Piotr Zadroga

Piotr Zadroga Sprzedaż sprzętu
medycznego -
specjalista

Temat: Problem z wypowiedzeniem

Witam,

spotkałem się z taką sytuacją, że zostało przez pracownika złożone pisemne wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony, ale pracodawca zadeklarował że wypowiedzenia nie podpisze i nie przyjmie po czym wysłał do tego pracownika pocztą oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z tą samą datą, mimo iż to pracownik pierwszy złożył wypowiedzenie.

Powodem, jaki podał pracodawca jest ciężkie naruszenie przez pracodawcę obowiązków pracowniczych polegających na:
1. Usunięciu z bazy danych firmy kontaktów z ważnymi klientami oraz odmowa przekazania ich w formie pisemnej.
2. Samowolnym opuszczeniu pracy wbrew wyraźnemu poleceniu pozostania do godz. 16.00 i odmowa przyjazdu do biura firmy w innym dniu.

Pracownik ma umowę o pracę na czas określony na 5 lat.
Stanowisko: Przedstawiciel handlowy.
Miejsce wykonywania pracy: Polska-teren całego kraju.
Wymiar czasu pracy: Pełen etat
Okres wypowiedzenia: 2 tygodnie.
Pracownik nie dostał i nie podpisywał żadnego dokumentu określającego zakres obowiązków służbowych.

Pytanie moje co może teraz zrobić pracownik żeby jego wypowiedzenie było potraktowane jako ważne i zasadne i żeby dostał świadectwo pracy jakie chce i wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, a odnosząc się do zarzutów pracodawcy:

Ad. 1 - Pracownik usunął część kontaktów z bazy danych w celach aktualizacji wcześniej niż złożył wypowiedzenie, ale zaktualizować nie zdążył bo dostał propozycję lepszej pracy, ale ów kontakty przekazał pracodawcy w formie pisemnej, czego pracodawca nie przyjął, bo spodziewał się 15-stronnicowego dokumentu, a dostał 2-stronnicowy ale dokładny.

Ad. 2 - Pracownik świadczył pracę na terenie całego kraju a nie w siedzibie firmy i w momencie wypowiedzenia zdał wszystkie narzędzia pracy włącznie z autem służbowym i nie miał czym wrócić do domu (oddalonego od siedziby firmy o 140 km), a ostatni autobus odchodził o 15.20, więc zostanie do 16 wiązałoby się z brakiem możliwości powrotu do domu. Również pracownik nie miał możliwości stawić się wyznaczonego dnia w siedzibie firmy, ponieważ nie miał czym dojechać na 8.00 do firmy. Dodam że o tych sprawach pracownik poinformował pracodawcę w momencie wysunięcia żądania przez pracodawcę.

Czy, jak i do kogo należy się teraz odwoływać od wypowiedzenia pracodawcy, czy może poczekać na przysłanie świadectwa pracy?
Bardzo proszę o pomoc bo kolega jest dość zdesperowany, ale będzie walczył o swoje jak będzie trzeba.

Temat: Problem z wypowiedzeniem

na odwołanie się od wypowiedzenia jest 7 dni - nie pózniej. Pracownikowi, który jest w okresie wypowiedzenia ( nie ważne czy sam tej czynnosci dokonał czy zrobił to pracodawca) mozna wypowiedzieć umowę w trybie art 52 jesli są ku temu podstawy. Jeśli kolega zamierza się odwoływać do sądu ( a powienien - ma szansę wygrać przynajmniej świadectwo pracy z normalną przyczyną , a nie art 52, a kto wie czy i nie odszkodowanie) to nie ma na co czekać, a już na pewno nie na świadectwo pracy, które poczta może przysłać za miesiąc.
Na pierwszy rzut oka nie wygląda, aby przyczyny wskazane były czystym art 52, ale via forum trudno ocenić takie ogólniki.
Pouczenie o sposobie odwołania do sądu musi być w wypowiedzeniu. Jeśli nie ma to składa się do sądu pracy własciwego dla miejsca zamieszkania lub wg siedziby pracodawcy, ale jeśli są różne sądy to lepiej blisko domu, żeby potem nie jeżdzić na sprawy. Iwona K. edytował(a) ten post dnia 18.02.11 o godzinie 16:15
Piotr Zadroga

Piotr Zadroga Sprzedaż sprzętu
medycznego -
specjalista

Temat: Problem z wypowiedzeniem

Na wypowiedzeniu jest pouczenie, że odwołanie może nastąpić w okresie 14 dni, czy tak jest, czy w dalszym ciągu obowiązuje 7 dni? i to się liczy od daty wydania wypowiedzenia czy daty doręczenia przez pocztę? Data wypowiedzenia to 15 luty a doręczono dziś, czyli 18.

Temat: Problem z wypowiedzeniem

Art. 264. § 1. Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.
§ 2. Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę.

Powyżej przepis kp. Datą, od któej sie liczy jest data doręczenia - więc 18 luty
Piotr Zadroga

Piotr Zadroga Sprzedaż sprzętu
medycznego -
specjalista

Temat: Problem z wypowiedzeniem

Dzięki bardzo za pomoc i pozdrawiam cieplutko:)

Następna dyskusja:

umowa zlecenie - problem z ...




Wyślij zaproszenie do