Co w takim przypadku należałoby zrobić?
1.Odrzucić ofertę?Oferta niezgodna z SIWZ?
2.Poprawić omyłkę?Art. 87.2.3 pzp?
Dorota Kupraszewicz

Dorota Kupraszewicz Specjalista ds
zamówień publicznych

Temat: Brak stawki vat w formularzu cenowym

Szukam i szukam i nic.Żadnego wyroku w tej sprawie.Moim zdaniem jest to błąd w obliczeniu wartości brutto
Anna Karczewska

Anna Karczewska Spejalista ds.
Marketingu i
Zarządzania
Jakością, Specjal...

Temat: Brak stawki vat w formularzu cenowym

może uchwała SN z 20.10.2011 r. (sygn. akt III CZP 52/11) coś pomoże

w uchwale z 20.10.2011 r. (sygn. akt III CZP 52/11) SN stwierdził, że określenie w ofercie ceny brutto z uwzględnieniem nieprawidłowej stawki VAT stanowi błąd w obliczeniu ceny tylko wtedy, gdy brak jest ustawowych przesłanek wystąpienia omyłki, o której stanowi przepis art. 87 ust 2 pkt 3 Pzp. Zdaniem SN w Pzp obciążono zamawiającego najpierw obowiązkiem oceny ofert wykonawców, której rezultat - w zależności od przejawów negatywnego wyniku tej oceny - generuje albo obowiązek zamawiającego poprawienia w ofercie m.in. innej omyłki i niezwłocznego zawiadomienia o tym wykonawcy, albo obowiązek odrzucenia oferty, jeżeli zawiera ona błędy w obliczeniu ceny lub jeśli wykonawca, niezwłocznie zawiadomiony o poprawieniu oferty, w terminie trzech dni od dnia doręczenia tego zawiadomienia nie zgodził się na poprawienie innej omyłki (art. 87 ust. 2 pkt 3 i art. 89 ust. 1 pkt 6 i 7 Pzp).

SN stwierdził również, że zakres obowiązków kontrolnych zamawiającego i kształt nakazanych ustawą chronologicznie ujętych, kolejnych jego obowiązków, warunkowany jest treścią SIWZ. Jeżeli zatem zamawiający wskazał w SIWZ konkretną stawkę VAT, kształtującą wysokość określonej w ofercie ceny, to wówczas – w przypadku przyjęcia przez wykonawcę innej stawki - dochodzi do ewentualnego wystąpienia innej omyłki, polegającej na niezgodności przyjętej w ofercie stawki VAT ze stawką zawartą w SIWZ. Niezgodność taka skutkuje obowiązkiem poprawienia oferty w trybie art. 87 ust.2 pkt 3 Pzp wówczas, gdy omyłka polegająca na takiej niezgodności nie powoduje istotnych zmian w treści oferty.
Arkadiusz S.

Arkadiusz S. Think training's
hard? Try losing.

Temat: Brak stawki vat w formularzu cenowym

W ocenie czy stwierdzona nieprawidłowość w obliczaniu ceny może być uznana za omyłkę pomocnym powinien okazać się wynik kontroli uprzedniej z 23 marca 2011r. , w którym to nakazano zamawiającemu potraktowanie błędnej stawki VAT jako omyłki i poprawienie jej na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 u.p.z.p. (zamawiający poprawia w ofercie inne omyłki polegające na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepo-wodujące istotnych zmian w treści oferty)

Informacja o wyniku kontroli uprzedniej Prezesa UZP z dnia 23 marca 2011 r., sygn. akt: UZP/DKUE/KU/29/11Ten post został edytowany przez Autora dnia 02.09.13 o godzinie 09:27
Agnieszka Zimoch - Lenczewska

Agnieszka Zimoch -
Lenczewska
Biuro Księgowo -
Rachunkowe Novum

Temat: Brak stawki vat w formularzu cenowym

proszę o odpowiedź, jak ostatecznie zostało podtraktowany błąd braku stawki - jako omyłka czy błąd w wyliczeniu ceny?

Temat: Brak stawki vat w formularzu cenowym

w prawie zamówięń publicznych wszystko opiera sie na słowie "zależy". Poczyńmy założenia :
1. Otóż generalnie mamy 3 dane dotyczące ceny - netto , brutto i stawkę lub kwote podatku vat. Żadne przepisy nie wskazuja jak obliczać ceny - netto z brutto czy brutto z netto . Zatem każdy sposób jest dopuszczalny jeśli zamawiający nie określił sposobu obliczania ceny w SIWZ.
2. Oczywista omyłka pisarska - wedlug mnie jest wtedy gdy nie ma wątpliwości że Dana wartość jest błędna i nie ma wątpliwości jak ja poprawić. Jeśli w siwz nie ma zapisów odnośnie sposobu obliczania ceny a wartości brutto netto sa takie same dla mnie osobiście oczywista omyłka nasuwa konieczność wpisania w stawce vat wartości "zero" albo "zwolniony" a nie wpisanie stawki i poprawienie ceny.
3. Jeśli mówimy o "innej omyłce" - taka pomyłka jest fajnym tłumaczenie wykonawcy bo w zalezności od ofert może o wartośc podatku VAT zaniżyć albo zawyżyć cenę dokunując odpowiednich poprawek vatu i zmiany ceny brutto bądź netto. Więc nie wiem czy można powiedzieć że nie jest to istotna zmiana w ofercie.
Dla mnie - jeśli nie ma nic w siwz dotyczącego sposobu obliczenia ceny to nie da się (przy założeniu że cena netto jest taka sama jak brutto i brak jest stawki podatku a wykonawca chce tam wpisać co innego jak 0 albo zwolniony) bardziej skłaniałabym się do odrzucenia oferty jako niezgodnej z siwz - o ile jest w siwzie że w ofercie należy podać stawkę podatku VAT (której de facto nie ma) .
Poprawienie innej omyłki może być tylko wtedy gdy jak wpisałam wcześniej stawka zostanie określona jako 0 lub zwolniona.Ponieważ Zamawiający nie wie która z cen netto czy brutto jest właściwa i nie ma zasad które by wskazywały jak to ustalić. Ten post został edytowany przez Autora dnia 25.09.16 o godzinie 08:21



Wyślij zaproszenie do