Agnieszka Nowak

Agnieszka Nowak serwisant, Edulabs
s.c.

Temat: umowa zlecenie - problem z wypowiedzeniem

Mamy w rodzinie problem.

Pracownik pewnej firmy podpisał umowę zlecenie na okres 9 miesięcy

W umowie jest zapis
Umowa może być wypowiedziana z zachowaniem 14 dniowego okresu wypowiedzenia.

Tymczasem pracodawca nie przyjął wypowiedzenia. Stwierdził że ten zapis dotyczy tylko jego, że on może wypowiedzieć pracownikowi umowę z dwutygodniowym terminem wypowiedzenia, ale pracownik nie może i musi pracować do wygaśnięcia umowy. Do końca umowy zostało 3 miesiące. Naszym zdaniem zapis nie określa tutaj uprawnień do wypowiedzenia tylko dla szefa, ale dla obu stron.

Wypowiedzenie wydaje się być konieczne gdyż szef nie traktuje ludzi z szacunkiem. Wydzwania o 22 albo w soboty wieczorem i każe natychmiast wykonać jakąś pracę. Jak się zdenerwuje to klnie na pracowników. Jest to bardzo stresujące, osoba ta od kilku miesięcy nie śpi po nocach.

co zrobić w takiej sytuacji? Wysłać wypowiedzenie pocztą? tylko teraz jak zobaczy od kogo to nie odbierze specjalnie. Jaki jest sposób?
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: umowa zlecenie - problem z wypowiedzeniem

można wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru. Jak wróci zwrotka że nie odebrał, to nie znaczy nie mógł się zapoznać. Musiłaby ewentualnie w sądzie udowodnić, że rzeczywiście nie miał możliwości odebrania przesyłki.
Małgosia K.

Małgosia K. Specjalista ds.
personalnych

Temat: umowa zlecenie - problem z wypowiedzeniem

Umowy cywilnoprawne reguluje Kodeks cywilny. Taki zapis mówi, że obie strony mogą rozwiązać umowę zlecenie za 2 tygodniowym wypowiedzeniem.
Jeśli zostanie wysłane pocztą za potwierdzeniem odbioru na podany adres siedziby firmy, to nie wymaga on zgody drugiej strony. Jest to jednostronne oświadczenie woli.

Ale, jakkolwiek umowa nazywa się, to jednak spełniając pewne warunki jest to zawsze umowa o pracę. Aby, utrzeć nosa niekulturalnemu pracodawcy można złożyć pozew do Sądu pracy, aby on stwierdził, czy jest to umowa o pracę i czy należą się z jej tytułu jakieś świadczenia( np. ekwiwalent za niewykorzystany urlop).

Art. 22. § 1. (17) Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
§ 11. Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
§ 12. (18) Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1.

Następna dyskusja:

stara umowa zlecenie i prob...




Wyślij zaproszenie do