Temat: Brak instruktażu stanowiskowego a nagana

Witam,
Dostałem od pracodawcy naganę za błędne przyjęcie dostawy. Błędne gdyż na dokumencie było 50szt a ja przyjąłem do systemu 49szt. bo tyle faktycznie przyszło i błąd polega na tym ze nikogo nie powiadomiłem o tym. Złożyłem do sądu pozew o uchylenie kary porządkowej i dodatkowo wskazałem, że nie miałem instruktażu stanowiskowego na tym stanowisku bo zostałem przeniesiony na te stanowisko dwa tygodnie wcześniej. No i że nie doszło do wysłuchania mnie, choć pracodawca twierdzi inaczej. Bo z własnej inicjatywy udałem się do szefa ze skargą na kierowniczkę a on twierdzi ze w tym dniu przeprowadził ze mną rozmowę wyjaśniającą. Wniosek o ukaranie mnie kierowniczka wystawiła z datą późniejszą. Nie powinien być najpierw wniosek o ukaranie pracownika a później dopiero rozmowa wyjaśniającą i czy powinienem być wezwany na ta rozmowę.
Proszę o pomoc.
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Brak instruktażu stanowiskowego a nagana

najpierw pracownik powinien być wysłuchany a dopiero ukarany. Jeżeli pracodawca uważa że Cię wysłuchał, a Ty twierdzisz inaczej, to czy masz na to dowody? W sądzie to zapewne on będzie musiał udowodnić że Cię wysłuchał. Zgodnie z art. 110 k.p. w piśmie pracodawca ma obowiązek wskazać:
a) · rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych,
b) datę dopuszczenia się przez pracownika naruszenia obowiązków pracowniczych, oraz
c) pouczyć pracownika o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia, jednocześnie składając do akt osobowych pracownika odpis zawiadomienia.
Jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, zgodnie z art. 112 § 1 k.p., pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca.
W przypadku działania u pracodawcy organizacji związkowych pracodawca ten ma obowiązek podjąć decyzję po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu.
Pracownik, który wniósł sprzeciw, może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu tego sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej według niego kary, o czym stanowi art. 112 § 2 k.p.

Następna dyskusja:

Brak formularzy...




Wyślij zaproszenie do