konto usunięte

Temat: umowa na czas określony

Pracownik miał umowę o pracę od marca 2007 do stycznia 2008. Od 1 lutego ma 2 umowę do 31 maja czyli poniżej 6 miesięcy. Koleżanka wpisała w umowie zastrzeżenie o możliwości wcześniejszego roziwązania umowy za 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia.czy dobrze zrobiła?

Temat: umowa na czas określony

Źle. Do każdej z tych umów stosuje sie odrębnie zasady kodeksowe dotyczące ich zawierania. Skoro zatem druga umowa była zawierana na okres nie przekraczający 6-ciu miesięcy, to nie mógł się w niej znaleźć zapis o możliwości jej wypowiedzenia. Pozostaje zatem pytanie: "A co jeśli mimo to został zawarty?" I tu zdaje się mamy tzw. "spór w doktrynie", czy taki zapis jest z mocy prawa nieważny. Większość jednak głosów znalazłam za tym, iż zastrzeżenie dopuszczalności wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres krótszy niż 6 m-cy nie wywiera skutku prawnego, tzn. w zasadzie "uznaje się je za niebyłe".
Piotr Pyszak

Piotr Pyszak radca prawny -
specjalista ds.
prawa pracy

Temat: umowa na czas określony

Potwierdzam, taki zapis nie ma mocy prawnej.Pomimo sporów w doktrynie - sam przepis nie pozostawia wątpliwości!
Lubomira M.

Lubomira M. Główna Księgowa
(wcześniej: Z-ca
Głównej Księgowej,
Specj...

Temat: umowa na czas określony

Mam do Państwa pytanie (jestem początkująca w tej dziedzinie)

Skoro umowa jest zawarta na czas określony - krócej niż 6 m-cy to, czy w jakiś sposób (za wypowiedzeniem) możemy wcześniej rozwiązać z pracownikiem tę umowę?
Ja przypuszczam że nie (art. 32 par. 1 pt 2 - jest skreślony), ale potrzebne mi potwierdzenie. :)

Pozdrawiam,
Luba

Temat: umowa na czas określony

Niestety w takiej sytuacji rzeczywiście jednostronnie (za wypowiedzeniem) nie ma możliwości rozwiązania takiej umowy o pracę. Jedyna możliwość wcześniejszego jej rozwiązania, to za porozumieniem stron (to wolno zawsze).
Lubomira M.

Lubomira M. Główna Księgowa
(wcześniej: Z-ca
Głównej Księgowej,
Specj...

Temat: umowa na czas określony

Dziękuję Pani Dorotko za rozwianie mojej wątpliwości

Pozdrawiam
Luba
Adrian A.

Adrian A. MS Excel power! :)

Temat: umowa na czas określony

A co w sytuacji, kiedy pracownik negocjując umowę o pracę, zastrzega sobie prawo do 2 tyg. wypowiedzenia, pracodawca mimo to sporządza umowę na okres nie przekraczający 6 m/c (02.01.08-30.06.08) ale z zapisem, że pracownikowi przysługuje 2 tyg okres wypowiedzenia... Kiedy pracownik zwraca uwagę, że taki zapis jest niewłaściwy, a pracodawca uspokaja i mówi, że rozmawiał z kadrową i nie ma problemów i wszystko jest jak najbardziej zgodne z kodeksem pracy..?

Drugą rzeczą jest to, że pracodawca nie chciał zgodzić się na podpisanie zakresu obowiązków, aktualna sytuacja wygląda tak, że pracownik wykonuje 2 stanowiska a umawiał się tylko na 1 (sprawa oczywista, że tylko na 1:] ) , co w takiej sytuacji? Pracodawca może dokładać obowiązków pracownikowi i go z nich rozliczać? Czy tak naprawdę pracownik nie ma wg prawa żadnych obowiązków? Jak rozwiązać taki problem?

Trzecia sprawa, na umowie o pracy widnieje słowo „PREMIA”, nie ma niestety nic na temat jej wysokości, regulaminu dotyczącego przyznawania. Umownie jest to premia której pracownik może nie dostać w przypadku ewidentnego niewywiązania się z obowiązków. Jakich obowiązków, skoro nie ma zakresu obowiązków? Co w przypadku narzucenia pracownikowi n-tej już odpowiedzialności z której fizycznie z braku czasu się nie wywiąże, bądź wywiązać się odmówi (z wiadomych przyczyn, obowiązki rosną a czas do wykonania i płaca nie...). Co w takim przypadku?

Czy da się to jakoś naprostować? Czy po prostu trzeba cierpliwie czekać aż umowa wygaśnie i dopiero z czystym sumieniem droga wolna?



Wyślij zaproszenie do