Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Art 187 kodeksu pracy w praktyce

moim zdaniem praca w warunkach szkodliwych nie ma nic wspólnego z przerwą na karmienie.

Art. 187. § 1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.

§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Pracodawca nie może odmówić udzielenia przerwy, może ewentualnie poprosić o zaświadczenie od lekarza, iż kobieta karmi.Małgorzata Z. edytował(a) ten post dnia 13.11.12 o godzinie 20:58

konto usunięte

Temat: Art 187 kodeksu pracy w praktyce

Dziękuję za informację.

konto usunięte

Temat: Art 187 kodeksu pracy w praktyce

Witam.
Po urlopie macierzyńskim zmieniam firmę i rozpoczynam prace w zupełnie nowym miejscu. Czy w takim przypadku przysługuje mi przerwa na karmienie?

konto usunięte

Temat: Art 187 kodeksu pracy w praktyce

Tak, zmiana pracodawcy, nie zmienia Twoich praw.
Pracodawca ma obowiązek udzielania przerwy zgodnie z Twoim wnioskiem i oświadczeniem, że karmisz dziecko piersią.
KP nie wprowadził żadnych ograniczeń czasowych, możesz karmić rok a nawet dwa :)
Pracodawcy z obawy przed naciąganiem tego przepisu, zaczęli żądać od karmiących, zaświadczeń lekarskich. Niestety nie mają podstaw prawnych do żądania od pracownicy karmiącej dziecko piersią, przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego ten stan:) Żadne przepisy prawne tego nie przewidują, a odmowa udzielenia przerwy, stanowi wykroczenie.
Powodzenia! :)

art. 187 k.p.
art. 281 pkt 5 k.p.

Temat: Art 187 kodeksu pracy w praktyce

Witam,
Żaden przepis prawa nie przyznaje pracodawcy uprawnienia do żądania przedstawienia przez pracownicę zaświadczenia potwierdzającego, iż karmi ona dziecko piersią. Należy jednak zauważyć, iż przedstawienie takiego zaświadczenia może pozwolić na uniknięcie konfliktów i sporów, w szczególności w przypadku gdy dziecko nie jest już niemowlęciem.
Sposób korzystania z przerw na karmienie piersią należy ustalić z pracodawcą. Matka może wykorzystać przerwy oddzielnie, ale także je skumulować. Strony mogą również ustalić, iż matka wykorzysta przerwy na karmienie dziecka piersią w ten sposób, że będzie przychodziła do pracy później lub wcześniej ją kończyła. Za niedopuszczalną uznaję się sytuację, kiedy kobieta sama decyduje o sposobie wykorzystania przerw na karmienie piersią i bez zgody pracodawcy wcześniej wychodzi z pracy. Takie zachowanie stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych i może skutkować negatywnymi dla pracownicy konsekwencjami.
Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Art 187 kodeksu pracy w praktyce

Dominika Z.:
Należy jednak zauważyć, iż przedstawienie takiego zaświadczenia może pozwolić na uniknięcie konfliktów i sporów, w szczególności w przypadku gdy dziecko nie jest już niemowlęciem.

Oczywiście, ma Pani rację. Ograniczone zaufanie czasem rozwiązuje problem.
Jednak Ustawodawca uznał, że Oświadczenie pracownika jest właściwe i nie umniejszałabym charakteru tego dokumentu.
Tryb żądania, zmieniłabym na prośbę.
Na lekarzy nie jest nałożony obowiązek wystawieniem takiego zaświadczenia i nawet gdy pracodawca żąda, a pracownica nie dostarcza stosownego potwierdzenia, to pracodawca (niestety) i tak przerwy udzielić musi.
Wypowiadając się (teraz) w imieniu pracodawcy, nie jest to komfortowa sytuacja.
Podobnie jest z art. 188 k.p.
Pracownicy oświadczają nieprawdę, więc pracodawcy zaczęli żądać zaświadczeń od innych pracodawców..

Następna dyskusja:

art. 55 § 1 ¹ Kodeksu pracy




Wyślij zaproszenie do