Łukasz P.

Łukasz P. Zamówienia
Publiczne,
Zarządzanie
Nieruchomościami,
Logis...

Temat: Rozporządzenie dotyczące dokumentów

Zgodnie z "nowym" (obowiązującym) rozporządzeniem: w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamaiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumanty mogą być składane, i zapisem paragrafu 1. ust. 1 pkt 6 i 7 mam pytanie:
- czy w SIWZ (wymagać by znalazły się w ofercie) na podstawie tego zapisu można żądać także dokumentów dotyczących tych osób - osób biorących udział w wykonywaniu zamówienia (koncesje, licencje etc.) ?
- czy jeżeli nie mogę żądać tych dokumentów w SIWZ, to czy mogę wymagać by zostały przdstawione przy zawarciu umowy lub były jej częścią? (a w przypadku braku nie zawierać umowy?)
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: Rozporządzenie dotyczące dokumentów

Do oferty można jedynie wymagać oświadczenia Wykonawcy, że osoby posiadają odpowiednie uprawnienia. Do umowy możesz wymagać. Pzdr. ML
Maciej Swierczynski

Maciej Swierczynski właściciel,
kancelaria radcy
prawnego w Toruniu
Maciej Św...

Temat: Rozporządzenie dotyczące dokumentów

Byłbym ostrożny, kolego, przy koncesjach i licencjach. patrz tutaj na opinię na stronie KIO :
http://www.uzp.gov.pl/zagadnienia-merytoryczne/prawo-p...

tutaj stosowny wycinek :
"Zakres dokumentów jakich zamawiający może żądać określa rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów. Katalog dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu jest zamknięty, tj. nie można w celu weryfikacji zdolności podmiotowej żądać dokumentów innych niż wskazane rozporządzeniem. Powyższa zasada nie ma zastosowania do sytuacji, w której wykonawca zobowiązany jest udowodnić dysponowanie zasobami podmiotów trzecich (art. 26 ust. 2b ustawy) oraz zamówień sektorowych, w stosunku do których ustawodawca dopuścił możliwość żądania również innych dokumentów niż określone rozporządzeniem (art. 138c ust. 1 pkt 2).
Warto zwrócić uwagę na systematykę nowego rozporządzenia, który odzwierciedla systematykę ustawy, a zatem w § 1 ust. 1 dokumenty odnoszą się do warunków wskazanych w art. 22 ust. 1 natomiast § 2 ust. 1 dokumenty odnoszą się do warunków wskazanych w art. 24 ust. 1 ustawy. Również systematyka wymienionych dokumentów wskazywanych w poszczególnych paragrafach rozporządzenia odpowiada systematyce poszczególnych warunków określonych ustawą.
Uprawnienia (art. 22 ust. 1 pkt 1) – weryfikacja tego warunku następuje poprzez odesłanie do odrębnych przepisów prawa, które wskazują na obowiązek posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności. Wykazaniu spełniania warunku posiadania uprawnień służy odpowiedni dokument koncesji, zezwolenia lub licencji (§ 1 ust. 1 pkt 1 rozp.).
Należy odróżnić posiadanie uprawnień przez wykonawcę ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego od posiadania odpowiednich uprawnień przez osobę uczestniczącą w wykonywaniu zamówienia po stronie wykonawcy. O ile obowiązek posiadania koncesji, zezwolenia lub licencji przypisany jest wykonawcy ubiegającemu się o zamówienie publiczne, a więc przyszłej stronie umowy, o tyle to drugie co do zasady przypisane jest osobie, którą wykonawca dysponuje np. architektowi. W pierwszym przypadku to wykonawca powinien posiadać uprawnienia w drugim, powinien dysponować osobą posiadającą odpowiednie uprawnienia."

dlatego nie jest to takie stuprocentowo jasne, bo rzeczywiście jeśli chodzi o koncesje i licencje osób które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia
na podstawie paragrafu 1. ust. 1 pkt 6 i 7 można żądać jedynie oświadczenia, tak jak piszesz, ale jeśli koleżance chodzi o koncesje i licencje z z § 1 pkt 1, to wchodzi w grę ta opinia cytowana wyżej. Może jakby koleżanka dokładniej sprecyzowała pytanie, było by łatwiej wypowiedzieć się bardziej konkretnie.
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: Rozporządzenie dotyczące dokumentów

IMO jednak przytoczony fragment opinii UZP nie ma zastosowania, ponieważ odnosi się do świadczeń "reglamentowanych" na podstawie innych ustaw, a nie personelu jakim dysponuje lub ma dysponować Wykonawca. Sytuacja w pierwszym poście Łukasza jednoznacznie wskazuje, że chodzi tu o personel a wg mnie nie może być mowy o żądaniu jakichkolwiek koncesji, czy licencji w stosunku do personelu (w ofercie oczywiście). Pzdr. MLMarcin Ludziejewski edytował(a) ten post dnia 26.06.10 o godzinie 11:18
Łukasz P.

Łukasz P. Zamówienia
Publiczne,
Zarządzanie
Nieruchomościami,
Logis...

Temat: Rozporządzenie dotyczące dokumentów

Czytając rozporządzenia właśnie ten zapis, że można żądać tylko oświadczenia wykonawcy trochę mnie osłabił.

Skoro wymagam by Wyokawca posiadał 5 różnych osób o różnych uprawnieniach, to wolałbym wiedzieć na etapie składania ofert czy osoby przez niego wskazane posiadająte uprawnienia czy nie.

Ale mam nadzieję, że Wykonawca nie będzie na tyle ryzykował, by skłamać w oświadczeniu o kwalifikacjach personelu, gdyby przy podpisaniu umowy okazało się, iż osoby, które wskazał nie mają odpowiednich "papierów" mógłby na 3 lata być "odsunięty" od ZP.

Mimo wszystko, ten zapis rozporządzenia jest jak dla mnie minusem, powinien być podobny jak zapis dotyczący wykonanych usług/dostaw/robót budowlanych, gdzie jest możliwość wymagania dokumentów.



Wyślij zaproszenie do