Natalia Książka Pachulska

Natalia Książka
Pachulska
delivering happiness

Temat: Zdalna praca dla firmy zagranicznej a forma umowy...

Jestem na urlopie wychowawczym i otrzymałam propozycję pracy zdalnej dla firmy brytyjskiej, mam więc kilka pytań. Jaką umowę mam podpisać z przyszłym pracodawcą, by było to najkorzystniejsze dla mnie i dla pracodawcy? Czy i, jeśli tak, jak (z którym krajem, jaka kwota) mam rozliczać się podatkowo?

Z góry serdeczne dzięki za pomoc/naprowadzenie na rozwiąznie.
Donata H.

Donata H. Kadry w pigułce to
Twój pratyczny
przewodnik po
świecie p...

Temat: Zdalna praca dla firmy zagranicznej a forma umowy...

Witaj Natalio,

może to pomoże, wyciąg informacji z LEX-a, które udało mi się odszukać:
Co do zasady pracownik podlega ubezpieczeniom w tym państwie, w którym wykonuje pracę. Wynika to z treści art. 11 ust. 3a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. Urz. UE L 166 z 30.04.2004, s. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 5, t. 5, s. 72). Od tej zasady są przewidziane wyjątki.

Dokumentem potwierdzającym podleganie ustawodawstwu danego państwa jest „zaświadczenie o ustawodawstwie dotyczącym zabezpieczenia społecznego mającym zastosowanie do osoby uprawnionej” wydane na formularzu A1.
W celu uzyskania tego zaświadczenia należy zwrócić się wnioskiem do właściwej instytucji, która poświadczy, w jakim okresie i na jakiej podstawie ma zastosowanie dane ustawodawstwo (art. 19 ust. 2 rozporządzenia nr 987/2009).

Od dnia 1 maja 2010 r. wybór kraju opłacania składek zależy od tego, gdzie wykonywana jest znaczna część pracy. Pod pojęciem tym kryje się 25% pracy wyznaczanej czasem pracy lub wynagrodzeniem.
Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczącego wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. Urz. UE L 284 z 30.10.2009 r. z późn. zm.) pracodawca niemający miejsca prowadzenia działalności w państwie członkowskim, którego ustawodawstwo ma zastosowanie, może uzgodnić z pracownikiem, że spoczywający na pracodawcy obowiązek zapłacenia składek może być wypełniany w jego imieniu przez pracownika.
Zawarcie tego rodzaju umowy sprawia, że to pracownik pełni obowiązki płatnika składek, a co za tym idzie to na nim ciąży obowiązek zgłoszenia się do właściwych ubezpieczeń, a także obowiązek comiesięcznego rozliczania i opłacania składek. Pracownik taki powinien złożyć w ZUS kopię zawartej z pracodawcą zagranicznym umowy o przejęciu obowiązków płatnika oraz kopią decyzji o nadaniu NIP. Do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego pracownik pełniący obowiązki płatnika składek zgłasza się na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 25 XX. Jednocześnie składa on w ZUS formularz ZUS ZAA z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia, w którym zgłasza dodatkowo adres pracodawcy zagranicznego, z którym zawarta została umowa o przejęciu obowiązków płatnika składek. Podkreślenia wymaga, że w powyższych formularzach (tj. bloku II), jako dane identyfikacyjne płatnika składek pracownik podaje swój NIP, PESEL, nazwisko i imię. Za każdy miesiąc zleceniobiorca pełniący obowiązki płatnika składek zobowiązany jest przekazywać do ZUS: formularz ZUS DRA albo formularz ZUS DRA z dołączonymi do niego raportami ZUS RCA lub ZUS RZA, jeżeli zleceniobiorca równocześnie jest zobowiązany do rozliczenia składek także za innych ubezpieczonych oraz ewentualnie formularz ZUS RSA jeżeli w danym miesiącu wystąpiły przerwy, które podlegają zgłoszeniu do ZUS. Zarówno należne składki, jak i dokumenty rozliczeniowe, zleceniobiorca pełniący obowiązki płatnika składek przekazuje do ZUS w terminie do 15 dnia następnego miesiąca za dany miesiąc. Z art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. a w związku z art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 674 z późn. zm.) pracownik pełniący obowiązki płatnika składek ma obowiązek opłacania składek na FP, jeżeli jego wynagrodzenie, w przeliczeniu na okres miesiąca, wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie. Taki pracownik nie ma natomiast obowiązku opłacania składek na FGŚP, gdyż przejęcie obowiązków płatnika składek ma miejsce w przypadku pracodawcy, który nie prowadzi na terytorium Polski działalności gospodarczej, jak również nie posiada w Polsce oddziału lub przedstawicielstwa. Pracodawca taki nie jest pracodawcą w rozumieniu art. 9 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 272 z późn. zm.), a tylko na takim pracodawcy spoczywa obowiązek opłacania składek na FGŚP.

Pozdrawiam!
Natalia Książka Pachulska

Natalia Książka
Pachulska
delivering happiness

Temat: Zdalna praca dla firmy zagranicznej a forma umowy...

Donata, serdeczne dzięki za podzielenie się wiedzą, dzięki Tobie mam już wszystkie dane:)

Następna dyskusja:

Praca dla firmy zagraniczne...




Wyślij zaproszenie do