konto usunięte

Temat: umowa na zastępstwo na nowych zasadach

Jeżeli nowela Kodeksu pracy nie przewiduje umowy na zastępstwo jako odrębnego rodzaju umowy na czas określony (art. 25 Kp po zmianach) a art. 177 par. 3(1) pozostał w dotychczasowym brzmieniu, to umowa zawarta w celu zastępstwa pracownika w dalszym ciągu nie ulega przedłużeniu do dnia porodu? Ten post został edytowany przez Autora dnia 22.09.15 o godzinie 12:36

konto usunięte

Temat: umowa na zastępstwo na nowych zasadach

W moim przekonaniu jak najbardziej umowa zawarta w celu zastępstwa pracownika w dalszym ciągu nie ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Nowe brzmienie art. 25 kp.

Art. 25. (3) § 1. Umowę o pracę zawiera się na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony.
§ 2. Umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.
§ 3. Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe:
1) jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy;
2) po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.

Nowe brzmienie 177 kp nie wykluczyło par 3 (1).

Zresztą należy pamiętać o tym, że umowa na zastępstwo powszechnie była uważana za rodzaj umowy na czas określony, a więc zwiera się w nowym brzmieniu art. 25 kp.

Ponadto należy wskazać, że po noweli Kp ustawodawca posługuje się danym typem jako odstępstwem od reguły, chociażby w nowym brzmieniu art. 25(1) kp

Art. 25(1). § 1. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.
§ 2. Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić jej rozwiązanie, nowej umowy o pracę na czas określony w rozumieniu § 1.
§ 3. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż okres, o którym mowa w § 1, lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż liczba umów określona w tym przepisie, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie okresu, o którym mowa w § 1, lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
§ 4. Przepisu § 1 nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:
1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
4) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie
– jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.
§ 5. Pracodawca zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu umowy o pracę, o której mowa w § 4 pkt 4, wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia.";

Na uwagę zasługuje tutaj regulacja z paragrafu 4.

Nadto ustawodawca normuje na nowo art. 29 kp , tak aby w umowie uwidocznić jaki charakter ma umowa na zastępstwo.

w art. 29 po § 1 dodaje się § 1(1) w brzmieniu:
"§ 1(1). W przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony w celu, o którym mowa w art. 251 § 4 pkt 1-3, lub w przypadku, o którym mowa w art. 251 § 4 pkt 4, w umowie określa się ten cel lub okoliczności tego przypadku, przez zamieszczenie informacji o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie takiej umowy.";
Mrek Mista

Mrek Mista specjalista ds
sprzedaży, IKEA
Retail sp. z o.o.

Temat: umowa na zastępstwo na nowych zasadach

Pojawiły się zmiany w umowach na zastępstwo, po 22 lutego 2016 : http://www.lexagit.pl/umowa-na-zastepstwo-po-zmianach-... Warto się zapoznać.

Temat: umowa na zastępstwo na nowych zasadach

Witam,
Nadal obowiązuje art. 177§ 3(1) k.p., zgodnie z którym: Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Oznacza to, iż umowa na czas określony zawarta w celu zastępstwa nieobecnego pracownika nie ulega przedłożeniu do dnia porodu.
Obecnie trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw. Jedną ze zmian przewidziany w projekcie jest m.in. skreślenie z Kodeksu Pracy art. 177§ 3(1) k.p.
Pozdrawiam.



Wyślij zaproszenie do