Temat: Zwolnienie z pracy a wiadomość o ciązy

Witam
Żona została zwolniona z pracy wypowiedzenie nastapiło 14.06 i umowa ma zostać zerwana 26.06. Żona miała umowe na czas określony na 5 lat. Nie posiada jeszcze dokumentacji na to że jest w ciąży ale jest w 4 tygodniu. Czy pracodawca ma prawo ją zwolnić ?
Z góry dziękuje za wszelką pomocTen post został edytowany przez Autora dnia 25.06.15 o godzinie 14:14

konto usunięte

Temat: Zwolnienie z pracy a wiadomość o ciązy

Jeżeli żona poinformuje pracodawcę o swojej ciąży (zaświadczenia od ginekologa), to pracodawca jest zobowiązany do cofnięcia wypowiedzenia i przywrócenia żony do pracy..

Wyrok SN z dnia 2 czerwca 1995 r., sygn. akt: I PRN 23/95 stwierdzając, że wynikający z Kodeksu pracy zakaz rozwiązania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia. Dla ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w okresie ciąży nie jest istotny termin wykazania tej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę.

Temat: Zwolnienie z pracy a wiadomość o ciązy

Żona będzie sie starała teraz o to zaświadcznie. Czyli jak pokaże zaświadczenie to powinna wrócić do pracy ? Czy jest jakiś czas po rozwiązaniu umowy na przedstawienie takiego dokumentu ? Czyli żona powinna spowrotem wrócić do pracy do ciązy a potem należy się jej normalnie okres macierzyński ? Słyszałem że dopiero po 3 miesiacu ciąży nie można zwolnic pracownika a przed tak czyli to nie prawda ?

Dziękuje za pomoc

konto usunięte

Temat: Zwolnienie z pracy a wiadomość o ciązy

Jedno pytanie.
Umowa na 5 lat, ale do kiedy?

Temat: Zwolnienie z pracy a wiadomość o ciązy

zostały jeszcze 4 lata

konto usunięte

Temat: Zwolnienie z pracy a wiadomość o ciązy

Art. 177. § 1. kp Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Art. 185. § 1 kp Stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.

Jednocześnie pracodawca powinien wiedzieć, że uprawnienia kobiet związane ze stanem ciąży przysługują nie tyle w związku z udokumentowaniem tego stanu, ile wynikają z obiektywnego stanu rzeczy.


Ochrona polega nie tylko na tym, że wypowiedzenie umowy o pracę nie może być zgodnie z prawem złożone w okresie, w którym kobieta jest w ciąży, ale także na tym, że zajście w ciążę w okresie wypowiedzenie czyni wcześniej złożone wypowiedzenie wadliwym (por. wyr. SN z 25.4.2012 r., II PK 209/11, MoPr 2012, Nr 9, s. 450)

Dla ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w okresie ciąży nie jest istotny termin wykazania powyższej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan rzeczy, istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę.

W takiej sytuacji pracodawca winien wycofać oświadczenie o wypowiedzeniu.

Wyrażony w art. 177 § 1 k.p. zakaz wypowiedzenia (i rozwiązania) przez pracodawcę umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego nie oznacza, że wypowiedzenie nie wywołuje skutku prawnego w postaci rozwiązania umowy o pracę. Oznacza to zrazem, że jeżeli pracodawca nie wycofa oświadczenia o wypowiedzeniu to sam fakt ciąży nie będzie czynić działania jako nieważnego. Wówczas należy wystąpić do Sądu.

II PK 92/14
wyrok SN 2015.02.10 Bieg terminu do złożenia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownicę w ciąży.
LEX nr 1656493
Informacja o ciąży rozpoczyna bieg uprawnienia do skutecznego kwestionowania złożonego przez pracodawcę wypowiedzenia, ale zgodnie z terminami określonymi w art. 264 k.p.
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Zwolnienie z pracy a wiadomość o ciązy

Żona musi napisać do pracodawcy pismo informujące o ciąży i zawierające żądanie cofnięcia oświadczenia o rozwiązaniu umowy (wysłać poleconym albo złożyć u pracodawcy za potwierdzeniem) - nie musi stawiać się do pracy po 26.06. bo na chwilę obecną umowa się rozwiąże, jeżeli pracodawca nie zareaguje przed upływem terminu. jeżeli nie będzie wiążącej (pisemnej) informacji od pracodawcy o cofnięciu wypowiedzenia koniecznie trzeba złożyć pozew do Sądu (7 dni od dowiedzenia się o ciąży, czyli od daty wystawienia zaświadczenia lekarskiego)

Temat: Zwolnienie z pracy a wiadomość o ciązy

Dziękuje bardzo za informacje



Wyślij zaproszenie do