Temat: dodatek nocny

Witam! Pracuję w firmie na stanowisku: Dyspozytor. Moje godziny pracy to 6-14 i 14-22. Tydzień na tydzień. Praca od poniedziałku do soboty gdzie soboty oddawane są w tygodniu. Czy pracodawca powinien wypłacać dodatek za godziny nocne? W regulaminie są ustalone godziny nocne 22-6.
Aleksandra Fiszer - Kubiczek

Aleksandra Fiszer -
Kubiczek
Specjalista ds.
Personalnych

Temat: dodatek nocny

Pani Anno,
przecież nie pracuje Pani w godzinach nocnych - dlaczego miałby wypłacać dodatek?

Temat: dodatek nocny

Proszę szanownej Pani według
Art. 151-7 § 1. Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00. Więc jednak pracuję.
Aleksandra Fiszer - Kubiczek

Aleksandra Fiszer -
Kubiczek
Specjalista ds.
Personalnych

Temat: dodatek nocny

Szanowna Pani
między 21:00 a 7:00 jest 10h - pora nocna to 8h z tych 10 (zgodnie z zacytowanym artykułem KP)
Które 8h pomiędzy 21:00 a 7:00 stanowi porę nocną jest decyzją pracodawcy - ta decyzja jest zapisana w regulaminie pracy lub w razie braku regulaminu w umowie.

Jeśli regulamin mówi że pora nocna jest od 22:00 do 6:00 a Pani pracuje od 6:00 lub do 22:00 to nie pracuje Pani w porze nocnej.

Temat: dodatek nocny

Art. 151-7
§ 1. Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00.
§ 2. Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy.
§ 3. Czas pracy pracującego w nocy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, jeżeli wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym.
§ 4. Wykaz prac, o których mowa w § 3, określa pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - z przedstawicielami pracowników wybranymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy, oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników.
§ 5. Przepis § 3 nie dotyczy:
1) pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
2) przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
§ 6. Na pisemny wniosek pracownika, o którym mowa w § 2, pracodawca informuje właściwego okręgowego inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy.

Tak brzmi cały art. Pani Aleksandro. Czy wynika z niego, że pracownikowi powinno się wypłacać godziny nocne czy też nie. Nie bardzo rozumiem Pani wypowiedź w stosunku do art. 151 -7. Bo jeżeli godziny nocne to 21-7 a ja pracuję do 22 lub od 6 to de facto mieszczę się w przedziale nocnym wg kp. I zrozumiałam, że jeżeli nawet pracodawca ustali, że godziny nocne w firmie to 22-6 a nie np. 21-5 czy tez 23-7 to i tak wszystkie te przykłady są nadal w przedzie TYCH 10h.
Aleksandra Fiszer - Kubiczek

Aleksandra Fiszer -
Kubiczek
Specjalista ds.
Personalnych

Temat: dodatek nocny

Pani Anno,
KP mówi w jakich godzinach musi się pojawić pora nocna i że jest to 8h.
Pracodawca uszczegóławia w przepisach wewnątrzzakładowych które 8h.
Może ustalić że będzie to 21-5, 22-6, 23-7 lub inne opcje pośrednie. Zgodnie z tymi ustaleniami rozlicza porę nocną.

Jesli mi Pani nie wierzy proszę poczytać np. tu: http://www.infor.pl/prawo/zarobki/wysokosc-zarobkow/68... paragraf 2
albo tu:
http://prawo.rp.pl/artykul/798883.html

Temat: dodatek nocny

Tu nie chodziło o to, że Pani nie wierzę :) Najzwyczajniej brakowało mi tego zapisu: ...Brak dopełnienia tego obowiązku skutkuje traktowaniem jako pracę w porze nocnej całego przedziału pomiędzy 21:00 a 7:00 (tj. 10 godzin) i koniecznością wypłacania dodatku za ten wydłużony okres pory nocnej. Dziękuje za informację i linki. Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: dodatek nocny

Autor:
Sławomir Driczinski
Tytuł:
Komentarz do art.151(7) Kodeksu pracy
Stan prawny:
2012.04.15
Ramy pory nocnej zostały określone w art. 1517 k.p. Zgodnie z tą regulacją pora nocna obejmuje 8 godzin pomiędzy godzinami 21.00 a 7.00. Przedział czasowy pory nocnej określa pracodawca. W przypadku braku określenia pory nocnej, obejmuje ona wszystkie godziny pomiędzy 21.00 a 7.00 . Polska regulacja w zakresie rozmiarów pory nocnej jest zgodna z dyrektywą o czasie pracy (art. 2 pkt 3), wskazującą jako okres nocny okres nie krótszy niż 7 godzin i obejmujący w każdym przypadku czas między północą i godziną piątą rano. Pora nocna może być określona w sposób niejednolity dla poszczególnych kategorii pracowników u danego pracodawcy251 . Regulacja godzin pracy nocnej powinna znaleźć się w regulaminie nawet wtedy, gdy pracodawca nie prowadzi co do zasady pracy w porze nocnej.

Autor:
Kazimierz Jaśkowski
Tytuł:
Komentarz do art.151(7) Kodeksu pracy
Stan prawny:
2014.01.01

1. Określenie, które kolejne 8 godzin między godziną 21.00 a 7.00 jest porą nocną (§ 1), należy do przedmiotu regulacji układu zbiorowego pracy, regulaminu lub obwieszczenia pracodawcy (art. 104 § 2, art. 1041 § 1 pkt 4 oraz art. 150 k.p.).

Następna dyskusja:

Dodatek 20% za godziny nocne.




Wyślij zaproszenie do