Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: ochrona a związki zawodowe

Związki zawodowe mają obowiązek podać pracodawcy liczbę osób zrzeszonych. Nie podają nazwisk. I teraz pytanie - pracodawca przed wręczeniem wypowiedzenia pracownikowi powinien skonsultować to ze związkiem, ale tylko z tym, do którego należy pracownik. Skąd pracodawca ma wiedzieć, czy pracownik jest w ogóle zrzeszony w związku? Pytam, bo dziś przeczytałam w RZepie, że niedopuszczalne jest konsultowanie zwolnienia każdego pracownika ze związkami, gdyż narusza to ochronę danych osobowych. Do tej pory wychodziłam z założenia (żeby uniknąć potem zarzuyu naruszenia prawa), że należy ze związkami skonsultować zwolnienie każdego pracowanika. A może poprawnie to powinno być tak: pracodawca powziął decyzję o zwolnieniu za wypowiedzeniem (lub bez) pracownika. Na początek wychodzi z pytaniem do każdego związku, czy dana osoba jest w nim zrzeszona i czeka 5 dni na odpowiedź. Jeśli konkretny związek odpowie pozytywnie, to dopiero pracodawca konsultuje z nim zamiar zwolnienia.
Czy ktoś "biegły" we współpracy ze związkami może mi podpowiedzieć?Małgorzata Zawadzka edytował(a) ten post dnia 30.09.10 o godzinie 14:24
Krystyna K.

Krystyna K. radca prawny

Temat: ochrona a związki zawodowe

Proponuję sprawdzić listy płac. Osoby zrzeszone w związkach mają potrącane składki na konkretny związek. Ponadto można zobowiązać związek do podawania np. raz na kwartał listy osób zrzeszonych. Albo do podania listy pracowników z obowiązkiem aktualizowania danej listy.
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: ochrona a związki zawodowe

pracodawca zgodnie z art. 30 ustawy o związkach zawodowych w sprawach indywidualnych ma obowiązek zwrócić się o informację o pracownikach (wszystkich) korzystających z ochrony. ZZ ma obowiązek podać dane członków. jeżeli wśród osób reprezentowanych przez dany ZZ jest osoba, którą pracodawca chce zwolnić, z tym związkiem odbywa się dalsza konsultacja związkowa.
praktyka ujawniania nazwisk członków jest różna, niektóre ZZ bronią się przed tym zasłaniając się stanowiskiem GIODO, ale ww przepis ustawy ma piewszeństwo.
w związku z tym, skoro pracodawca ma możliwość ustalenia, który ZZ broni danego pracownika absolutnie nie ma prawa zawiadamiać wszystkich ZZ o zamiarze wypowiedzenia, ujawniając przyczynę bo to rzeczywiście naruszenie ochrony prywatności.
listy płac nie zawsze działają, bo ZZ wiedzą o tym sposobie i pobierają składki bez pośrednictwa pracodawcy.
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: ochrona a związki zawodowe

Panie Piotrze bardzo dziękuje.

Następna dyskusja:

ochrona a związki zawodowe




Wyślij zaproszenie do