Temat: Dzień wolny na badanie lekarskie

Witam

Jest taka sytuacja. Pracownik zatrudniony w firmie przez agencje pracy na umowe o pracę tymczasowa. Po roku zatrudnienia pracodawca użytkownik chce przejąc pracownika na umowę bezpośrednio przez firmę. Czy w takiej sytuacji należy się pracownikowi dzień wolny na badania?

konto usunięte

Temat: Dzień wolny na badanie lekarskie

Kodeks Pracy

Art. 229. § 1. (28) Wstępnym badaniom lekarskim, z zastrzeżeniem § 11, podlegają:
1) osoby przyjmowane do pracy;
2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
§ 1(1). (29) Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:
1) przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;
2) przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
§ 12. (30) Przepis § 11 pkt 2 stosuje się odpowiednio w przypadku przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą.
§ 2. Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
§ 3. Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

W danym przypadku kwestię tą rozstrzyga paragraf 3, którego interpretacja budzi istotne wątpliwości.
W doktrynie nie ma jednak zgodności co do tego, czy w razie gdy badania profilaktyczne – wbrew kodeksowemu zaleceniu – odbywają się poza godzinami pracy, pracownik ma z tego tytułu jakiekolwiek roszczenie do pracodawcy (np. o udzielenie w zamian czasu wolnego od pracy lub o wynagrodzenie). Przykładowo K. Walczak prezentuje pogląd, zgodnie z którym jeżeli pracodawca nie ma możliwości zorganizowania badań w godzinach pracy, powinien udzielić pracownikowi czasu wolnego w wymiarze, w jakim przebywał na tych badaniach (por. K. Walczak, [w:] Muszalski, Komentarz, 2013, s. 669). Odmiennie P. Ciborski twierdzi, że jeśli pracownik będzie zobowiązany udać się na nie (na polecenie pracodawcy) poza godzinami pracy, nie należy traktować tego jako czasu pracy lub innego czasu, za który należy wypłacić mu świadczenia pieniężne (por. P. Ciborski, [w:] Patulski, Orłowski, Komentarz dla praktyków, 2012, s. 851). Z kolei T. Wyka w ogóle wyłącza możliwość wykonywania badań w czasie wolnym. Zdaniem tej Autorki oznaczałoby to bowiem naruszenie art. 207 § 21 KP, który stanowi, że koszty działań podejmowanych przez pracodawcę w zakresie BHP (a do takich należy niewątpliwie przeprowadzenie badań profilaktycznych) w żaden sposób nie mogą obciążać pracowników (por. T. Wyka, [w:] K.W. Baran (red.), Kodeks pracy. Komentarz, Warszawa 2012, s. 1113).

Temat: Dzień wolny na badanie lekarskie

Tak tylko ten paragraf dotyczy badań okresowych i kontrolnych natomiast w tym wypadku to będzie badanie wstępne. Poza tym jest jeszcze jedna rzecz, która mnie zastanawia. W chwili obecnej pracownik jest zatrudniony przez agencję pracy a badania ma zrobić dla innej firmy (tej w której pracuje ale nie jest zatrudniony jeszcze).
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Dzień wolny na badanie lekarskie

ja bym to traktowała jak przyjęcie nowego pracownika, a wiadomo że nowy pracownik robi badania wstępne przed nawiązaniem stosunku pracy i dzień wolny z tytułu wykonywania badań się nie należy - dopiero jak uzyska zdolność do pracy pracodawca może podpisać z nim umowę.

konto usunięte

Temat: Dzień wolny na badanie lekarskie

Wstępnym badaniom lekarskim podlegają bowiem osoby dopiero przyjmowane do pracy, przy czym nie można wykluczyć sytuacji w której pracodawca najpierw zawrze umowę o pracę z wyznaczeniem dnia jej obowiązywania , a dopiero potem skieruje go na wstępne badania lekarskie.

Oczywiście w pierwszym wariancie nie przysługuje żaden dzień wolny, ale w drugim będzie miał zastosowanie paragraf 3 art. 229 kp.

Oczywistym jest zarazem, że dla pracodawcy korzystniejszy jest wariant pierwszy.

W przypadku zatrudnienia pracownika tymczasowego przez dotychczasowego pracodawcę użytkownika nawiązuje się nowy stosunek pracy. Literalnie rzecz biorcą mamy do czynienia z pracownikiem przyjmowanym do pracy ., co warunkuje konieczność wysłania na badania wstępne, chyba że wystąpi sytuacja z art. 229 par. 1(1) pkt2 kp

Temat: Dzień wolny na badanie lekarskie

Dziękuję za pomoc

Następna dyskusja:

święto a dzień wolny




Wyślij zaproszenie do