Michał Zaborowski

Michał Zaborowski profesjonalista w
hipotekach

Temat: list intencyjny

Witam,

Mam pytanie czy podpisany list intencyjny powinienem traktować jako zawierający znamiona umowy o pracę?

List zawiera: określenie stron, stanowisko,wymiar czasu pracy,datę rozpoczęcia potencjalnej pracy i podpisania listu, sugestie co do tego, że umowa podpisana bedzie na okres próbny (3m)

List nie zawiera jednak danch dotyczących miejsca pracy, a to istotny parametr.

Jeśli zrywajać takowy list podlegał bym rygorom art. 389 KC czyli uznać by można było ten list za umowę wstępną to czy mogę przed podpisaniem umowy włąściwej złożyć wypowiedzenie?

Wiem, że nie jest to typowa sprawa ale byłbym wdzięczny za info.Michał Zaborowski edytował(a) ten post dnia 11.03.08 o godzinie 23:22

Temat: list intencyjny

Nie widzimy tego listu intencyjnego, pracodawca musi podpisać umowę o pracę z pracownikiem najpozniej w dniu podjęcia pracy.
Jeśli pracowałeś do tej pory tylko na podstawie tego listu intencyjnego moim zdaniem nie powstał stosunek pracy. Stąd wypowiedzenia nie możesz złożyć bo nie jesteś zatrudniony. Ktoś to sobie sprytnie probował wymyśleć. Obecnie podlegasz nie kodeksowi pracy tylko cywilnemu czyli zawarłeś tzw kontrakt jako umowe cywilno-prawną.
Jeśliby to był prawdziwy list intencyjny (jak sama nazwa wskazuje macie dopiero intencje do współpracy) powinna być klauzula:

Niniejszy list intencyjny stanowi wyraz woli stron podjęcia ze sobą współpracy i nie tworzy żadnych zobowiązań do zawiązania partnerstwa, o którym mowa w (preambule).

radzę skorzystać z usług prawnika.

konto usunięte

Temat: list intencyjny

Witam
Za wzorem amerykańskim kształtuje się praktyka podpisywania w toku negocjacji zmierzających do zawarcia umów handlowych o dużej wartości i skomplikowanej strukturze, tzw. listów intencyjnych. Nie zostały one uregulowane normami prawnymi, a również judykatura i literatura nie określiły jeszcze jednoznacznie ich doniosłości prawnej. Pod nazwą tą kryją się oświadczenia o różnej treści i o niejasnych skutkach prawnych. Najogólniej można o nich powiedzieć tylko tyle, że wyrażają dążenie stron do zawarcia negocjowanej umowy. Deklarowane w listach intencyjnych dążenie stron do zawarcia umowy definitywnej nie kreuje prawnego obowiązku jej zawarcia. Na podstawie takiej deklaracji nie można więc żądać, aby sąd zastąpił oświadczenie woli swoim orzeczeniem (art. 64 KC) i tym sposobem doprowadził do zawarcia umowy definitywnej. Skutek taki wywołać może tylko umowa przedwstępna, wyrażająca nie tylko stanowcze zobowiązanie strony (stron) w tym względzie, ale odpowiadająca ponadto określonym w ustawie przesłankom.
Michał Zaborowski

Michał Zaborowski profesjonalista w
hipotekach

Temat: list intencyjny

Witam,

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi...
naszczęscie sprawa rozeszła się po kościach.

pozdr
MZ

konto usunięte

Temat: list intencyjny

W styczniowym lub lutowym numerze Personelu i Zarzadzania jest interesujacy artykul nt. "przedwstepnych" umow o prace.

Następna dyskusja:

oferta / list intencyjny / ...




Wyślij zaproszenie do